Podle odborníků si geminidy letos užívají nejlepší možné podmínky. Maximum se očekává v noci z 13. na 14. prosince v 1:50 SEČ – v době, kdy je souhvězdí Blíženců nejvyšší nad obzorem a na obloze silně prší meteority. Kromě toho neruší Měsíc, který je v noci maximum v nově.
Astronom a fotograf Peter Horálek vzpomíná: „V noci (zejména v časných ranních hodinách) svítí nad českou oblohou až desítky meteorů za hodinu, až 1 000 meteorů, daleko od měst, která produkují výrazné světelné znečištění.“
Meteorologický den Jedná se o jev, při kterém proud prachových částic mezi planetami (meteority) prochází oběžnou dráhou Země a poté tyto částice při průchodu zemskou atmosférou přicházejí do styku s částicemi vzduchu, aby se postupně odpařily a vytvořily zářící cestu. Existují záblesky, které se odborně nazývají meteory, a jsou známé jako „meteory“ nebo „draci“. |
Meteority létají desítky hodin před a po maximu. Aktivita roje je viditelná od 4. prosince, kdy Země začala procházet proudem meteoritů a během dnů postupně stoupala. Poslední meteorický roj lze stále vidět 17. prosince. Podobné podmínky se opět stanou až v roce 2023.
Maximum Geminidů v roce 2018 nad Sečskou přehradou
Foto: Petr Horálek
“Chcete-li sledovat roj, vyberte si místo s nejmenším počtem stromů nebo hlučných domů pro dobrý výhled, ale především mimo světelné znečištění z měst (uvidíte také slabší meteory). Tento jev je nejlépe pozorovat při ležení – proto doporučujeme použít židli nebo Mat … Během prosincových nocí je také nutné počítat s možností převratů, takže je lepší vyrazit do hor, “radí Horálek.
Nyní je 90 meteorů za hodinu, ale na konci století může být roj pryč
Název letky Gemini pochází z latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož se zdá, že meteority létají během činnosti roje. V případě Geminidů leží toto místo – zářící – na východ od dvou jasných hvězd v souhvězdí: Castor a Pollux. Souhvězdí Blíženců a dvou hvězd stoupá na prosincové obloze za soumraku, takže je lze vidět po celou noc.
Nejvyšší úroveň kolem horizontu je v polovině prosince kolem 2 hodiny ráno. Pak rojové záření v našich zeměpisných šířkách dosáhne výšky asi 70 stupňů nad obzorem. Díky tomu lze v České republice pozorovat maximální roj s frekvencí až 90 meteorů za hodinu (většina meteoritů svítí nad obzorem a jen několik jich je níže).
První zprávy o roji Geminidů pocházejí z roku 1862. V té době byl roj velmi slabý s frekvencí nepřesahující 30 meteorů za hodinu. Do 40. a 50. let se počet meteorů za hodinu zdvojnásobil a do roku 1990 stoupl na současnou úroveň.
“Podle některých modelů je tento těkavý roj na vrcholu a jeho frekvence bude rok od roku klesat. Na konci 21. století měl roj téměř zmizet.”
Z vratkého asteroidu
Ledové prachové částice, které tvoří toto nebeské stádium při průletu zemskou atmosférou, pocházejí z (3200) phaethonu. Zatímco nejběžnějším hlavním objektem meteorických rojů je obvykle kometa, 3200 phaethonů je vratký asteroid. Objevili jej britští astronomové Simon Green a John Davies 11. října 1983 pomocí satelitu IRAS.
Geminid v roce 2018 na vrcholu sněhové chaty v Železných horách
Foto: Petr Horálek
Ačkoli neexistuje žádná výslovná aktivita komety, asteroid vypadá spíše jako kometa. Na jedné straně jeho dlouhá oběžná dráha, protože Phaethon je blíže ke Slunci než jakýkoli jiný asteroid, a na druhé straně díky letce Gemini. Někteří vědci se domnívají, že je součástí asteroidu Pallas v hlavním pásu asteroidů a že Blíženci jsou výsledkem rozbití hmoty tohoto kosmického rozpadu.
Tento asteroid obíhá kolem Slunce jednou za méně než 524 dní. Jeho poslední blízký let na Zemi proběhl 10. prosince 2007 a proletěl naší planetou ve vzdálenosti jen asi 18 milionů kilometrů. V letech 2050 a 2060 proběhne v blízkém okolí více letů. “K Zemi to bude v tomto století nejblíže až 14. prosince 2093. V té době budete od Země jen tři miliony kilometrů. Fyzická kolize však nehrozí.” Zploštělé. “
Spojení planet a „návštěva“ měsíce na jeden den
Pozorování večerních jevů za soumraku a krátce poté bude doplněno vzácnou konjunkcí mezi planetami Jupiter a Saturn nad jihozápadem. Planety se k sobě blíží úhlově, jako tomu bylo naposledy v roce 1623 – a ještě blíže v roce 1226.
Budou si k sobě nejblíže týden po maximu Geminidů, v pondělí 21. prosince v 6 ‘(jen asi pětina úhlového průměru úplňku). Dvojice planet bude v ten den v 17:00 pouze 10 stupňů nad obzorem. V 18:00, když je dostatečně tma, planety sestupují 3 stupně nad horizont a po půl hodině, v 18:30, jsou nastaveny.
Největší přístup k Jupiteru a Saturnu 21. prosince – simulovaný obraz
Foto: Petr Horálek / Stellarium
Kromě toho došlo 19. listopadu na večerní obloze k blízkému setkání planet Jupitera, Saturnu a Měsíce. „Příští setkání měsíce s Jupiterem a Saturnem se bude konat 16. – 17. Prosince večer,“ uvedl pro noviny Pavel Sushan z Astronomického ústavu Akademie věd v České republice. Pokud to počasí dovolí, lze Jupiter a Saturn pozorovat přes jihozápad každý den, ale jsou blízko sebe a k Měsíci až do 16. prosince.
Jupiter a Saturn jsou si 21. prosince nejblíže při pohledu dalekohledem – simulovaný obraz
Foto: Petr Horálek / Stellarium
Astronomové také považují podobnou konjunkci těchto dvou planet za možný původ betlémské hvězdy v roce 7 př. N.l., Saturn je považován za „hvězdu Židů“ a Jupiter je královská planeta, poté byly tyto dvě planety v židovské souhvězdí Ryby blízko sebe. za.