Soudce Sofak skončil ve vazbě pro korupci a tam také šel podnikatel

V pondělí večer poslal pražský okresní soud pražského soudce vrchního soudu Zdeňka Sofáka a další dva obžalované do vazby pro případ údajného ovlivňování soudních a korupčních případů. Prokurátor Zdeněk Stubánek vyzval k zadržení čtyř z pěti obviněných, z nichž většina se obávala, že budou svědčit. Na vyšetřování dohlíží Úřad nejvyššího prokurátora v Praze.

„Obviněný soudce vrchního soudu byl zadržen, stejně jako další osoba, která s ním byla v kontaktu,“ uvedla soudkyně Pavela Hájková, která o zadržení rozhodla. Podle ní mohou obvinění jednat na základě neslyšitelných svědků nebo mařit vyšetřování. Jednoho z obviněných poslala do vazby, protože se bála jeho útěku. Jedná se o cizince s vazbami na zahraničí.

Národní středisko pro organizovaný zločin v sobotu zatklo pět podezřelých pro obvinění z úplatkářství, podplácení, zneužití pravomoci a legalizace výnosů z trestné činnosti a zadržování. Pokud bude za tyto trestné činy usvědčen, hrozí až 12 let vězení. Jeden z obviněných je Podle informací Radiožurnálu A známý pražský právník Jerry Terengel.

Informovaly o tom v pondělí odpoledne Hospodářské noviny (HN)Dalšími obviněnými jsou arménský podnikatel a malíř Gagic Tonian a podnikatel Milan Peppa a jeho partner. Podle HN se Sovac zabýval případem Tonyan v březnu letošního roku, kdy zrušil odsouzení pražského městského soudu. Podle HN se policie domnívá, že bylo ovlivněno následné osvobození Nejvyššího soudu.

Obviněný právník

Soudci Sofak, Tonian a Pepa skončili ve vazbě, ale soud propustil podnikatelovu přítelkyni. Policie postavila Sofak před soud v 18 hodin. Na otázku novinářů odpověděl, že úplatky nevzal. Kolem 6:30 ho záchranná služba odvedla z soudu kvůli nevolnosti a po hodině a půl byla poslána zpět. „Možná nebyl v dobrém zdravotním stavu,” řekla Hajková, „ale dokázal také vyslýchat a svědčit.”

Advokát Terengel, jehož žalobce nepožádal o zadržení, odmítl nikomu dát peníze. Hospodářským novinám řekl: “Byl jsem obviněn z nepřímého úplatkářství až na dva roky vězení. Ale v době, kdy jsem úplatek předával, nebyl u Nejvyššího soudu podán žádný návrh, abych za něj loboval.”

READ  Twitter odstranil více než 70 000 účtů souvisejících se spiknutím QAnon

Podle HN se Metrostav v této korupční kauze obrátil na příslušné orgány. Bála se, že její jméno bude zneužito ve snaze ovlivnit soudní řízení. Podle deníku to však bylo oznámeno v posledních dnech, zatímco policie případ vyšetřuje již několik měsíců. Podle HN bude případ týkající se Metrostaffu projednávat Nejvyšší soud v příštích týdnech, ale Senát Sovak to neměl vyřešit.

Oznámení Tejc

Případ začal v únoru tohoto roku, kdy bývalý podnikatel a policista Ladislav Kirchner přešel na náměstka ministra spravedlnosti Jeronima Tejka. Varoval ho, že v souvislosti s rozhodováním v kauze týkající se Mitrostavu byl u pražského Nejvyššího soudu připraven úplatek ve výši 50 milionů korun.

V sobotu do případu zasahovali kriminalisté u Nejvyššího soudu. Sobotní zásah Podle serveru Lidovky.cz Zúčastnil se také soudce Lubush Dorfel. Policie mu poskytla povolení k prohlídce soudních kanceláří a souhlas prezidenta Miloše Zemana se stíháním jeho podřízeného. Dörfl pro HN řekl, že si o Sovákově práci nevšiml žádné pochybnosti.

Obviněný právník Jerry Terengel. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Sofak pracuje u Nejvyššího soudu v Praze jako předseda Senátu. V minulosti byl dvakrát zatčen a nebylo mu umožněno dostavit se před soud. K 31. prosinci jeho právní kancelář vyprší ve věku 70 let. Naposledy to bylo v obchodě v listopadu.

Written By
More from Arzu

NHL | Radim Zohorn je na přesunu z Pittsburghu na ranč, také Chaluba a Tipple

Radim Zuhourna začne pracovat na farmě venku. Michel Piranek / CNC /...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *