Platney: V pondělí navrhnu vládě přechod na úroveň 4 PES

Aktualizace: 11.12.2020 12:14
Vydáno:

PRAHA – Podle ministra zdravotnictví Jana Platneyho (za ANO) ministerstvo zdravotnictví v pondělí navrhne vládě přechod z Fáze III na Fázu IV systému pro kontrolu epidemie PES. Stávající opatření budou zpřísněna. Pravděpodobně to bude od druhé poloviny nebo do konce příštího týdne. Rizikové skóre z víkendu ukazuje hodnotu 64, což odpovídá čtvrtému stupni rizika. Od středy se navíc denně zvýšil počet zjištěných případů.

„Předem říkám, že pokud dojde k postupnému zhoršování a ohrožení kapacity českého zdravotnictví, budeme muset pokročit s větší silou,“ řekl Platney. Situace v sousedním Německu je podle něj mnohem horší a Česká republika ji bude pozorně sledovat.

Pokud vláda přijme návrh ministerstva, budou opatření v souladu se čtvrtým stupněm, s výjimkou obchodů a služeb, které zůstanou otevřené všem s omezeným počtem lidí. „Skupina nebude ukládat omezení na obchody, ale bude určena pouze počtem lidí na metr čtvereční,“ uvedla Platney. Chtěla zohlednit požadavky poslanců Evropského parlamentu, kteří kritizovali skutečnost, že malé obchody byly zbaveny supermarketů.

Když se například zpřísní opatření, noční zákaz vycházení se vrátí mezi 23:00 a 5:00 a schůzky budou omezeny na maximálně šest vnitřních a dvacet venkovních prostor. Ve školách podle Maticové metriky Pokračování prezenční výuky pro žáky prvního stupně a rotační vzdělávání druhého stupně. Střední školy a univerzity budou až na několik výjimek učit dálkově. Minulý čtvrtek ministr uvedl, že vláda zváží prodloužení vánoční přestávky od 19. prosince. Rovněž budou opět uzavřena vnitřní sportoviště, muzea a památky a knihovny budou uvolněny oknem. Hotely budou uzavřeny také pro turisty a restaurace budou sloužit pouze restauracím.

Podle něj jsou restaurace místem, kde se lidé setkávají s více lidmi, jsou tam desítky minut, jedí jídlo a pijí alkohol. Podle Platneyho jsou příčiny epidemie, protože tam není možné nosit nikáb a jednat s plnou odpovědností.

READ  Diskuse: Bezprecedentní tah: Společnost Sony odstranila Cyberpunk 2077 ze svého obchodu

U uzavřených zařízení, zejména restaurací, Blatný požádá o nové odškodnění. Diskutujte o tom s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO). „Budu důrazně požadovat, aby pro ně byl nalezen lepší kompenzační systém,“ řekl Platney.

Podle návrhu ministerstva zdravotnictví bude provoz lyžařských středisek možný také ve čtvrté fázi. Nebylo by však možné zůstat v horách stejným způsobem, například v Rakousku.

Návštěvy domovů pro seniory a dalších ústavních sociálních služeb budou nadále povoleny, bude však nutné provést testování a použití ventilátoru. Jejich nově přijatí zaměstnanci a klienti budou muset pravidelně pokračovat v testování. Některé nemocnice již zaměstnancům na odděleních rizik, jako jsou jednotky intenzivní péče, pravidelně nabízejí testování.

Platney řekl: Opět čelíme obtížné situaci

Podle ministra zdravotnictví Jana Platného (pro ANO) čelí Česká republika opět obtížné situaci ve vývoji epidemie covid-19. Nové případy se začaly znovu zvyšovat a počet reprodukcí se zvyšoval, což naznačuje rychlost šíření viru. Ladislav Dusik, ředitel Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku (ZIS), uvedl na dnešní tiskové konferenci ministerstva, pouze Praha a Plzeňský kraj v systému PES jsou méně než 60 bodů ze sta. Podle ministra Platneyho běžné postupy nestačí a lidé by měli omezovat kontakty.

Ministr Platney řekl: „Skóre PAD je stabilní. Pokud však zahrneme všechny testy na antigeny, výsledek stále stoupne na 59 (z původních 57). Stále jsme na hranici mezi stupněm tři a čtyři.“ Podle Dusika se epidemie v současnosti šíří rychleji jinde v Evropě. Průměrný počet nových případů denně od minulého týdne v České republice vzrostl o osm procent, v předchozích týdnech klesal nebo stagnoval.

Číslo reprodukce označuje průměrný počet dalších lidí, kteří byli infikováni z jednoho pozitivního testu. Pokud se to dále nezvýší, podle Duchikovy nabídky by to v prosinci znamenalo téměř 114 000 nových obětí. „Pokud reprodukční číslo vzroste na hodnoty nad 1,2, určitě budeme sledovat eskalaci,“ řekl. V tomto případě bude do konce prosince přibližně 198 000 nově infikovaných lidí. Za prvních 10 dní odhalily testy 45 900 nových případů.

READ  Mubasher: Babiš a další politici dorazili do Národní Tedy. Lidé pískají na domovské stránce Hamáčka a Maléové

Až do příchodu vakcíny je podle Dusheka pravděpodobné, že by mohla zabránit šíření viru, snížit počet nebezpečných kontaktů a významně se zapojit do dobrovolného testování antigenu. Před dvěma týdny vykázaly údaje o mobilitě pokles přibližně o 50 až 60 procent a minulý týden mobilita poklesla jen o 30 procent.

Údaje o celorepublikových hospitalizacích nevykazují žádný nárůst. „Následující dny bude do nemocnic posíláno 300 až 350 lidí každý den,“ řekl Dusic. V některých regionech již došlo k nárůstu. V nemocnicích je asi 4 400 lidí a asi 700 na oddělení intenzivní péče.

Muddy: normální postupy nestačí, lidé by měli omezit kontakty

Podle ministra zdravotnictví Jeana Platneyho (ANO) běžná opatření, jako je nošení šátku, mytí rukou a udržování vzdálenosti, nyní k zpomalení epidemie koronavirů nestačí. Lidé by dnes měli omezit sociální kontakty, řekl novinářům Platney. Pokud se lidé plánují na Vánoce setkat se staršími příbuznými, měli by si vzít respirátor FFP2 a pořídit si ho pro starší lidi.

Počet nových infekcí koronaviry se v posledních dnech zvýšil. Podle ministra se pohyb lidí zvýšil asi o 30 procent. “Omezování shlukování lidí je nejúčinnější proti šíření nemocí,” řekl Platney. Podle ministra je cílem zabránit přetížení systému zdravotní péče. Počet lidí hospitalizovaných s koronavirem přestal klesat. Doposud bylo v nemocnicích 4 429 lidí, což je téměř o stovku více než ve čtvrtek.

Podle ministra to většina lidí, kteří šíří nemoc, nedělá úmyslně, protože neví o své infekci. Proto Blatn doporučuje absolvovat test před Vánocemi. Bezplatná dobrovolná zkouška začne 18. prosince. Při setkání se staršími příbuznými by si lidé měli nosit a koupit respirátor FFP2 pro starší lidi.

Vládní virus Blatn

Written By
More from Arzu

Procento pozitivních testů se zvyšuje, každou vteřinu to bylo pozitivní

Česká republika je v divizi 4 PES a do divize 5 postoupí...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *