Prymula dostal od premiéra Babiša smlouvu na 80 000 měsíčně

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Primula, který letos na podzim strávil ve funkci více než třicet dní, nastoupil krátce po své nucené rezignaci do státní služby.

Premiér Andrej Babiš oznámil, že bývalý ministr bude členem jeho poradního týmu. „Pan Primula by mi měl poskytnout lékařskou pomoc.“ „Nainstaloval jsem sem takové lékařské zařízení,“ řekl Babis.

Zkratka NERV znamená Národní ekonomická rada vlády. Tyto návrhy poradní komise nejsou pro vládu závazné. „Bude mít s úřadem smlouvu, jako každý konzultant,“ dodal Babiš.

Podle dokumentů uložených v pondělí pouze v Registr smluv Roman Prymula obdrží za desetiměsíční angažmá od Babiša odměnu 800 000 korun.

Podle této smlouvy zaplatí vládní úřad Prymul za odpracovanou hodinu 1 000 Kč bez DPH. Nesmí přesáhnout částku měsíční mzdy 80 tisíc bez DPH. Smlouva musí vypršet na konci srpna 2021, pokud nebude ukončena.

Dokument rovněž uvádí, že Prymula bude komentovat materiály a návrhy předložené na zasedání vlády Babiša, která se budou starat o zdravotní péči.

Jak je uvedeno v dohodě, je rovněž připraveno účastnit se jednání, poskytovat rady o epidemiologické situaci v České republice, spolupracovat s Babisem a také plnit jeho povinnosti.

Dohoda mezi úřadem vlády a Romanem Primulou byla podepsána v den, kdy zpráva ze seznamu zveřejnila informace, že před dvěma a půl lety Primula jako náměstek ministra zdravotnictví tajně lobovala u Světové zdravotnické organizace za miliardy dolarů v obchodech Pražské speciální vakcínové společnosti.

Podle zjištění redakční komise Prymula v květnu 2018 napsala dopis ředitelství WHO, v němž informovala světovou organizaci, že soukromá společnost má zvláštní povolení, tzv. PEF – Basic Polio Facilities / PEF Case, pracovat s nebezpečnými viry a zahájit výrobu vakcíny. poliomyelitida.

O čtvrt roku později situaci vyřešil vlastní zprávou s varováním WHO, že informace jeho zástupce jsou nesprávné, protože pražské vakcíny se na případ PEF vůbec nevztahovaly.

Adam Voitch později nařídil svým zástupcům, aby zkontrolovali bezpečnost konkrétně kvůli tomuto skrytému tlaku. Jak je známo, Roman Bremole nebyl oceněn ani po více než roce a letošní jaro se stalo důvodem jeho konce ve funkci náměstka ministra.

K napsání dopisu se přiznal Roman Primula. Redakci pouze prostřednictvím SMS odkázal, že jeho dopis byl reakcí na žádost ministerstev o vakcínách Praha.

Vysvětlil to později na Twitteru s tím, že opatření, které přijal a které neoznámil ministrovi, považoval za standard. „Dopis je obvyklou výzvou právníka. Reagoval jsem na řádně předloženou žádost výrobce vakcín, která přišla v datové schránce. Nic nebylo skryto a nebylo to potřeba,“ dodala Primula.

O účasti Prymula se diskutovalo poté, co několik dní opustil ministerskou kancelář.

V neděli prostřednictvím televize Prima řekl ministr zdravotnictví Jean Platney (hnutí ANO), že by s ním chtěl pracovat jako odborník na ministerstvu, zejména v oblasti vakcín, zahraničních vztahů nebo epidemie.

„Stále si myslím, a není třeba nic měnit, že profesor je skvělý odborník. Ať už před ním nebo ne, záleží jen na něm. Nevidím mezi námi žádný problém,“ řekl Platney.

Začátkem pátku Primula sdělil týdeníku Reflex, že bude také součástí poradního týmu prezidenta Miloše Zemana. Je pravděpodobné, že se bude konat na konci tohoto týdne.

Nové angažmá Romana Primuly s Andrém Babisem je třeba vnímat v jiném kontextu.

Pražské vakcíny, respektive americká společnost Novavax, která ji nyní vlastní, má zájem o výrobu vakcíny proti koronaviru.

Jak dokazuje dokument (tzv. Pokyny Ministerstva zdravotnictví, které jsou k dispozici v seznamu zpráv), Česká republika se znovu snaží pomoci skupině týkající se Novavaxu.

Čeští úředníci prosazují, aby byl Novavax zařazen Evropskou komisí do seznamu společností, které upřednostní vakcíny covid-19 členskými státy. Je to společnost, která zařídila stovky milionů korun.

André Babis a Roman Primula, vládní poradci v oblasti zdraví a výzkumu, letos v létě vyjednávali vakcíny se zástupci společnosti Novavax.

Written By
More from Arzu

Trump údajně čelí obžalobě téměř bez pomoci a je kontroverzní

ČTK Aktualizováno Před 54 minutami Okruh věřících se zmenšuje a čelí novému...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *