Nebeská show v pondělí večer: Blíženci budou korunováni předvojem Betlémské hvězdy

Podle odborníků si geminidy letos užívají nejlepší možné podmínky. Maximum se očekává v noci z 13. na 14. prosince v 1:50 SEČ – v době, kdy je souhvězdí Blíženců nejvyšší nad obzorem a na obloze silně prší meteority. Kromě toho neruší Měsíc, který je v noci maximum v nově.

Astronom a fotograf Peter Horálek vzpomíná: „V noci (zejména v časných ranních hodinách) svítí nad českou oblohou až desítky meteorů za hodinu, až 1 000 meteorů, daleko od měst, která produkují výrazné světelné znečištění.“

Meteorologický den Jedná se o jev, při kterém proud prachových částic mezi planetami (meteority) prochází oběžnou dráhou Země a poté tyto částice při průchodu zemskou atmosférou přicházejí do styku s částicemi vzduchu, aby se postupně odpařily a vytvořily zářící cestu. Existují záblesky, které se odborně nazývají meteory, a jsou známé jako „meteory“ nebo „draci“.

Meteority létají desítky hodin před a po maximu. Aktivita roje je viditelná od 4. prosince, kdy Země začala procházet proudem meteoritů a během dnů postupně stoupala. Poslední meteorický roj lze stále vidět 17. prosince. Podobné podmínky se opět stanou až v roce 2023.

Maximum Geminidů v roce 2018 nad Sečskou přehradou

Foto: Petr Horálek

“Chcete-li sledovat roj, vyberte si místo s nejmenším počtem stromů nebo hlučných domů pro dobrý výhled, ale především mimo světelné znečištění z měst (uvidíte také slabší meteory). Tento jev je nejlépe pozorovat při ležení – proto doporučujeme použít židli nebo Mat … Během prosincových nocí je také nutné počítat s možností převratů, takže je lepší vyrazit do hor, “radí Horálek.

Nyní je 90 meteorů za hodinu, ale na konci století může být roj pryč

Nejvyšší úroveň kolem horizontu je v polovině prosince kolem 2 hodiny ráno. Pak rojové záření v našich zeměpisných šířkách dosáhne výšky asi 70 stupňů nad obzorem. Díky tomu lze v České republice pozorovat maximální roj s frekvencí až 90 meteorů za hodinu (většina meteoritů svítí nad obzorem a jen několik jich je níže).

První zprávy o roji Geminidů pocházejí z roku 1862. V té době byl roj velmi slabý s frekvencí nepřesahující 30 meteorů za hodinu. Do 40. a 50. let se počet meteorů za hodinu zdvojnásobil a do roku 1990 stoupl na současnou úroveň.

“Podle některých modelů je tento těkavý roj na vrcholu a jeho frekvence bude rok od roku klesat. Na konci 21. století měl roj téměř zmizet.”

Z vratkého asteroidu

Ledové prachové částice, které tvoří toto nebeské stádium při průletu zemskou atmosférou, pocházejí z (3200) phaethonu. Zatímco nejběžnějším hlavním objektem meteorických rojů je obvykle kometa, 3200 phaethonů je vratký asteroid. Objevili jej britští astronomové Simon Green a John Davies 11. října 1983 pomocí satelitu IRAS.

Geminid v roce 2018 na vrcholu sněhové chaty v Železných horách

Foto: Petr Horálek

Ačkoli neexistuje žádná výslovná aktivita komety, asteroid vypadá spíše jako kometa. Na jedné straně jeho dlouhá oběžná dráha, protože Phaethon je blíže ke Slunci než jakýkoli jiný asteroid, a na druhé straně díky letce Gemini. Někteří vědci se domnívají, že je součástí asteroidu Pallas v hlavním pásu asteroidů a že Blíženci jsou výsledkem rozbití hmoty tohoto kosmického rozpadu.

Spojení planet a „návštěva“ měsíce na jeden den

Pozorování večerních jevů za soumraku a krátce poté bude doplněno vzácnou konjunkcí mezi planetami Jupiter a Saturn nad jihozápadem. Planety se k sobě blíží úhlově, jako tomu bylo naposledy v roce 1623 – a ještě blíže v roce 1226.

Budou si k sobě nejblíže týden po maximu Geminidů, v pondělí 21. prosince v 6 ‘(jen asi pětina úhlového průměru úplňku). Dvojice planet bude v ten den v 17:00 pouze 10 stupňů nad obzorem. V 18:00, když je dostatečně tma, planety sestupují 3 stupně nad horizont a po půl hodině, v 18:30, jsou nastaveny.

Největší přístup k Jupiteru a Saturnu 21. prosince – simulovaný obraz

Foto: Petr Horálek / Stellarium

Kromě toho došlo 19. listopadu na večerní obloze k blízkému setkání planet Jupitera, Saturnu a Měsíce. „Příští setkání měsíce s Jupiterem a Saturnem se bude konat 16. – 17. Prosince večer,“ uvedl pro noviny Pavel Sushan z Astronomického ústavu Akademie věd v České republice. Pokud to počasí dovolí, lze Jupiter a Saturn pozorovat přes jihozápad každý den, ale jsou blízko sebe a k Měsíci až do 16. prosince.

Jupiter a Saturn jsou si 21. prosince nejblíže při pohledu dalekohledem – simulovaný obraz

Foto: Petr Horálek / Stellarium

Astronomové také považují podobnou konjunkci těchto dvou planet za možný původ betlémské hvězdy v roce 7 př. N.l., Saturn je považován za „hvězdu Židů“ a Jupiter je královská planeta, poté byly tyto dvě planety v židovské souhvězdí Ryby blízko sebe. za.

Written By
More from Arzu

Vědci jsou ujištěni, že zmutovaný virus Corona není příčinou paniky

Virové změny jsou obvykle jakýmsi nedůležitým laděním, píše expert BBC James Gallagher....
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *