19 září, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

Výroba a poptávka dřevěných pelet v České republice roste

Produkce dřevěných pelet v České republice se každým rokem zvyšuje a zvyšuje se domácí i zahraniční poptávka.

Ceske Pellet (Czech Pellet Cluster) je národní asociace pro všechny, kdo manipulují se dřevními palivy, jako jsou pelety nebo brikety nebo kotle a kamna. Organizace uvedla, že v první polovině roku 2021 bylo vyrobeno celkem 254 000 tun biopaliv. Šest tuzemských závodů na pelety zvýšilo výrobní kapacitu v zemi a byla otevřena dvě nová zařízení.

Letos poprvé má celoroční objem přesáhnout půl milionu tun částic. Výrobci se zároveň připravují na vyšší ceny surovin a poroste i cena dřeva a pilin. Nárůst ceny je však nižší ve srovnání s jinými energetickými zdroji, jako je elektřina nebo plyn.

Sdružení uvedlo, že se českým společnostem „zjevně vyplatí“ vytlačovat částice z pilin. Dříve byly piliny považovány za odpad a dnes se z nich lisuje vysoce ceněný „atraktivní“ produkt – palivo pro moderní kotle a kamna.

“Poptávka z Itálie, Rakouska a Německa je i nadále vysoká, ale dáváme přednost tomu, abychom většinu částic prodávali doma, a jsme v pořádku,” řekl Martin Cherni z české společnosti Biomac.

S výjimkou České republiky a Slovenska počet instalovaných kotlů na pelety a kamen celosvětově roste. V posledních měsících však čeští výrobci snížili neočekávanou, ale dočasnou poptávku. Sektor služeb COVID-19 zasáhl také restaurace a hotely, ale také školy, které jsou častými zákazníky.

Vladimir Stubavsky, vedoucí Czech Pellet Cluster, řekl: „Výrobci překonali dočasné přebytečné částice.“ Tato fluktuace dlouhodobě neovlivnila rozšíření plánované výroby.

Všichni tuzemští výrobci v České republice počítají s výměnou 320 000 zastaralých uhelných kotlů, z nichž většina bude do září 2022 odstavena. Některé z nich budou nahrazeny kotli na pelety.

V posledních měsících investovalo šest tuzemských závodů na pelety do zvýšení produktivity a poblíž velkých dřevařských závodů v jižních Čechách a oblasti Pilson se otevřely dva nové závody. V České republice je celkem 40 částic.

READ  Při srážce českého vlaku zahynuli tři lidé a desítky se zranily

“Globálním trendem je, že závod na pelety stojí na každé větší pile,” řekl Stubowski. „V České republice jsme to v podstatě předali dál. Proč plýtvat, když vyrábíte dobře prodávané palivo.

Spalování dřevěných částic

Čeští výrobci se letos chystají vyrábět dražší dřevo a piliny. Sdružení uvedlo, že sklizeň nového stromu je nízká. Těžařské společnosti jsou zaneprázdněny zpracováním ničivého dřeva po útoku kůrovce a nemají schopnost těžit nové dřevo.

“Kromě toho se kulatina stále vyváží do zámoří, například do Číny, zejména středních dřevařských závodů na Moravě, na podzim není co řezat,” řekl Marek Sebek, ředitel výrobce pelet Voldera.

Ceny stavebního dřeva prudce porostou, ale omezená těžba ovlivní i výrobu dřevěných pelet. Stromy napadené kůrovcem, které ve volné přírodě leží déle než rok nebo dva, nelze použít k výrobě částic.

“V částicích a briketách potřebujeme lignin – přírodní pojivo, které drží stlačené palivo pohromadě,” řekl Stubowski. „Zmizí ze starého stromu.“

Ve světle těchto výzev uvedl český klastr pelet, že výrobci pelet „experimentují“. Produkovali částice z kůry a čerstvého dřeva a sledovali jejich vlastnosti. Stubovsky řekl, že za určitých podmínek je možné míchat čerstvé a kůrovcové piliny, ale ne více než 40% katastrofického obsahu dřeva.

Asi 96% všech částic vyrobených v České republice je certifikováno ENplus, takže kvalita je neustále monitorována nezávislými auditory, které předkládá výrobce.

Tvůrci pelet v České republice se na druhou polovinu roku 2021 těší, i když s určitými obavami. V tuto chvíli není známo, co bude dělat po opuštění funkce. Sdružení však uvádí, že se jedná pouze o „mírný nárůst“ přibližně o 5% ve srovnání s rostoucími cenami elektřiny a plynu. Tomu lze zabránit nákupem částic a briket před začátkem topné sezóny.