Proč ministerstvo zveřejnilo nesprávná data? Doshak ho ujistil, že jsme to napravili

Podle Dusica laboratoře oznámily počet testů provedených ve čtvrtek v sobotu ráno. S nárůstem počtu provedených testů se podíl pozitivních výsledků náhle snížil, a tak se obrátil i negativní trend vypočítaný z neúplných údajů.

Podle Dušika se indikátor rizika automaticky aktualizuje po 00:30 a nové hodnoty jsou publikovány bez lidského zásahu. Toto číslo je pečlivě sledováno, protože se jedná o vodítko pro zavedení omezujících opatření nebo naopak uvolnění přísnějšího režimu. V minulosti se na serveru ministerstva již objevila nesprávná data.

PES skóre na bodové stupnici

Foto: MZČR

„Po půlnoci čtvrtého prosince bylo z důvodu zvýšené relativní pozitivity testů vypočítáno 59 bodů ze 100,“ uvedl Dusik. Systém měl údaje o pozitivních testech, ale ne o počtu provedených testů. To mělo za následek přidání dalších dvou bodů za negativní růstový trend.

Aby se zabránilo opakování situace, je aktualizace PES nastavena na 06:30 každý den

Prezident IHIS Ladislav Dušek

“V 06:00 ještě velký počet laboratoří ohlašoval testy 3. prosince, což vrátilo hodnotu zpět k původním 57 bodům, které server opravil. Relativně velká zpráva o testu se objevila poprvé. Aby se situace neopakovala, byla situace nastavena.” Aktualizace PES každý den v 6:30, “řekl Dusik.

Vyšší procento pozitivních testů přidává dva body

Index rizika, který v současné době činí 57, se počítá ze čtyř kritérií popisujících vývoj epidemie. Body se přidělují za počet nových případů na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny a stejný ukazatel platí pouze pro starší lidi. Dalším je procento pozitivních výsledků ze všech testů za posledních sedm dní. Pokud dojde k nárůstu infekce starších osob nebo procentu pozitivních testů, přidají se další dva body, což podle Dusicka udělal systém automaticky v sobotu večer.

READ  BIATHLON ONLINE: Česká štafeta útočí na přední schody! David svítí

Posledním indikátorem je reprodukční číslo, tj. Průměrný počet dalších infikovaných lidí od jedné osoby, která měla pozitivní test. Za poslední dva týdny opět rostl a v sobotu to bylo 0,96. U čísla vyššího než 0,8 přidá systém pět bodů k číslu vyššímu než deset. Pokud by se zvýšila, pohybovala by se Česká republika na 62 bodů. Pokud tam zůstanou sedm dní, existuje riziko návratu na čtvrtý stupeň závažnosti protiepidemických opatření, což znamená zavření obchodů, restaurací a služeb.

V pátek bylo do České republiky přidáno dalších 4 145 potvrzených případů COVID-19, což je téměř o 300 více než minulý týden. Již druhý den v řadě se kontinuální nárůst zrychlil z předchozího týdne.

Platney nevyloučil zpřísnění opatření

Na základě vládního rozhodnutí funguje Česká republika od čtvrtka podle pravidel Tier 3, což umožňuje otevírání obchodů, restaurací a provozoven služeb s omezenou kapacitou, a byla omezena další omezení. Ministr zdravotnictví Jan Platney (za ANO) Friday označil situaci za křehkou. Řekl, že nelze vyloučit, že opatření budou znovu zpřísněna. Podle něj jsou v současné době ohroženy Královéhradecký, Asti nad Lapim, Liberecký, Olomoucký, Zlínský a Vysuchinský kraj.

Od začátku epidemie v březnu laboratoře detekovaly více než 542 400 případů COVID-19. Z nemoci bylo již vyléčeno téměř 474 000 lidí. V současné době žije v zemi 59 674 infikovaných lidí, většinou mírných.

Written By
More from Arzu

Havlíček: Bary, obchody a služby se pravděpodobně otevřou v listopadu

Vláda v pátek souhlasila s přechodem z pátého na čtvrtý stupeň systému...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *