Přímo: Vláda může prodloužit výjimečný stav do 23. prosince. Sněmovna reprezentantů hlasovala o domovské stránce komunistického návrhu

Praha Výjimečný stav z důvodu epidemie koronavirů lze v České republice uplatnit do středy 23. prosince. Sněmovna reprezentantů schválila prodloužení o 11 dní podle návrhu KSČM. Vláda ANO a ČSSD, tolerovaná komunisty ve Sněmovně reprezentantů, požadovali možnost nouzového stavu na dalších 30 dní do pondělí 11. ledna. Tento návrh byl po téměř šesti hodinách debaty Sněmovnou reprezentantů odmítnut.

Bez souhlasu sněmovny nouzový stav končí v sobotu 12. prosince. Podléhá omezením omezujícím šíření nákazy, jak stanoví systém kontroly epidemie ministerstva zdravotnictví. Kabinet rozhodne o prodloužení výjimečného stavu ve čtvrtek ráno.

Sněmovna reprezentantů zvážila třetí vládní požadavek během podzimní vlny pandemie. Na konci října se Sněmovna reprezentantů dohodla na prodloužení výjimečného stavu o 17 dní a ve druhé polovině listopadu o 22 dní. Kabinet vždy chtěl měsíc.

Na jaře trval výjimečný stav v České republice 66 dní, nyní by to bylo 79 dní. Vláda může vždy rozhodnout pouze za prvních 30 dní, poté je nutný souhlas zástupců.

Zleva: místopředseda vlády Jan Hamacik, předseda vlády Andrzej Babiš a ministr zdravotnictví Jan ...

Podle předsedy vlády Andrého Babise (ANO) je prodloužení výjimečného stavu do 11. ledna, které požadovala vláda, nutné z důvodu vnitrostátních opatření proti epidemii koronavirů. Premiér řekl poslancům, že cílem není potlačit populaci, ale chránit ji. Podle jeho slov se současná situace s mírným zvýšením počtu pacientů s Covid-19 a počtem úmrtí na virus Corona pravděpodobně nezmění až do Vánoc. Babish obvinil opozici ze snahy vytvořit chaos tím, že odmítl prodloužit výjimečný stav a ohrozit životy občanů.

“Když říkáte, že nepotřebujeme nouzovou situaci, ohrožujete životy. Pokud to nebude trvat, bude to chaos, bude to katastrofa, bude to ohrožení životů.” Vláda podle něj dělá vše pro to, aby chránila občany. Chápu, proč zde dochází k politice. “Řekl také opozici, že nenavrhuje, co by měla vláda dělat, pouze vše kritizuje.

READ  Babička nechce spěchat ke zhroucení. Čtenáři TN.cz jsou také proti

Podle předsedy Demokratické demokratické strany Petera Vialy předseda vlády nerozuměl kritice vládních kroků. Podle Vialy nejde o to, že by došlo k mimořádné události nebo chaosu. Vláda má podle něj dostatečné schopnosti pokračovat v antikoronavirových opatřeních i bez stavu nouze.

Babish varoval, že počet zraněných poroste. “Čísla pravděpodobně vzrostou. Předpokládá se, že se to do Vánoc nezmění, a uvidíme, jestli to ovlivní kapacitu zdravotnictví,” uvedl premiér.

„Nikdo z nás ani nikdo z nás si nepřeje pohotovost,“ řekl Babish. Podle něj je nutné zabránit nekontrolovanému nárůstu počtu nakažených osob. Tomu mohou zabránit pouze komplexní opatření, včetně omezení sběru, než bude k dispozici vakcína proti koronavirům.

V této souvislosti předseda vlády varoval před dezinformacemi médií a odmítl očkování proti viru Corona. Podle Babisha je vakcína jediným řešením k potlačení epidemie. „Je lepší se nechat očkovat, než zůstat měsíce doma,“ dodal.

Ministr zdravotnictví Jan Platney řekl (ANO), že stav nouze a obecná opatření nebudou nutná, pokud bude týdně maximálně 3 500 případů COVID-19. Poslancům Evropského parlamentu řekl: „Nedochází tedy k žádnému společenskému šíření, potom neexistuje vážné riziko, není třeba přijímat komplexní opatření.“ Podle Platneyho má Česká republika od takové situace ještě daleko.

Podle ministra nemusí výjimečný stav nutně znamenat uzavřené obchody, zákaz vycházení a podobná omezení. Řekl, že by mohli být nasazeni vojáci nebo hasiči, aby pomohli lokalizovat zraněné osoby, na sběrných místech, v zařízeních sociálních služeb nebo v domovech s pečovatelskou službou. Dodal, že epidemie se nezastaví úplně, dokud nebude k dispozici vakcína.

Bez prodloužení výjimečného stavu bude hrozit kolaps zdravotní péče a bude nutná pomoc vojáků a hasičů kvůli epidemii covid-19, uvedl dnes při projednávání žádosti vlády poslanec Zdeněk Ondráek (KSM) ve Sněmovně reprezentantů. Komunisté, kteří ve Sněmovně reprezentantů tolerují ANO a ČSSD, navrhnou do 23. prosince výjimečný stav. Nyní platí do soboty.

READ  Vláda bude o prodloužení výjimečného stavu a situaci jednat s Covidem

Jiné opoziční strany nesouhlasí s prodloužením výjimečného stavu. Ondráček uvedl, že od nich přesně neslyšel, jak budou pokračovat proti šíření nemoci, a podle něj byly jen obecné obrysy. „Život lidí a jejich zdraví je pro nás důležitější než politika,“ řekl.

Podle zástupce Jerryho Mehulu lidová strana podpoří šestidenní prodloužení do 18. prosince. Podmínkou je, aby vládní podpora pro malé podniky vzrostla z 15 000 korun v současnosti na 20 000 korun měsíčně. Myhola řekl, že lidé spojují mimořádnou situaci s omezeními, nikoli s ochranou.

Vláda požádala Sněmovnu reprezentantů o prodloužení výjimečného stavu o 30 dní do 11. ledna. Sněmovna reprezentantů pravděpodobně na návrh KSČM kývla hlavou. Podle Ondráka dostane vláda také příležitost zjistit, co způsobilo aktuální nárůst počtu nakažených, a mohla reagovat.

„Nejsme jedinou zemí v Evropě, která prochází mimořádnou situací,“ řekl Ondrachik. Podle něj jsou komunisté připraveni projednat další možnou žádost kabinetu o prodloužení výjimečného stavu 22. prosince.

Written By
More from Arzu

Imunolog: očkování proti Covidově chorobě má smysl, i když je očkována pouze třetina lidí

Profesor imunologie a molekulární biologie věří, že očkování může v České republice...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *