16 října, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

Protesty před českým velvyslanectvím v severní Makedonii se zaměřují na protiromský rasismus a policejní brutalitu · Globální hlasy

“Rasismus zabíjí!” Romové chtějí žít! Transparent protestující proti policejní brutalitě a formálnímu rasismu proti Romům ve Skopje. Fotografie: Vano Tambaski, CC BY-NC-SA, Z fotoalba „Na životě Romů záleží.“

To byl příběh Původně publikováno Vydal Meta.mk. Revidovaná verze dohody o sdílení obsahu mezi Global Voices a Transformation Foundation je zde znovu publikována.

3. července se více než 1 000 občanů severní Makedonie zúčastnilo protestů před velvyslanectvím České republiky ve Skopje, hlavním městě severní Makedonie.

Vedený Občanské hnutí AVAJAProtestující požadovali spravedlnost a za vraždění by měla nést odpovědnost vláda Stanislav TomášMladý Rom z Tbilisi v České republice je jedním z posledních případů policejní brutality kvůli formálnímu rasismu vůči Romům v Evropě.

Protest začal před základní školou Kono Race ve Vodjanské (také známé jako ulice Matky Terezy) a šel na nedaleké české velvyslanectví.

“Rasismus zabíjí!” Romové chtějí žít! Transparent protestující proti policejní brutalitě a formálnímu rasismu proti Romům ve Skopje. Fotografie: Vano Tambaski, CC BY-NC-SA, Z fotoalba „Na životě Romů záleží.“

Awaja policii řekl, že čeští představitelé v čele s premiérem Andrzejem Babikem a prezidentem Milošem Zemanem a ministrem vnitra Johnem Hamakem nejenže neodsoudili policejní brutalitu, ale také poděkovali a podpořili policejní reakci.

České úřady hledaly Ospravedlnit Stanislav tvrdil, že Doma byl pod vlivem drog a že použití síly při incidentu bylo legitimní. Na druhé straně AVAJA tvrdí Video Zatčení, které se rozšířilo po sociálních sítích, vedlo policistu asi pět minut k poklečení Domině kolem krku a poté, co si uvědomil, že se už nehýbe, přivolal sanitku.

Romští aktivisté v oblasti lidských práv poukazují na to, že policejní brutalita vůči Romům je nejviditelnější formou formálního rasismu v Evropě. Na základě neomezené pravomoci policie zacházet s jakoukoli osobou romského původu jako se zločincem.

READ  Masivní růst trhu se zařízením na likéry do roku 2027 | Czech, Crohn's, SS Protech, Kriweller, JVNW

Romové se zaměřují na policejní brutalitu v severní Makedonii

„Když se nespravedlnost stane zákonem, stane se protest povinností“ ve Skopje protestující proti policejní brutalitě a formálnímu rasismu vůči Romům. Fotografie: Vano Tambaski, CC BY-NC-SA, Z fotoalba „Na životě Romů záleží.“

Během protestu AVAJA vyvolala také vzpomínky na nevyřešený brutální případ policie v září 2020, kdy byli tři Romové napadeni v okrese Pitola v severní Makedonii.

Po Video Ukáže se, jak policisté porazili závod Romští občané Sdíleno na sociálních médiích ministerstvo vnitra okamžitě oznámilo interní vyšetřování. Předseda vlády Soren Save Volala Incident byl „ostudný“ a Helsinský výbor pro lidská práva incident odsoudil jako příklad zneužití policejní moci.

V té době více Do médií unikla videa očitých svědků. Poté však následovalo šíření protiromských videí na sociálních médiích, která ukazovala „celou událost“. Různé pravicové postavy uvedly, že lidé, kteří byli napadeni policií, si to „zaslouží“, protože poprvé zaútočili na policii.

Příslušné orgány Pozastaveno Čeká se na vyšetřování trestného činu. Pro tento případ zatím není k dispozici žádné soudní rozhodnutí.

Salija Bekir vystoupila na demonstraci 3. června před českým velvyslanectvím ve Skopje. Fotografie Uvádí Vano Tambaski, CC BY-NC-SA, Z fotoalba „Na životě Romů záleží.“

Salija Begir, jeden z vůdců skupiny AVAJA, na protestu uvedl:

Máme nové vzpomínky na policejní brutalitu proti Romům v Pidole u soudu! Máme nové vzpomínky na nucené vyhoštění romských osadníků, máme nové vzpomínky na Romy umírající ve věznicích za podezřelých okolností! Máme nové vzpomínky na každodenní diskriminaci jednotlivců a organizací, jako jsou Romové zneužívající dítě z Kogani!

Máme nové vzpomínky na policejní brutalitu vůči Romům v Pidole, která pokračuje v soudním sporu! Máme nové vzpomínky Nucené vyhoštění romských osadníků„Máme nové vzpomínky na umírání Romů ve věznicích za podezřelých okolností! Máme nové vzpomínky na každodenní diskriminaci Romů jednotlivci a organizacemi, jako je zneužívání dětí ze strany Komani.

Řádný rasismus vyžaduje správná řešení

AVAJA požadovala, aby české orgány provedly nezávislé vyšetřování policejní brutality v případě vraždy Stanislava Tomy a vytvořily nezávislou komisi pro vyšetřování porušení policejních pravidel a postupů, které porušují pravidla policejního chování v romských komunitách.

Protest proti policejní brutalitě a formálnímu rasismu proti Romům před českým velvyslanectvím ve Skopje. Fotografie: Vano Tambaski, CC BY-NC-SA, Z fotoalba „Na životě Romů záleží.“

V předchozích týdnech se v České republice konaly demonstrace s podobnými požadavky a Rumunsko.

Protest proti policejní brutalitě a formálnímu rasismu proti Romům před českým velvyslanectvím ve Skopje. Foto: Vano Tambaski, CC BY-NC-SA, Z fotoalba „Na životě Romů záleží.“