Největší savec v Evropě je zpět ve volné přírodě. O sto let později

Před sto lety byl největší evropský suchozemský savec téměř vyhuben lovem, odlesňováním, lesními požáry a zemědělstvím. Nyní však podle Euronews TV počet bizonů evropských v divokých hejnech napříč kontinentem opět vzrostl na více než 6000.

Na začátku dvacátého století zde bylo pouze 50 jedinců a našli je pouze v mnoha útulcích, farmách nebo zoologických zahradách.

6 200 bizonů ve 47 hejnech

Dlouhodobá ochrana však pomohla populaci divokých bizonů zotavit se. Po propuštění do volné přírody v 50. letech se jejich počet zvýšil na asi 1 800 v roce 2003. V loňském roce jich bylo již 6 200 v regionech, jako je Polsko, Bělorusko a Rusko.

Kromě toho bude do roku 2022 do lesů jihovýchodní Velké Británie vypuštěno malé množství těchto zvířat, ale na ostrově se nenacházejí tisíce let.

V Evropě je v současné době 47 stád divokých druhů, stále však potřebují ochranu.

„Historicky byli evropští bizoni vysazováni převážně na lesních stanovištích, ale v zimě nemají dostatek potravy,“ vysvětlil specialista IUCN Rapai Kowalczyk. Proto jsou podle něj malá stáda, která v nich žijí, obvykle navzájem izolovaná.

„Při přechodu z lesa do zemědělské oblasti však často řeší konflikty s lidmi přesněji,“ dodal a dodal, že ochranáři v tuto chvíli krmí býky, ale je důležité, aby pastviny byly Do budoucna pro ně vhodné.

Hrozby vyhynutí

Průzkumy IUCN hodnotí pravděpodobnost přežití rostlin, zvířat a hub. Ve třetí a poslední aktualizaci tohoto roku Bruno Oberl, výkonný ředitel sdružení, uvedl, že obnova zubra evropského ukázala „sílu ochrany“. Díky práci charitativních organizací, vědců a odborníků na divokou zvěř je po celém světě obnoveno dalších 25 druhů zvířat.

Ze 128 918 rostlinných a živočišných druhů uvedených na červeném seznamu IUCN 35 3565 brzy hrozí vyhynutím. Například existuje riziko, že všechny druhy sladkovodních delfínů na světě navždy zmizí.

Nejen, že je zotavení bizoních stád příkladem úspěchu, ale podle BBC podle aktuálních záznamů v poslední době vyhynulo 31 druhů rostlin a živočichů – a tento seznam zahrnuje žáby, ryby a netopýry.

Written By
More from Arzu

Online: V České republice bylo nakaženo více než pět tisíc lidí

11:22 – Zapnuto Slovensko Bylo zaznamenáno 2 043 nových případů SARS-CoV-2 a...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *