Od neděle bude implementován PES covid Class 5

Aktualizace: 23.12.2020 12:41
Vydáno:

PRAHA – Opatření proti epidemii covid-19 v České republice budou od neděle 27. prosince zpřísněna, aby odpovídala pátému nejvyššímu skóre systému PES v boji proti pandemii. Na návrh ministra zdravotnictví Jana Platneyho (za ANO) to dnes vláda schválila. Po zasedání vlády Platney novinářům řekl, že současná pravidla budou platit do 27. prosince. Přísnější předpisy mají aktuálně platit do 10. ledna a kabinet se sejde předem a posoudí, zda je zapotřebí více.

Vláda povolila prodej na Štědrý den ráno. Provozovat lze také obchody, které jsou v neděli otevřené. V opačném případě chce kabinet snížit počet výjimek. Blatný mimo jiné vyzýval lidi, aby slavili Silvestra v kruhu rodiny.

Navrhl blátivý posun ze čtvrtého stupně na pátý stupeň kvůli vývoji epidemie Covid-19 v posledních dnech. Vysvětlil, že podle modelů by bez nových opatření došlo na začátku roku k nárůstu přibližně 15 000 potvrzených případů infekce koronavirem denně a v nemocnicích by bylo 7 000 lidí. Ministr dodal, že opatření by měla zajistit, aby bylo denně diagnostikováno 11 000 až 12 000 lidí a hospitalizováno 4 000 až 5 000 lidí.

Účinnost opatření byla stanovena do 10. ledna. Podle Platneyho se kabinet sejde předem a posoudí postupy, které musí pokračovat. „Vláda rozhodne, zda je situace taková, aby bylo možné pátou etapu ukončit, či nikoli, a budeme muset pokročit jiným způsobem,“ uvedl.

Ve srovnání s úrovní čtyři znamená pátá fáze PES omezení skupiny ze šesti na dvě osoby a prodloužení zákazu vycházení v noci o dvě hodiny na dobu od 21:00 do 04:59. Současně musí být také zavřena okna restaurace. V pátém kroku by odpovědné osoby měly pracovat hlavně z domova a řešit pouze nezbytnou agendu. Pouze žáci prvního a druhého ročníku základních škol budou po vánočních prázdninách chodit do školy samostatně a otevřeny musí být pouze mateřské a soukromé školy.

READ  Sony se omluvila, že nás beznadějně prodala. Nikde na světě neexistuje žádný systém PlayStation 5

Ve čtvrté a páté fázi jsou plánovány pouze základní potřeby a online vydání objednaného zboží. Servisní zařízení musí být zcela uzavřena. Nyní ve fázi 4 byla zavedena předvánoční výjimka a otevřely se služby i obchody. Blatn dnes uvedl, že velké supermarkety smějí nabízet zboží dostupné pouze v malých otevřených obchodech, zatímco jiné nikoli. „Velký řetězec nebude schopen prodat to, co nepatří k uvedeným a velmi potřebným prvkům,“ řekl.

V případě služeb je v páté etapě možné využít desetinu sedadel a ve čtvrté je to pátá. Svatby a pohřby se místo 20 může zúčastnit maximálně 15 lidí. V neděli se zastaví také lyžařské vleky. Platney novinářům řekl, že systém návštěv sociálních zařízení zůstane stejný a bude možný negativní test.

Opatření v České republice po zavedení systému kontroly epidemie PES odpovídají páté úrovni, ale výsledkem je čtvrtá úroveň, takže k 23. listopadu byla omezení snížena na čtvrtou úroveň. Od 3. prosince postoupila Česká republika do třetí etapy základen. Kvůli zhoršující se situaci se však postupy ve čtvrté fázi od 18. prosince vrátily.

Národní skóre PES odpovídá úrovni varování 5 od pátku 18. prosince. Doposud index vzrostl ze 76 na 81 bodů.

A dnes vláda na mimořádném zasedání prodloužila výjimečný stav o 30 dní do 22. ledna, Předseda vlády Andrej Babis řekl (ano) ČTK. Díky komunistické podpoře dostal menšinový kabinet v úterý rozhodnutí od Sněmovny reprezentantů. Pokud ne, výjimečný stav dnes skončí. Kabinet dnes rozhoduje také o zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Podle prohlášení ministra zdravotnictví Jeana Platneyho (ano) k němu pravděpodobně dojde po vánočních svátcích.

Platney v úterý uvedl, že prodloužení stavu nouze o 30 dní je nešťastné, ale nutné vzhledem k vyvíjející se epidemii koronavirů. Podle ministra bude do konce roku 11 000 zraněných denně a 7 000 v nemocnici v České republice bez účinných opatření, z toho 1 000 na jednotkách intenzivní péče. Naznačil, že přijatá opatření mají za cíl zabránit přeplněnosti zdravotního systému, který nyní trpí křehkou stabilitou.

READ  Soudce Sofak skončil ve vazbě pro korupci a tam také šel podnikatel

Na jaře trval výjimečný stav v České republice z důvodu koronavirové krize 66 dní, v současnosti je to 79 dní. V polovině ledna se bude měnit po dobu sto dnů.

Do té doby byla jarní mimořádná událost nejkomplexnější v historii samostatné České republiky, než byla vyhlášena například po povodních v srpnu 2002, dubnu 2006 a červnu 2013 nebo po hurikánu Kirill v lednu 2007. I po jejím skončení zůstala některá opatření v platnosti. Po skončení mimořádného stavu byla zbývající opatření týkající se nošení šátků, provozování škol, stravovacích služeb a ubytování nebo opětovného omezení skupinových akcí založena na výjimečných opatřeních ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Na podzim vstoupil nouzový stav v platnost od 5. října po dobu 30 dnů (do 3. listopadu). Opozice kritizovala jeho časté rozšiřování.

Koronavirová pohotovostní domácí vláda

Written By
More from Arzu

Slavia – Bohemians 1905 2: 1, ve vršovickém derby v Edenu zbývají 3 body, ale Slavia na to byla velmi dobrá

Hvězda Slavie Abdullah Sima slaví další gól … Flashmail facicA že jo...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *