Podle právníků platí zákaz prodeje nápojů v restauracích a nestačí opravit překlep v zákoně

Noviny ve čtvrtek ráno poukázaly na to, že skutečnost, že během změny nařízení byla odstraněna z odstavce, podle kterého vláda chtěla povolit prodej alkoholických nápojů v restauracích v džbánech a lahvích, avšak „zevnitř (například výdej oken)“.

Vláda poté upravila web do správného formátu. Byl však zveřejněn v souboru zákonů a je směrodatný pro správnost rozhodnutí Archetyp. Pokud jde o restaurace a kavárny, v areálu je stále zakázáno prodávat hostům nápoje.

Ministerstvo vnitra začlenilo do sbírky zákonů sdělení týkající se opravy překlepu:

Sdělení Ministerstva vnitra o opravě typografické chyby v rozhodnutí vlády České republiky ze dne 10. prosince 2020 č. 1295, vydané pod č. 522/2020 Sb.
K druhému bodu. Bod 2 by měl číst správně:
2. V bodě II.11 se písmeno e) nahrazuje tímto:
“ E) Prodej místně lahvovaných nebo připravených nápojů k okamžité spotřebě je zakázán v případě prodeje ze stravovacího zařízení zákazníkovi mimo jeho vnitřní prostory (například výdejní okénko)

Podle právníků to však nestačí. To nic nemění na skutečnosti, že rozhodnutí vlády bylo zveřejněno ve špatné podobě a že opravu lze provést pouze novým rozhodnutím vlády.

“Vládní rozhodnutí jsou závazná ve znění zveřejněném ve skupině. Podle mého názoru nelze postup, kterým se mění obsah vládního rozhodnutí ze strany ministerstva vnitra jeho korespondencí, považovat za” správný, “uvedl pro Novinki Zbyssik Kordash z advokátní kanceláře Weinhold Legal.

A stejný právní názor má i odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál. “Text jasně stanoví, že pití v restauracích by mělo být zakázáno. Pokud vláda a ministerstvo řeknou něco, co nechtějí, není to poprvé. Stručně řečeno, je to tak, soubor zákonů je závazný,” uvedl Novinke.

Podle něj je náprava možná pouze prostřednictvím nového opatření krize. „Prostě jsme se to naučili. Když k tomu dojde, musí se vláda rychle sejít a zablokovat to.“

Přestože bary, které podávají nápoje, de facto porušují zákon, podle znění zákona by se podle něj neměly bát trestu. “Bar bude oficiálně porušovat postupy, pokud rozlijí nápoje. Kvůli konkrétní zprávě, která de facto říká, že jde o kiks, ale nebude moci ovlivnit,” říká Dostal.

„Pokud je jeden z donucovacích orgánů natolik šílený, aby jej pokutoval, může se odvolat na výklad, který je slabou obranou, ale může také tvrdit, že jde o nepřiměřený výklad, který se zastaví,“ řekl.

Pokud je něco špatně schváleno, musí to být změněno. Tuto akci musí provést konstruktor

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory ​​Petrové se však jedná o typický překlep a reklama je zcela adekvátní: změna, standardní krok, popsaný také v zákoně o sbírkovém zákoně. Takže překlep byl již opraven. Není zakázáno konzumovat nápoje v restauracích, “potvrzuje provozovatel.

To samé potvrdilo ministerstvo vnitra později na Twitteru: “Prodej všech nápojů v restauracích rozhodně není zakázán, jak se ukázalo v médiích. Způsob, jakým byl překlep ve sbírce zákonů zcela v souladu se zákonem. Opravená verze je tedy správná.”

Opravte překlep v kódu

Foto: mvcr.cz

Ústavní právník Jan Kisela s tím však zásadně nesouhlasí: “Jedná se však o chyby způsobené tiskárnou. Pokud je něco špatně schváleno, musí to být změněno. Napsal Novinki, aby tak učinil tvůrce slovesa.”

Jak vláda změnila nařízení na svých webových stránkách:
„Prodej alkoholických nápojů je zakázán, pokud je prodáván z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo jeho vnitřní prostory (například distribuční okénko).“
V jaké podobě to bylo zveřejněno v souboru zákonů:
“Je zakázáno prodávat lahvové nebo místně připravené nápoje k okamžité spotřebě.”

Written By
More from Arzu

Řecko hlásí rekordní teplo. Místní lidé obsadili pláže

Ve středním Řecku naměřili více než 20 stupňů, v Aténách 23 a...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *