Test Audi RS Q8: Slovenská raketa ohýbá fyziku

Rozhodl jsem se připomenout si komentář k Slovenské střele, ikoně československých železnic ve 30. letech, z prostého důvodu. Audi RS Q8 je nejrychlejší automobil, který se dnes v bývalém Československu vyrábí.

Lamborghini Urus skupiny, která je stále italská, nebyla postavena v továrně skupiny poblíž Bratislavy. Díky srovnávacím testům překonává vyšší RS Q8 i nejvýkonnější verzi souvisejícího modelu Porsche Cayenne. Toto gigantické SUV dosahuje rychlosti až 305 km / h. A jak jsme již zmínili, Audi RS Q8 září díky platformě MLB Group.

Ano, tak silné a objemné SUV v kombinaci s „plochou“ střechou může vypadat jako nesmyslné vyvrcholení dne. A obecně to samozřejmě je. Audi RS Q8 nikdo nepotřebuje. Ale automobilový průmysl ano. Představuje schopnosti nejen značky se čtyřmi kruhy v logu, ale také schopnosti celého odvětví.

Jedovatá zelená a uhlík

Existuje mnoho způsobů, jak nakonfigurovat nejvyšší verzi Audi Q8. Pokud bude lakováno šedě s černými koly, bude v duchu segmentu Audi Sport vypadat zcela nenápadně. Jistě, SUV kupé je stále gigantické, ale je třeba říci, že verze RS nepřináší nic vizuálně přehnaného. Můžete si všimnout větších výfukových trubek a dalších nárazníků, ale jinak lze toto auto v centru města snadno přehlédnout.

Pěkné je, že Lamborghini nemusí hrát jen pro zlobivé a úzkostlivé dítě. Pokud máte dostatek odvahy, shodíte podobné požadavky na prodejce, jako je zastoupení české značky. Zelený lak za 135 tisíc korun je doplněn karbonovými doplňky pro 137 tisíc, 23palcovými koly za 58 tisíc a poté skrývají karbon-keramické brzdy s červenými třmeny. Ty jsou za příplatek přibližně 261 tis. Ano, můžete to opravdu vypsat na ceník a my jsme jen venku.

Výsledek však vypadá opravdu působivě. Stejně jako výchozí Q8, verze RS neuvěřitelně skrývá své rozměry. Mezi zrcadly bude měřit 2,2 metru a je to jeden z největších osobních automobilů na evropském trhu. Na obrázcích ale do jisté míry působí kompaktnějším dojmem.

V interiéru verze RS tradičně mnoho změn nenajdete. Ambice sportovního vozu naznačují prémiová sedadla, výraznější volant a také hardwarová grafika. Ozdobte svůj RS trochou uhlíku a Alcantary.

Interiér je moderní a kvalitní.

Foto: Audi CR

Jinak interiér stále dýchá stejným moderním uměleckým dojmem. Systém infotainmentu se dvěma obrazovkami mě několikrát přesvědčil, že dotykové ovládání může fungovat skvěle, i když plní většinu funkcí.

I přes šikmou střechu mají dospělí cestující vzadu stále dostatek prostoru nad hlavou a řidič může sedět za volantem co nejpohodlněji. A pomáhá nastavit polohu co nejlépe …

Uniknout? ale kde …

Vůz je poháněn čtyřlitrovým osmiválcovým zážehovým motorem ve tvaru písmene V, přeplňovaným turbodmychadlem a 48V systémem s nízkou světelností. Motor, který najdete u mnoha modelů vyšší třídy koncernu Volkswagen.

V tomto případě poskytuje výkon 441 kW, 600 k, 6000 ot / min a točivý moment 800 Nm k dispozici od 2200 do 4500 ot / min.

Když se kolem auta nafoukne dav zvědavých lidí, což není neobvyklé, můžete všechny tyto duše na začátku snadno zklamat. Ani extra sportovní výfuk nevydá tolik hluku, jak by se dalo očekávat. Zde si začínáte uvědomovat, že celé toto vizuální drama je trochu ošidné.

I přes své parametry může samotný motor poskytnout vynikající vylepšení. Při jízdě se často vypíná, při malém zatížení používá polovinu válců a osmistupňová automatická převodovka téměř zastaví. Často se jedná o použití točivého momentu v rozsahu nízkých otáček.

Jízdní vlastnosti mají podobnou povahu. Pravděpodobně byste očekávali nemilosrdné robustní auto, které by mělo mít neúnavně upravený podvozek, který zvládne veškerou tu sílu. Stejně jako Porsche Cayenne však hraje důležitou roli technologie.

V rozích zavěšení dokonale odolává náklonu a náklonu karoserie.

Foto: Audi CR

Kombinace adaptivního vzduchového odpružení a aktivních stabilizátorů nebo řízení zadních kol může poskytnout vysoký komfort i na obrovských 23palcových kolech, stejně jako úžasnou bezpečnost a stabilitu.

V komfortním režimu se nebojím nazvat auto velmi pohodlným. Filtruje tolerance, které jsou o něco horší než výchozí. Nezáleží na občasných krátkých nerovnostech nebo na běžných českých provinčních jámách. Kromě toho je interiér známý tím, že je zvukotěsný. I když se to nezdá, stále s tímto autem jedete na dlouhou jízdu.

Auto zvládá veškerou tuto bezpečnost i v nejstrmějším režimu RS. Podvozek je snížen, vyztužen a řízení a hnací ústrojí jsou strmější. Podvozek ignoruje hmotnost 2,3 tuny a karoserie se díky aktivním stabilizátorům téměř nenaklání v zatáčkách. Točící se zadní kola vám dávají pocit, že řídíte mnohem menší auto. To je však zavádějící, protože tento vůz fyzicky nepasuje na většinu českých silnic třetí třídy.

Nechci mluvit o řízení Nirvany, ale jízdní vlastnosti RS Q8 jsou opravdu skvělé. Jen málo automobilů nabízí kombinaci funkcí na nezpevněných silnicích, při jízdě ve městě nebo pohodlném klouzání po dálnicích a zároveň je bezpečné při opravdu strmé jízdě.

závěr

Osobně bych chtěl hlasitější výraz. Toto auto je také tak pevné a přesné, že ani po hodinách opravdu rychlé jízdy nelze říci, že to byl zábavný zážitek z jízdy. Sejmete klobouk před inženýry, ale zároveň víte, že si lépe užijete Mazdu MX-5 nebo jakýkoli ostrý hatchback.

Rovněž je třeba říci, že kombi RS 6 Avant se stejným pohonem je ve všech ohledech o něco lepší auto. Skutečnost, že má opravdu tak málo, však stojí za to, aby klobouk zůstal déle nízký. Koneckonců se jedná o masivní SUV, které působí téměř jako kompaktní sportovní vůz. Neuvěřitelně rychlé sportovní auto.

Jde o ukázku technologie, díky které je již obtížné posoudit konečnou cenu testovaného kusu, která se zvýšila na 5 milionů.

Audi RS Q8
motor:
3996 ml, osmiválcový vidlicový benzínový motor, 2x turbodmychadlo
Max. výkon:
441 kW (600 k) při 6000 ot./min
Max. Točivý moment:
800 Nm při 2200-4500 ot./min
nastěhování:
Osmá je automatická
0-100 km / h:
3,8 sekundy
maximální rychlost:
305 km / h
Průměrná kombinovaná spotřeba:
12,1 litru / 100 km
Maximální pohotovostní režim / hmotnost:
2390/3015 kg
Délka x Šířka x Výška:
5012 x 1998 x 1694 mm
Kapacita zavazadel:
605 litrů
Pohon nápravy:
Oba
Cena základní verze:
3468900 Kč
Cena testovaného vozidla:4 961 500 Kč

Podívejte se na aktuální nabídku nových a ojetých vozů Audi Na Sauto.cz.

Written By
More from Arzu

Kvůli pandemii nemají jednotlivci peníze na nákup vánočních dárků

Podle průzkumu Asociace neúplných rodin mezi členy podpůrného programu VašeVýživné.cz nemá 80%...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *