19 září, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

Nedostatek pracovních sil zasáhne českou ekonomiku znovu

V České republice nebylo dost kvalifikovaných pracovníků, než zemi zasáhla koronavirová krize. Nyní, když se národ nachází v procesu znovuotevření své ekonomiky, se problém vrací.

Mnoho podniků uvádí, že nedostatek pracovních sil, který postihl českou ekonomiku před epidemií, je již problémem v počátečních fázích znovuotevření.

„V lednu tohoto roku společnosti očekávaly, že nábor bude největší překážkou růstu jejich podnikání,“ říká Karina Kubelková z České obchodní asociace, „nyní to potvrzují.“

Analytici poznamenávají, že ačkoli se česká nezaměstnanost za poslední rok rozšířila, nikoli. Na konci prvního čtvrtletí byla nezaměstnanost pouhých 3,2%, druhá nejnižší v EU po sousedním Polsku.

Pokud je trh napjatý, cena práce nadále roste. V květnu byla průměrná měsíční mzda o 3,2% vyšší než v předchozím roce s 35 285 korunami českými a analytici očekávají, že se to prudce zrychlí.

Chvíli trvá, než se tyto stručné makroekonomické údaje stanou skutečnou bolestí hlavy pro společnosti, které mají zájem dohnat ztracený čas.

V letech před rokem 2020 byly problémy s najímáním České republiky a jejích sousedů. Navzdory dovozu statisíců pracovníků z Ukrajiny a dalších vybraných surových trhů se nedostatek továrních rukou, stavitelů a řidičů – a více kvalifikovaných pracovníků – stal zásadním zlomem hospodářského růstu.

Známky toho, že se pro změnu průběhu epidemie udělalo málo. „Vládní podpora udržuje trh práce velmi stabilní,“ řekl Michael Prosek, ekonom společnosti Comorcini Banga v Praze. „Data ukazují, že volná místa jsou již na stejně vysokých úrovních a zaměstnanost je rychlá.“

Místo uvolňování podmínek na trhu práce panuje obava, že epidemie je proti některým problémům.

Někteří mají poškozenou práci. “Nejvíce to ovlivnilo ženy a mládež,” řekl Tomas Brosa, prezident Federace obchodu a cestovního ruchu. „Odstrčili je od zaměstnání, kde získali důležité zkušenosti, a je pro ně těžké vrátit se na trh.“

READ  Biometrické brány omezují kontaktní místa na letištích v České republice, Bangladéši a Finsku

Tito kandidáti bojují za větší ztrátu sektoru pohostinství kvůli většímu vystavení zajišťovacím opatřením.

Nedostatek zahraničních pracovníků je problémem jiných odvětví. Distribuce Ukrajinců a dalších zemí pozvaných do Čečenska v rámci vládních vízových programů vyschla kvůli uzavření ambasád a hranic během epidemií a ti, kteří se již v zemi nacházejí, se začali vracet do svých domovů.

Obzvláště těžce byla zasažena stavba. Kubelková říká, že zaplnění volných míst před epidemií může trvat dva roky, protože více dovedností a IT sektor má větší důvěru v zahraniční pracovníky. Covid-19 podporuje digitalizaci a naznačuje, že tyto nedostatky pravděpodobně ještě zesílí.

Zatím není jasné, zda se ti zahraniční pracovníci začnou stěhovat do Sikkimu. Hraniční omezení a omezené dopravní spojení pokračují, zatímco vláda nyní diskutuje o obnovení svých plánů uvolnění víz.

Vylepšená investiční strategie je důležitá k přesvědčení společností, aby v zemi umístily výzkumné a vývojové činnosti a základní průmyslové činnosti.

Podle Kubelkové je těžké si představit, jak se česká ekonomika vyrovná s požadavky zelené dohody EU, pokud se brzy neobjeví strategická mapa, což je plán, jak do roku 2050 ekonomiku federace neutralizovat z hlediska klimatu.

„Epidemie zasadila strategii do páteře. Musíme jednat rychle,“ zdůraznil.

Jak se však ekonomika vrací do starých kolejí, krátkodobé tlaky se zvyšují. Prosca říká, že dýchacího prostoru může být trochu více. Očekává, že nezaměstnanost se dále mírně zvýší, protože zahraniční pracovníci se pomalu vracejí a do konce letošního roku vzrostou na 4,5%. Když se ale ekonomika znovu otevře, pravděpodobně zaznamenáme prudký pokles, “varoval.

Pražská ranní reklama.