19 září, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

Udržet Čecha naživu v Chicagu

Začněme příběhem českého imigranta. Antonon Cermac se narodil v Gladnu nedaleko Prahy a byl jedním z mnoha tisíců Čechů, kteří vstoupili do Atlantského oceánu. Od útlého věku pracoval jako horník a později prodával dříví v ulicích Chicaga. Navzdory svému skromnému původu se zvedl bezohledným a často zjevně rasistickým chicagským demokratickým strojem. Stal se jedním z nejvýznamnějších starostů americké historie a jedním z nejslavnějších Čechoameričanů všech dob. Roli českých a moravských imigrantů v americké historii připomíná i příběh Antonona Duoka, autora a skladatele slavné Nové světové symfonie.

Anton Cermic, Chicago, 1932, CC-BY-SA 3.0 |  Foto: Bundesarchiv, obrázek 102-13768, CC BY-SA 3.0

Od dob Chermaka se však česká komunita v Chicagu zmenšila a ztratila na významu. Předměstí Cicero, kdysi považované za české nebo české město, se také do značné míry stalo hispánským. Češi jsou pátou nehispánskou menšinou po Polácích, Irech, Němcích a Italech. Přesto existuje česká škola pojmenovaná po prvním československém prezidentovi Tome Garikovi Masarikovi. Více než 9 let byla výuka českého jazyka a udržování školy a jejích tradic naživu prací mladé ženy, kterou poslal a zaplatil Dům zahraniční spolupráce nebo Český národní institut pro mezinárodní vzdělávání a výzkum. Clara Moldovi přišla do Chicaga před 9 lety. Od té doby usilovně pracuje na tom, aby byl český jazyk a tradice naživu v Ciceru, na předměstí Chicaga:

„Myslím, že potřebujete dobré vedení. Lidé ve Spojených státech jsou velmi vytížení, rodiče mají svou práci, musí vozit děti do školy a často jezdit na dlouhé vzdálenosti. V důsledku toho nemají energii na sociální aktivity. Takže naši úkolem je zorganizovat něco velmi zajímavého. A musí být dostatečně motivovaní, aby přišli na naše akce. Velmi se snažíme, aby tyto akce byly zábavné. Je důležité, aby se něco naučili, ale měla by to být zábava. (Poslechněte si celý rozhovor ve zvukovém záznamu)

READ  Česká republika ve skupině B porazila Německo 2: 0.