Voliči potvrdili výsledky a zvolili Bidena prezidentem Spojených států

Aktualizace: 15.12.2020 00:11
Vydáno:

Washington – Joe Biden získal v lednu v prezidentských volbách 270 hlasů potřebných k převzetí Bílého domu jako 46. prezidenta Spojených států. To bylo překročeno přes magickou hranici s hlasy 55 voličů v nejlidnatějším státě Kalifornie. Biden si klade za cíl získat celkem 306 hlasů, po hlasování v Kalifornii byl výsledek očekáván pouze na Havaji.

Úřadující prezident Donald Trump stále nepřiznal svou porážku v listopadových volbách a přes víkend trval na tom, že jeho snahy zvrátit nepříznivý výsledek neskončily. Ale na konci minulého měsíce řekl, že pokud voliči podpoří Bidena, 20. ledna samozřejmě „opustí“ Bílý dům.

V předčasných listopadových volbách Američané přímo nezvolili příštího prezidenta, zvolili 538 členů voličů. Každý stát zastoupený v tomto orgánu odpovídá počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. Nejmenší stát má tři voliče, nejlidnatější kalifornský 55. Federální obvod kolem Washingtonu, DC, který obvykle nehlasuje v Kongresu, má také tři zástupce.

Skutečnost, že se 78letý Biden stane příštím prezidentem Spojených států, je zřejmá od 7. listopadu, kdy byl na základě svých předpovědí prohlášen za vítěze předními americkými médii. Po potvrzení volebních výsledků jednotlivými zeměmi se očekává, že Biden získá 306 hlasů při dnešním hlasování voličů a 232 hlasů pro úřadujícího prezidenta Trumpa.

Výsledek dnešního procesu bude oficiálně oznámen v Kongresu až 6. ledna, ale mělo by to být zřejmé během úterní noci. Tým nastávajícího prezidenta Bidena dnes večer (ráno ve střední Evropě) oznámil projev na toto téma.

Americké prezidentské volby

READ  Podle Trumpa americké soudy zamítají důkazy o volebních podvodech. Nepřipustí Bidenovo vítězství
Written By
More from Arzu

Kdo může vše zaočkovat? Primula řekla, že odpovědní by to neměli být

Od 18. ledna bude sál Jana Caspara přeměněn na zdravotnické zařízení. Model...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *