„Zeman má zvláštní místo.“ Členové výboru pro dohled nad BIS obdrželi dopis od Citadel Aeroslas

Prezident Miloš Zeman má právo získat konkrétní informace od Bezpečnostní informační služby (BIS) a zákon mu uděluje výjimečné pravomoci. Dopis v tomto formátu přišel z prezidentské kanceláře poslancům sněmovního výboru, aby monitorovali Banku pro mezinárodní platby poštou ve středu, den před jejich zasedáním. Ve čtvrtek poslanci projednávali mimořádnou Zemanovu misi v Bance pro mezinárodní platby, o které informoval Radiožurnál.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Zveřejňujte na LinkedIn

Tisk


Zkopírujte adresu URLKrátký název
zavřítPrezident Milosz Zeman a prezident Banky pro mezinárodní platby Michel Codelka Foto: Michaela Danilova, Český rozhlas Zdroj: koláž iROZHLAS

Hlava státu požádala Bezpečnostní informační službu (BIS) o získání podrobností o operacích ruských zpravodajských služeb na našem území nebo konkrétních jmen ruských špiónů v České republice. Hrad také dokazuje, že prezident má právo na získání informací prostřednictvím příspěvku na Twitteru Františka Matějky, který je podle Diny N aktivistou za vystoupení České republiky z Evropské unie. „Je napsán čtyřstránkovým dopisem dostupným na Radiožurnálu. Jeho text publikoval jako první Deník N..

Celkově dopis obsahuje pět odrážek a zabývá se tím, co by měla BIS sdělit a na co má prezident nárok. Jejím odesílatelem je Peter Moshak, viceprezident prezidentské kanceláře. Rozhlasový časopis se ho pokusil zastihnout, ale jeho sekretářka mu řekla, že má schůzku a že se k němu v případě potřeby vrátí.

Úvod ke stanovisku Kanceláře prezidenta republiky k mandátu Banky pro mezinárodní platby, které přišlo k členům Sněmovního výboru pro dohled nad Bankou pro mezinárodní platby Zdroj: Radiožurnál / iROZHLAS.cz

Hlava státu v dopise také poprvé uvedla, že požaduje informace o konkrétních ruských špiónech a podrobnosti živých operací, které bezpečnostní experti považují za nestandardní nebezpečí a požadavek. Ale hrad říká, že má na to právo.

V dopise se uvádí, že „otázky zaměřené na získání konkrétních údajů o věcech zájmu zpravodajských služeb jsou ze strany vlády a prezidenta republiky legální a legitimní.“ Al-Qalaa zároveň před schůzí varoval výbor, že by hlava státu neměla kontrolovat obsah úkolů svěřených Bance pro mezinárodní platby. Je pouze odpovědností prezidenta posoudit, zda je úkol, který mu byl svěřen, v souladu se zájmy České republiky.

Část stanoviska Kanceláře prezidenta republiky k přidělení Banky pro mezinárodní platby, které přišlo k členům Sněmovního výboru pro dohled nad Bankou pro mezinárodní platby Zdroj: Radiožurnál / iROZHLAS.cz

Ředitel BIS je povinen předložit PSDům, červená nota.Mimo jiné, písemné úkoly pro úkoly uložené vládou nebo prezidentem republiky, je Stálý výbor pro sledování činnosti Banky pro mezinárodní platby oprávněn obdržet toto písemné jmenování k úkolům. Toto právo, jak vyplývá z výše uvedeného zákona, je uděleno pravomocí orgánu dozoru kontrolovat činnost Banky pro mezinárodní platby, tj. Kontrolovat plnění úkolů uložených Bankou pro mezinárodní platby, nikoli však ověřovat důležitost úkolu, tj. Obsah úkolů uložených vládou nebo prezidentem. Písmena.

Předseda výboru Pavel Polobradyk z KDU-SL uvedl, že zprávu považuje za formu nátlaku a tvrdí, že některé klipy si navzájem odporují. Nikdo ze svědků si to nepamatuje. “„ Mockrát vám za to děkuji, vždycky mě zajímá právní názor z hradu, je úžasné mít tento právní názor. Právní názory se však mohou často lišit. To může být jeden z důvodů, proč se nám znovu dostává do rukou, “řekl Polobradyck.

Část stanoviska Kanceláře prezidenta republiky k přidělení Banky pro mezinárodní platby, které přišlo k členům Sněmovního výboru ke sledování Banky pro mezinárodní platby Zdroj: Radiožurnál / iROZHLAS.cz

Radiožurnál si rovněž vyžádal stanovisko mluvčího BIS Ladislava Šticha. K misi ani schůzi výboru se však vyjádřit nechtěl.


BIS má postupovat podle zákona, rozhodla komise o požadavku prezidenta. Koudelka podle ní neselhal


Číst článek

Poslanec Ondřej Polanský za Piráty pak uvedl, že ho hradní analýza příliš nepřesvědčila. Mě to příliš nepřesvědčilo, dopis považuji za nestandardní, objevují se tam argumenty, které si protiřečí, říká Polanský.

Komise nakonec ohledně úkolu ráno rozhodla tak, že kontrarozvědka má informovat ústavní činitele striktně podle zákona, ale prezidentův úkol je velmi podrobný až neobvyklý.

Hrad svoji analýzu opírá také o tweet aktivisty Františka Matějky, kterým má prý doložit shodný názor prezidentů republiky na činnost komise. Tweet cituje z údajného dvacet let starého vyjádření Havlova mluvčího Ladislava Špačka, že „prezident zdůrazňuje, že komise nemá co posuzovat kroky prezidenta republiky, proto nebyla zřízena.“

Že je tam odkaz na citaci prezidenta Havla z roku 2000, která je tam doložená formou twitteru, tak to je poněkud kuriózní, míní třeba poslanec Polanský.


Nejedlý svou cestou do Ruska narušil zásady jednotné politiky. Senátní výbor žádá vyvození důsledků


Číst článek

Za rizikový ale úkol označili i oslovení odborníci. A to vzhledem k tomu, kterými lidmi se prezident Zeman obklopuje. Bezpečnostní prověrku nemá ani Zemanův poradce Martin Nejedlý, který minulý týden letěl do Moskvy za poradci prezidenta Vladimira Putina, ani hradní kancléř Vratislav Mynář.

„Je samozřejmě veřejným tajemstvím, že v blízkosti pana prezidenta jsou některé osoby, které mají k ruským zájmům velmi blízko, a z toho hlediska to skutečné může svoji roli hrát,“ upozorňuje třeba bývalý náměstek ředitele pro analytiku a zahraniční styky Úřadu pro zahraniční styky a informace Jan Paďourek.

Markéta Chaloupská

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítREAD  Střelec byl zatčen s falešnou kartou, aby se zúčastnil inaugurace ve Washingtonu
Written By
More from Arzu

Nejdůležitější automobilové novinky pro rok 2021

Toto je první část souhrnu automobilových novinek z roku 2021. Tentokrát se...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *