Podle obžaloby dal řidiči facku, aby mu odepřel skryté peníze, které mu policista údajně pod záminkou vysoké pokuty vzal a nechal si je. Policistovi nyní hrozí až pět let vězení.
Další dva členové hlídky nebyli obviněni a je s nimi zacházeno jako s svědky.
Neoprávněný a neoprávněný řidič bije rukou pod prokurátorovým levým okem
18. března zastavil hlavní inspektor zahraniční policie spolu se dvěma kolegy na silnici v Praze 8 po 3 hodině auto Peugeot 301, které řídil 30letý cizinec z Ukrajiny. Během řízení neměl zapnutý bezpečnostní pás. Přiznal svou chybu, ale tvrdil, že má u sebe jen 450 korun. Policie požadovala pokutu 500 korun.
Hlídka přinutila řidiče vystoupit, otevřít kufr Peugeotu a vytáhnout všechny věci z kapes. Poté policisté šli sami prohledat auto.
Chtěl potrestat řidiče
32letý inspektor Lukacs uvnitř našel dokumenty o provozování smlouvy na základě smlouvy pro Uber, ale především byla na sedadle řidiče schovaná obálka s dvěma tisíci korunami.
Skutečnost, že si cizinec peníze okamžitě nevybral, zřejmě policistu rozzlobila, protože se rozhodl Ukrajince potrestat sám. Podle prokurátora ho „bezdůvodně a bezdůvodně„ zasáhl dvakrát do obličeje “pod levým okem.
Řidiči se podařilo částečně vyhnout třetímu úderu a zasáhnout jej do zadní části hlavy.
V té chvíli se tvrdilo, že jeden z hlídačů zabořil ruce za záda a cizince položil na kufr auta. Třetí policista následně vydal řidiči pokutu 1300 korun, avšak nikoli za původní přestupek za to, že neměl zapnutý bezpečnostní pás, ale za údajné porušení zákona o pobytu cizinců, protože údajně nepředložil platné osvědčení o zdravotním pojištění. Ukrajinec to však neuznal, důvod pokuty, její hodnotu a odmítl ji zaplatit. Měl platné pojištění a odvedl ho na policejní hlídku.
Policista si měl peníze nechat
Poté znovu převzal řešení inspektor Lucas, který podle prokurátora přinutil řidiče podepsat trestní zákaz. Poté nevrátil korunu zabavených peněz v celkové hodnotě 2 450 korun.
Stíhání tvrdí, že tento policista „peníze, které dostal, si nechal pro svou osobní potřebu“. Tímto způsobem se dopustil zneužití oprávnění správce a krádeže. Poté ho z těchto zločinů obvinil Generální inspektorát bezpečnostních složek a obvinil z obžaloby státního zástupce.
Stejný názor měl i Okresní soud v Praze 8, který policistovi Lukacovi uložil roční zkušební dobu s dvouletou zkušební dobou a pokutu dvacet tisíc korun.
Falešný dopis z Ukrajiny
Obžalovaný však s tímto rozhodnutím nesouhlasil a podal proti němu takzvaný odpor, takže soud musel začít rozhodovat ve věci v hlavním líčení. Tam policista svou vinu opakovaně popíral, další soud se bude konat v lednu.
Podle zákona dorazil během vyšetřování případu do sídla GIBS dopis z Ukrajiny, údajně podepsaný zraněným řidičem. V něm se omluvil za to, že vymyslel všechno, co policajt udělal.
Vyšetřovatelé GIBS se však rozhodli ověřit pravost přepisu a s pomocí kolegů na Ukrajině znovu vyslýchat řidiče v jeho domovské zemi, protože se mezitím cizinec vrátil. Poškozený uvedl, že tuto zprávu v životě neviděl, a proto ji nenapsal, takže šlo o podvod. Jeho autora nebylo možné určit.