Proti policejnímu zákonu vypukly ve Francii protesty

Minulou sobotu se protestů ze stejného důvodu zúčastnilo 22 000 lidí, napsal server BFMTV, který v sobotu informoval o „silné mobilizaci“, zejména v hlavním městě.

Dosud neexistují žádné odhady počtu účastníků. Velikost pařížského davu je podle Le Figara „působivá“. Nehody byly hlášeny u policie. Podle pařížské agentury Reuters byly během protestů zapáleny nejméně dvě auta a vybavení stavitelů.

policie použila slzný plyn

Agentura Reuters uvedla, že policie použila slzný plyn proti demonstraci v Paříži poté, co maskovaní demonstranti hodili petardy a kameny na policejní kordon a začali stavět barikády. Podle francouzských médií jsou šarvátky součástí části demonstrantů známých jako „černý blok“ antifašistických aktivistů.

Demonstrantům se nelíbí zamýšlený zákaz natáčení policistů.

Foto: Francois Morey, ČTK / AP

Pochod začal v Paříži ve 14:00. Přehlídky se konaly ráno v Rennes, Lille nebo Montpellier, kde se podle provincie shromáždilo 3 800 lidí, zatímco organizátoři tvrdí, že se jich zúčastnilo 5 000. Účastníci pochodu v Paříži zveřejňují videa v ulicích hlavního města na Twitteru.

Macron mlčí

Sekretář Socialistické strany Olivier Faure přišel k demonstrantům, aby vyjádřil svůj nesouhlas s připraveným pravidlem. Ministr vnitra „Gerald Darmanen nalévá olej do ohně, postavil proti němu Francouze,“ uvedl Fury v rozhovoru pro BFMTV. Ministr Darmanin ani prezident Emmanuel Macron zatím protesty nekomentovali.

Protestní pochod v Paříži

Foto: Francois Morey, ČTK / AP

Francouzská vláda tvrdí, že zákon, jehož porušení by mohlo vést až k roku vězení a pokutě 45 000 eur (1,2 milionu korun), má chránit příslušníky policejních sil, kteří čelí hrozbám, zejména v online prostředí. Oponenti se však obávají, že opatření by mohlo ovlivnit novináře a další, kteří fotografují nebo natáčejí policisty při práci.

Reakce veřejnosti eskalovaly po dvou incidentech tento týden. V pondělí policie evakuovala tábor migrantů v centru Paříže a některá francouzská média označila policejní akci na místě za brutální.

Ve čtvrtek večer byly zveřejněny záběry tří policistů, kteří fyzicky napadli producenta černé hudby a dělali rasistické urážky, zatímco policisté popsali střet na oficiálním záznamu úplně jinak. Ať tak či onak, videozáznamy hrály hlavní roli. Prezident Emmanuel Macron označil policejní útok za ostudu Francie.

Written By
More from Arzu

Ztratil tělo dívky, která byla nalezena v oboře Hvězda. Muž spáchal sebevraždu

Mluvčí policie Eva Krupatová uvedla: „V této fázi můžeme potvrdit, že jde...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *