Zeman nevyzval Vystrčila na novoroční oběd s vedoucími komor parlamentu
ČTK

Aktualizováno před 1 hodinou

Prezident Milosz Zeman pozval na tradiční novoroční oběd s předsedy obou komor parlamentu pouze předsedu Sněmovny reprezentantů Radka Vondarchika (ANO). Předseda Senátu Miloš Vesterel (ODS) nedostane pozvánku. Sluhovi Blesku Zprávy to řekl mluvčí prezidenta Jiřího Ovčáčka. Zeman se s Vestrellem dlouhodobě neshoduje a svou cestu na Tchaj-wan popisuje jako „chlapcovu provokaci“.

“Oběd s prezidentem je naplánován.” ParlamentV polovině ledna Řekl Ovčáček. Vondráček řekl, že to bylo předběžně dohodnuto s prezidentem 13. ledna. Zastavil se v polovině prosince a řekl serveru, že nemá žádné pozvání. Dodal: „Neočekávám, že budeme mít společný oběd, ani mě to nezajímá.“

V loňském roce ji na novoročním obědě s prezidentem přijal tehdejší předseda Senát Yaroslav Kopera Dopis čínského velvyslanectví týkající se jeho plánované cesty na Tchaj-wan. O týden později náhle zemřel na infarkt. V čele horní místnosti jej vystřídal Vystrčil, který se rozhodl odcestovat na Tchaj-wan. Rozhodl se tak učinit, přestože cestu nedoporučil ZemanPodle něj se předseda vlády choval stejně André Babis (Ano) Ministr zahraničí Tomáš Petrizik (SSD) a Vondraschek.

Na začátku srpna a září připravil cestu dalším senátorům a podnikatelům. Poté reagoval na Zemanovu kritiku tím, že prezident veřejně o letu lhal třikrát. Ostatní ústavní činitelé návštěvu nedoporučili, ale nehlasovali o ní, řekl dříve Zeman v televizi. Považuje Zemanova slova za největší lež, kterou popsal během své návštěvy Tchaj-wanu jako nezávislé země, což prezident Senátu nikdy neřekl. Podle něj také není správné další prohlášení prezidenta, že se zasedání zahraniční politiky konají každé tři měsíce.

V neděli 3. ledna se Zeman Babis setkal v Lánech na novoroční oběd. Kromě premiéra pozval prezident stejně jako loni do Lány svou manželku Moniku s dětmi Vivian a Fredericka. Zúčastnila se také první dáma Evan a její dcera Katina. Plán však vynesl ostrou kritiku opozice. Oběd se konal v období přísných protiepidemických opatření, kdy se na veřejnosti mohou setkat pouze dva lidé.

READ  9 lyžařských dnů a konec. Zdá se, že některá lyžařská střediska se již neotevřou

Babiš a ministr zdravotnictví Jean Platney (za ANO) nejprve hájili, jak bude oběd vypadat. Podle nich to bylo slučitelné s protiepidemickými předpisy, protože se to děje doma, nikoli na veřejných místech. Nakonec se však předseda vlády a prezident rozhodli, že budou společně jíst pouze oběd. Podle předsedy vlády se setkají se svými rodinami „v lepších dobách“.

Video: Obávám se, že jsem pod tlakem kvůli Tchaj-wanu, Babishovy útoky jsou primitivní, říká Vystrčil

Měl jsem příležitost ohnout záda a nic nedělat. Ale pokud jsem se na mě chtěl někdy podívat, musel jsem jít, říká předseda Senátu. | Video: Martin Vesilovsky

Written By
More from Arzu

„Chystal jsem se dát facku Beevovi,“ řekl Brabek ve Sněmovně reprezentantů

“Nikdy jsem nikomu neplatil. A pokud má někdo podezření, že mě se...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *