Valinjkův syn se tajně setkal s obviněným Avachulem poté, co byl propuštěn z vazby

Podle policie se obviněné vyloučení ANO Jerry Avachula zabývalo výplatou „desátku“ z veřejných zakázek v Brně Jaroslawovi Valtinkovi a jeho synovi. U soudu Avachula popsal nesmysl Fultonovy viny, kterou policie vyšetřuje. Jakmile byl z vazby propuštěn, drotář ne. Setkal se s ním podle výsledků HN a Aktuálně.cz. Valenck to popřel a poté oznámil, že poskytuje „psychologickou podporu“.

Bývalý vlivný politik ANO Jiří Švachula je nyní za soudem, aby vyřídil stovky milionů kontraktů v provincii Brno-střed. Podle žalobce mu za to, že vedl organizovanou skupinu politiků, podnikatelů a úředníků, hrozí až šestnáct let vězení. Jeho postavení komplikuje skutečnost, že někteří obžalovaní již přiznali, že nabízeli nebo přijímali úplatky.

Přestože generální prokurátor Savakolovi za jeho spolupráci nabídl také výrazně mírný trest, stále odmítal vypovídat téměř 20 měsíců ve vazbě. U soudu si bývalý náměstek primátora Brněnského centra právě přečetl prohlášení z papíru. Odmítl, že by mohl manipulovat se smlouvami, a zároveň popřel spolehlivost policejních odposlechů, které podle vyšetřovatelů naznačují, že do protiprávního jednání byli zapojeni šéf parlamentního klubu ANO Yaroslav Valtink a jeho syn.

Zároveň nejsou vůbec u soudu. Valtinkova policie má podezření, že vachula byla zapojena do manipulace s miliardami nabídek jiných měst a považuje Švachulu za hlavní potenciální zdroj informací. Je založen mimo jiné na odposlechu telefonních hovorů ze schůze Avachula, na které podle vyšetřovatelů hovořil o vyplácení provizí z veřejných peněz rodině Fultonů.

Avachula prohlásil tento nesmysl v době, kdy se vrátil ze soudu do vězení a nebyl schopen komunikovat s vnějším světem. Jakmile soud Avachulu v listopadu propustil, podle výsledků Hospodářských novin a Aktuálně.cz se s ním tajně setkal Valtink mladší. Nyní, když ho s tím konfrontovali novináři, původně odmítl uznat plánované setkání s Avachula. Ale nakonec to připouští. Avachulovo prohlášení nebo proč se Vachula na schůzi policejní hlídky zabývala platbou „desátku“ za „Efku“, ale neřešili to.

“Chtěl jsem vyjádřit svou psychologickou podporu, je to přítel,” řekl Jerry Faltink a dodal, že na tom nevidí nic špatného a nemá pocit, že je v jeho případě podezřelý. Valtink dodal: „Kéž bych byl šťastný a veselý.“

Připustil, že se před Vánocemi setkali dvakrát. Poprvé, řekl, byla náhoda, a to druhé bylo dohodnuté setkání.

Takzvaný případ Stoka, ve kterém se policisté a státní zástupci stále pokoušejí přesvědčit Švachulu ke spolupráci, ale neprojednali to. „Dříve jsem se o něj zajímal, ale můj zájem o toto téma se vytratil. Pak Annabasis, po mediálních dobrodružstvích, už nemám zájem,“ dodal Valtink s poukazem na presumpci neviny.

READ  Sony se omluvila, že nás beznadějně prodala. Nikde na světě neexistuje žádný systém PlayStation 5

Reportéři se také osobně zeptali Švachula. Ale neodpověděl jim a odešel.

Zatímco Yaroslav Valtink v minulosti redaktorům tvrdil, že nemá se Shvachulou nic společného, ​​jeho syn ho popisuje jako rodinného přítele. “Jeho otec a otec byli přátelé asi deset nebo dvanáct let,” řekl Jerry a dodal, že také považuje Švachulu za přítele. Aktuálně.cz a HN popsaly Jaroslava Valtinka, který v roce 2014 v sídle hnutí ANO v Praze v rozporu se stávajícími procesy a navzdory protestům strany zařídil jeho přijetí do hnutí Andreje Babiše. Po volbách se Jiří Švachula stal náměstkem primátora regionu Brno-střed a podle policie začal zadávat zakázky propojeným společnostem a inkasovat na desítky milionů.

Policejní registrační klíč

Policejní vyšetřování začalo záznamem setkání v kavárně v obchodním centru IBC v Brně v říjnu 2016. Manipulace s veřejnými zakázkami.

Krátce nato, když se druhý účastník schůzky – podnikatel Saman Talabani – dostal do potíží nejen kvůli ochraně svých kolegů, ale také kvůli snížení daní, rozhodl se spolupracovat s policií výměnou za mírnější trest. A stal se hlavním informátorem, který pomáhal odhalit síť korupce – kterou si už najala policie.

Ale ve svém soudním svědectví Avachula odkázal na Talabaniho. Na schůzi, která byla zadržena, protože byl vydírán brněnským podnikatelem iráckého původu, se Talabaniho údajně obával. Mluvil tedy s Talabanim, kývl na něj a účinně na něj reagoval, aby se ho zbavil, a ne proto, že měl pravdu. Komentování nahrávek Švachula: “Na tom setkání v IBC v roce 2016 jsem se mu snažil nebránit. Věděl jsem, čeho je schopen – pokusil jsem se s ním na chvíli rozejít a hrát jeho hru, kývl jsem na něj.”

Na své policejní pozorovací schůzce „Ifca“ zmínil, když mu Talabani řekl, že další dnes obviněný podnikatel Evan Tronika o něm šířil „lži“ a že „dal Faltonovi třicet procent místo dohodnutých padesáti procent“. Redaktoři obdrželi registr.

Tronika rovněž podle slov Talabaniho zaznamenaných v záznamu tvrdila, že Švachula nesplnil to, co měl, a tak ho „podřízl Falseens“. Policisté dále ve spisu uvedli, že „Výsledkem je, že rodina Valtinů má přímý vliv na rozhodování o veřejných zakázkách. Nebo na kterých budou lidé při ovlivňování veřejných zakázek spolupracovat.“

READ  Zeman nevyzval Vystrčila na novoroční oběd s vedoucími komor parlamentu

Faltýnek ml. Sedět ve vedení městské společnosti Teplárny Brno v době, kdy tam společnosti Truneček získávaly velké zakázky. Zároveň koupil vilu od Tronice. “Jiří Faltínek může být také součástí skupiny organizovaného zločinu. Jiří Faltýnka má díky svému postavení v Teplárnách v Brně přímý vliv na veřejné zakázky, které tento subjekt zadává spřízněným společnostem,” napsali později policisté ve spisu, jehož denní obsah se stal známým jako Aktuálně.cz a HN .

Villa Valtinka Junior případ

  • Jiří Faltnek byl prvním místopředsedou představenstva Městského podniku Teplárny Brno. Andrei Babisch později nařídil v roce 2015 opustit placenou práci z veřejných prostředků, protože byl současně placen jako parlamentní asistent Rostislava Vesuly, jehož otci Yaroslavovi předsedal prezident klubu.
  • Valtink ML. Přestoupil však pouze na pozici předsedy dozorčí rady v miliardové veřejné společnosti. Truneekův otec a syn s ním dlouho vyhrávali smlouvy. Tronica mladší je dnes souzena za podvody s veřejnými zakázkami v okrese Brno.
  • Po roce, kdy po volbách převzal vedení tepláren ve Valtniku, koupil od společnosti, která zahrnovala Ivana Troniku st., Dům ve Franově u Brna. Nově postavený dům stojí na okraji obce a má výhled na louky a lesy. Uvedeno Takže MF dnes.
  • Faltýnek ml. Za 1,8 milionu. Pak dal dalších 3,5 milionu na osmimetrový pozemek. Dům je nyní zastaven na podobnou částku. I když je kupní cena nižší, je obtížné určit, zda je nákup výhodný. Valtink říká, že koupil budovu ve výstavbě. Banka vypočítala hodnotu rozestavěné budovy současně s Trunečkou.
  • Dům však znovu dokončil Trunečka, která donedávna žila dva domy od Faltynů. Podle Jerryho chtěli dům částečně upravit „podle svého domova“. Valtink Jr. řekl: „Je mi na nervy, že někdo píše luxusní dům, není to fantazie, máme výhled na náměstí.“ Na otázku, proč si koupil takový dům, odpověděl, že mu chybí peníze na nákup dalšího domu.
  • Není to však jediný vztah mezi Valtinkou a Troonikou. Společnosti založené synem druhého muže ANO sídlí za příznivých podmínek (sedm tisíc měsíčně) v budově vlastněné společností Tronica. Podle velmi mladých jsou však tyto tržní nájemné v určené oblasti běžné. „Hledal jsem levná pracoviště, tak jsem zavolal Ivanovi a ten mi to nabídl,“ řekl Valinik.
READ  Může si jednoduše vybrat! Nový muž vedle Vondráčkové

Avachula má také důležité informace pro policisty v takzvané kauze Mito, z níž policie má podezření, spolu s Jaroslawem Valtinkem, vedoucím protimonopolního úřadu Peterem Ravageem. Podle vyšetřovatelů se Rafaj a Valtink shodli na tom, jak manipulovat s nabízením poplatkového systému, aby jej Kapesh získal. Jejich setkání uspořádal Švachula.

Policejní zdroje: Švachulovi hrozí likvidace

Policie se obává, že Avachul, který zatím odmítá cokoli přiznat, je vystaven riziku likvidace. Když byl stále ve vazbě, začal ho k soudu vést loutkový doprovod vybavený kulomety. Samotné ANO dostalo neprůstřelnou vestu. Není jasné, zda ho policie chrání zeširoka.

Zatímco Avachulov proces pokračuje tento týden, stejně jako policejní vyšetřování Valtinky a jeho syna, nelze to vědět. Národní centrum pro organizovanou trestnou činnost, které se případem zabývá, případy naživo nekomentuje.

Mezitím případ korupce Stoka ztratil jak dohlížejícího generálního prokurátora, tak hlavního vyšetřovatele. Jak již Aktuálně.cz již popsal, generální prokurátor Radek Mezlik se ucházel o novou pozici evropského prokurátora a uspěl. Odchází uprostřed soudu se Švachulou. Koncem prosince vstoupil do civilu policista NCOZ, který zkoumal další složky případu, zejména ty, které se týkaly Faltýnky.

Jerry Valtnik pozastavil své členství v ANO poté, co nahlásil redakci podezření z policie. Poté, co viceprezident odešel a Brno Peter Vocal přešel z hnutí, premiér Andrzej Babis zrušil brněnskou buňku. Na konci svého členství oznámil Vokřál, že brněnské ANO zůstává ve spojení s podsvětím. Členství ve Valtink tak úplně skončilo.

Nyní Valtink ml. Tvrdí, že se nechce znovu hlásit, dokud ne. Valtink řekl: „Ztratil jsem zájem o politiku, chci se věnovat práci a rodině. Čekáme druhou dceru. Stoka nemá nic společného s tím, že se nikdy nevrátím.“

Jeho otec je stále hlavou parlamentního bloku ANO a jako takový je druhým nejmocnějším mužem vládnoucího hnutí.

Petr Vok mayál byl starostou v době nekontrolovatelné sítě korupce a byl za ni politicky odpovědný, říká reportér Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Emma Smetana

Written By
More from Arzu

Babish: Musíme být opatrní, třetí vlnu nezvládneme

Pane předsedo vlády, vláda v neděli rozhodne o zmírnění opatření. Zatímco ministr...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *