:: OSEL.CZ :: – Sanujeme trpasličí planetu Ceres masivním satelitem z místních surovin?

Už budete potřebovat nějakou vesmírnou základnu. Měsíc je s největší pravděpodobností hotová věc. Mars by se také pravděpodobně stal, možná za našeho života. Ale co dál? Jednou ze slibných říší je trpasličí planeta Ceres, která již hraje první vhodnou lidskou vesmírnou kolonii v seriálu s význačným názvem Expancy.

Trpasličí planeta Ceres. Uznání: Justin Cowart / Wikimedia Commons.

Trpasličí planeta Ceres. Uznání: Justin Cowart / Wikimedia Commons.

Když sníme o dobývání nových světů, obvykle očekáváme, že planety budou trochu připomínat Zemi. Ve sluneční soustavě to platí zejména pro Mars, s dobrou dávkou vnitřností také Venuše. Je možné, že první skromné ​​osídlení jiného světa, i když pravděpodobně jediného, ​​by vzniklo na povrchu měsíce, protože je nejblíže. Ale ve sluneční soustavě existuje mnohem více světů, které můžeme nějakým způsobem použít.

Becca Janhonen (2013). Uznání: Raina Farol / Wikimedia Commons.

Becca Janhonen (2013). Uznání: Raina Farol / Wikimedia Commons.

Pekka Janhunen z estonské univerzity v Tartu a finský meteorologický ústav navrhli vědecky brilantní přístup k vytvoření trvalého lidského osídlení na masivní vrstvě poblíž trpasličí planety Ceres, která dominuje hlavní chodbě asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Na první pohled se inspirace pro sci-fi televizní seriál „Sprawl“ objevuje ve stáji Syfy, která pravděpodobně skončí letos v šesté sérii. Ceres, stanice 6 milionů lidí, která je součástí aliance Exoplanet, hraje v příběhu důležitou roli.

Ve vesmíru Expanse je stanice Ceres postavena na povrchu a v tunelech pod povrchem trpasličí planety, jejíž rotace byla uměle urychlena, aby se vytvořila silnější gravitace. Janhunen je přesvědčen, že Ceres by se mohl stát úžasnou adresou lidského osídlení v naší realitě. Obsahuje dusík, který umožňuje vytvářet přízemní atmosféru. Mohlo by to být lepší než na Zemi, přinejmenším proto, že neexistuje riziko pozemských přírodních katastrof na trpasličí planetě a bude zde spousta volného prostoru.

Janhunen navrhuje umístění menších satelitů na oběžnou dráhu trpasličí planety, jejichž spojení by vytvořilo masivní satelit ve tvaru masivního disku. Dokáže udržovat gravitaci blízko Země rychlým obíháním trpasličí planety. Jeden z těchto cyklů může trvat 66 sekund. Přepravu v této kolonii budou zajišťovat maglevové, protože nastane stav beztíže. Autor studie předpokládá, že tam lidé budou žít v osadě s hustotou 500 na kilometr čtvereční. To je relativně málo a odpovídá to například hustotě obyvatel New Jersey.

Obří satelit bude postaven z velké většiny místních materiálů, jinak by to nebylo možné. Vzhledem k nízké gravitaci a rychlé rotaci by mělo být relativně snadné připojit masivní satelit k povrchu trpasličí planety pomocí vesmírného výtahu. To umožní přepravu materiálu a osob bez nutnosti spotřebovávat více paliva. Obrovská zrcadla by chránila kolonie před malými meteority, které by také koncentrovaly sluneční záření na sluneční energii. Takto znázorněná trpasličí planeta by se mohla stát důležitou základnou pro další dobývání sluneční soustavy, podobně jako u expanzního řetězce.

Video: Stanice Expanse – Ceres, úvod

Video: The Expanse Trailer

literatura

Budoucnost 7. 1. 2021.

arXiv: 2011.07487.

Written By
More from Arzu

Betonová pevnost, atypická chata. Za padesát tisíc

Jednoduchost, jasný koncept i cena. To jsou priority inženýra Jana Terbikela, který...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *