Pokud kabinet nepřesvědčí Sněmovnu reprezentantů, aby znovu rozšířila výjimečný stav, skončí o půlnoci před Vánocemi. Spekulovalo se však o tom, že by kabinet mohl předjet Sněmovnu reprezentantů tím, že po půlnoci 24. prosince vyhlásí 30denní výjimečný stav, který již nebude vyžadovat souhlas většiny poslanců.
“V tomto případě, kdy se epidemie zhoršuje a nemáme v zákoně o veřejném zdraví vhodné ochranné mechanismy, by prodloužení výjimečného stavu bylo nezodpovědné. Na druhou stranu, pokud vláda znovu vyhlásí výjimečný stav, byl by to protiústavní pokus obejít Sněmovnu reprezentantů, stejně jako Bravě to řekl Jean Winter, expert na ústavní právo.
Vláda podle něj již v říjnu vyčerpala vyhlášení výjimečného stavu, kdy jej kabinet vyhlásil na dobu 30 dnů, jak to umožňuje zákon. A její pokračování od té doby museli poslanci posvětit. Podle Wintera se však současná situace nezměnila tak drasticky, že by zmocnila vládu k vyhlášení nového výjimečného stavu.
Podobný názor má i profesorka ústavního práva Jean Kisela, podle níž by vyhlášení nového výjimečného stavu bez souhlasu poslanců bylo jasným porušením ústavního zákona o bezpečnosti, i kdyby došlo k přestávce mezi dvěma událostmi na několik dní.
„Neříkám, že stav nouze nelze znovu vyhlásit ze stejného důvodu, koneckonců, letos se to stalo dvakrát kvůli epidemii, ale to musí být ospravedlněno. Při vývoji epidemie je třeba například poznamenat, že dojde k prudkému zhoršení.“ Pro Bravu „Pokud bude situace víceméně stabilní, bude to pouze pokus vlády vystoupit z Sněmovny reprezentantů.“
„Nemohu plně posoudit, zda vláda všechna opatření přesvědčivě odůvodňuje. Pokud by to bylo založeno pouze na tom, co se objeví v médiích, pochyboval bych o tom. Ale od čistě obyčejného člověka je jasné, že nyní není nejlepší doba.“ Ukončit výjimečný stav. “