Protiepidemická opatření v zemi budou oznámena ve čtvrtek

PRAHA – Vláda jednomyslně rozhodla o zmírnění opatření v boji proti epidemii a země ve čtvrtek přejde ze čtvrté na třetí třídu nebezpečí. S omezeními ministr zdravotnictví Jean Platney (ANO) uvedl, že bude moci otevírat obchody, služby a restaurace. Zákaz vycházení bude zrušen a v neděli bude moci znovu prodávat. Řekl, že dnes byl splněn požadavek sedmi dnů přistání v jedné nebezpečné zóně. Podle Blatna budou podnikatelé moci využít čtyřdenní zpoždění k přípravě otevření.

Blatný zdůraznil, že ve vyšších fázích systému PES v boji proti epidemii musí být akce koordinovány celostátně.

Index PES dnes již sedmý den po sobě zůstává na 57 bodech ze sta, což vládě umožňuje rozhodnout o přechodu ze současné čtvrté úrovně na třetí úroveň pandemické pohotovosti.

To znamená například znovuotevření restaurací a všech obchodů a zařízení služeb nebo zrušení omezení kladených na volný pohyb osob v noci. Venku se může shromáždit až 50 lidí místo současných šesti a zákaz konzumace alkoholu na veřejných místech by měl skončit, naopak povinnost nosit závoj zůstane na všech vnitřních a vybraných veřejných prostranstvích. Opatření budou i nadále platit pro celou zemi. Vyplývá to ze seznamu postupů pro jednotlivé stadia epidemiologického varování vypracovaného Ministerstvem zdravotnictví.

Na školy se nebude vztahovat žádná další dekonstrukce. Ministerstvo školství tento týden oznámilo, že školy budou od pondělí fungovat v rámci současné čtvrté fáze systému pandemické kontroly.

Všechny obchody otevřou své dveře ve čtvrtek, oblečení a boty bez karantény

Ve čtvrtek se znovu otevřou všechny obchody a nákupní střediska. Na každého zákazníka se budou vztahovat regionální omezení. Testovací oblečení a obuv nebudou potřebovat izolaci po dobu 24 hodin. Současný zákaz prodeje v neděli bude zrušen také pro všechny obchodníky.

V obchodech a nákupních centrech musí mít zákazník k dispozici 15 metrů čtverečních provozního prostoru. Dodržování vzdálenosti dvou metrů mezi lidmi bude povinné. Budou otevřeny jídelní prostory v obchodních centrech a restaurace budou moci vynášet jídlo z okna pouze s nimi. Dětské koutky zůstanou zavřené.

READ  9 lyžařských dnů a konec. Zdá se, že některá lyžařská střediska se již neotevřou

V předpisech pro obchody byla plánovaná karanténa testovaných oděvů a obuvi nakonec upuštěna. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (pro ANO) se na toto téma vedla vášnivá debata. Podle něj neexistovala jasná shoda ohledně toho, jak dlouho by mělo propuštění trvat. Podle něj někdo navrhl 24 hodin, někdo 48 hodin, podle některých odborníků by stačilo pár hodin. “Pravdou je, že jsme viděli malé podniky i jednotlivé dealery. Pro ty, kteří mají na skladě relativně velké množství zboží, to lze trochu zastavit, dokonce i za těch 24 hodin, ti, kteří mají pouze jednu botu tohoto typu,” uvedl Havlíček: “Na T Jedno tričko a džíny značně posílily jejich sklad. Otázkou je, zda jsou schopni to udělat a udělat to. “Navíc podle něj takový postup ve většině cizích zemí neplatí.

Vláda podle Havlíka nedoporučuje držet zahraniční trhy, ale také je nezakazuje. Rozhodnutí je ponecháno na obcích a obecních úřadech. Na vánoční trhy budou platit stejná pravidla jako na farmářských trzích, tj. Mezera mezi stánky je čtyři metry. Jídlo a pití nebudou na místě povoleny.

Vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Výjimkou jsou obchody s potravinami, drogerie, drogerie, optometristy, květinářství a galanterie. S některými výjimkami nebo službami nemohou fungovat. Vybrané obchody nyní mohou fungovat od pondělí do soboty do 23:00. V neděli lze otevírat pouze čerpací stanice, lékárny, obchody na letištích, nádražích a zdravotnických zařízeních.

Služby nebudou vyžadovat dvojitou ochranu obličeje

Všechny služby budou moci obnovit provoz ve čtvrtek. Zaměstnanci budou muset nosit masku nebo respirátor. Vláda nařídila dvojí ochranu, to znamená současné použití štítu.

Ve službách i v jiných provozech bude limit 1 zákazníka na 15 metrů čtverečních provozního prostoru. Děti do 15 let by neměly být zahrnuty do počtu klientů. Zároveň si lidé budou muset udržovat odstup dva metry, a to i v čekárnách.

READ  Groszmannová, těpán a Stárková získaly ocenění Thálie

Restaurace bude od čtvrtka moci provozovat na 50% kapacity

Ve čtvrtek se znovu otevře stravovací zařízení. Otevřeno bude od 6:00 do 22:00. Bude možné obsluhovat pouze sedící hosty a za jedním stolem mohou sedět maximálně čtyři lidé. To by společnostem umožnilo naplnit kapacitu až 50 procent.

Restaurace zatím mohou prodávat občerstvení pouze přes servisní okna, nejpozději do 23:00. Podle prezidenta České asociace hotelů a restaurací Václava Starika však tyto tržby představují deset až 15 procent tržeb ve srovnání s běžným provozem. Podle něj mají společnosti vyšší náklady na balení potravin a hygienu.

Podle Blatna byla změna rizikového skóre možná nejdříve od pondělí. Podle informací ČTK se operace začaly na tuto situaci připravovat tento týden. Posunutí termínu podle Blatna umožní podnikatelům zajistit dostatečné zásobování.

Podle vládního nařízení o boji proti koronavirům byla gastronomická zařízení pro veřejnost uzavřena 14. října.

Podle odborových svazů byla třetina restaurací zavřena kvůli pandemii koronavirů a vládním opatřením, přičemž až 50 procent potravinářských podniků hrozí úpadkem.

Od čtvrtka nemusí být muzea, divadla a kina částečně otevřená

Od čtvrtka budou muzea a galerie po šesti týdnech moci v České republice otevřít část z nich. Ve třetí fázi systému kontroly pandemie mohly být galerie a muzea otevřeny ze čtvrtiny jejich kapacity. Minulý týden se připravovaly otevření velkých muzeí, například mohla být otevřena Národní galerie v Praze nebo Národní muzeum. Podle PES lze některé památníky také odemknout, ale musí je navštívit skupiny až deseti lidí.

Počínaje čtvrtek bude počet lidí ve službách záviset na velikosti kostela. Po zasedání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Jean Platney (pro ANO). „Není to jen kvůli adventnímu období, jsou pořádány bohoslužby a nebude se řídit absolutním počtem lidí, ale kapacitou církve,“ uvedl. Obecně by mělo platit pravidlo jedné osoby na 15 metrů čtverečních.

READ  Jeden region má 100 PES bodů! Tyto oblasti jsou nejhorší

Ve třetí fázi lze také otevřít knihovny, které dosud fungovaly pouze podle principu distribučního okna. Od čtvrtka budou moci otevřít dveře, aby stejně jako v jiných provozech měla jedna osoba plochu 15 metrů čtverečních a zákazníci si mezi nimi udržovali vzdálenost dva metry. Ve stejném systému musí být také otevřeno knihkupectví.

U divadel a kin se však přechodem do třetí fáze systému kontroly epidemie nic nemění; Tam mohou diváci vstoupit do hlediště nebo do kina až poté, co se země přesune do druhého pódia. Divadla mohou zkoušet a vysílat. Minulý týden audiovizuální průmysl požádal ministra zdravotnictví, aby v pandemickém kontrolním systému PES překlasifikoval kina na opatření třetí třídy, aby je bylo možné otevřít současně s restauracemi.

A podle nich není promítání filmů součástí živé kultury a myslí si, že tvůrci systému na ně zapomněli. Jinak podle nich jde o zvýhodnění určité části podnikatelů před ostatními. Podle zástupců audiovizuálních společností mohou kina chránit své zákazníky stejně jako provozovatelé restaurací.

Národní galerie v Praze minulý týden uvedla, že pokud by se měla otevřít, posílí by se bezpečnost a zvýšil by se počet strážných, aby se lépe sledoval provoz návštěvníků. Galerie také očekává prodloužení otevírací doby pro Rembrandt Works Gallery od pondělí do neděle od 9:00 do 21:00. Další veletrhy a výstavy budou otevřeny v běžné pracovní době od úterý do neděle od 10:00 do 18:00, ve středu do 20:00.

Národní muzeum plánuje otevření historického komplexu budov, nové budovy, Českého muzea hudby a muzea Naberstec, s přechodem země do třetí fáze od úterý 1. prosince. Online prodej vstupenek bude spuštěn v pondělí. Pak NM plánuje postupně otevírat další objekty.

Vláda nese virus Corona

Written By
More from Arzu

Nebeská show v pondělí večer: Blíženci budou korunováni předvojem Betlémské hvězdy

Podle odborníků si geminidy letos užívají nejlepší možné podmínky. Maximum se očekává...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *