Od ledna se minimální mzda zvýší na 15 200 Kč

Vláda dnes rozhodla zvýšit minimální mzdu od ledna o 600 korun na 15 200 korun. Ministra práce a sociálních věcí Jana Malalová (SSD) informovala kosovskou výkonnou radu o schválení nařízení. Řekla, že sociální demokraté ve vládě nedostali podporu vyšší minimální mzdy.

„V hlasování jsme vyšli na 16 400 a 15 500 korun,“ uvedla. Podle ministerstva dostalo v loňském roce minimální mzdu asi 140 000 zaměstnanců. Ve spojení s minimální mzdou se také zvýší garantovaná mzda, která se liší podle platové třídy od nejnižšího příjmu po zdvojnásobení.

Minimální mzda byla v letošním roce naposledy zvýšena o 1250 na 14 600 korun v lednu. Týdenní pracovní doba 40 hodin je 87,30 kr za hodinu. Zaměstnavatelé v příštím roce částku nezvýší vůbec, vláda zaplatila za vyjednávání o navýšení 400 korun a ministerstvo práce považovalo zvýšení minimálně o 900 korun a optimální zvýšení o 1 800 korun. Odbory požadovaly 1 400 korun. Ministerstvo připravilo čtyři varianty jednání vlády, které s nárůstem o 600 korun nebyly mezi nimi.

Podle ministerstva je cílem zvýšení zvýšit kupní sílu lidí s nízkými příjmy a motivovat je k práci. „Zvýšení minimální mzdy se odrazí v legalizaci části zisků, které jsou zaměstnancům vypláceny nelegálně. Zvyšuje se tak například základ pro výpočet starobních důchodů nebo budoucích dávek v nezaměstnanosti.“ Zvýšení by podle něj mělo také zaručit rovné podmínky odměňování společností.

Zaměstnavatelé naznačují, že společnosti nyní čelí krizi. S minimální mzdou budou muset také zvýšit garantovanou mzdu, která je vyplácena v osmi řadách podle zkušeností, odpovědnosti a složitosti práce. Pohybují se od minimální mzdy až po dvojnásobek.

READ  Kdy přijde další konec? Situace se vyvíjí špatně, České republice hrozí 4. úroveň
Written By
More from Arzu

Online: V České republice bylo nakaženo více než pět tisíc lidí

11:22 – Zapnuto Slovensko Bylo zaznamenáno 2 043 nových případů SARS-CoV-2 a...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *