Námluvy začaly před volbami, hacker souhlasil s spojenectvím se STANem

Diskuse před hlasováním byla dlouhá a na některých místech hlasitě po boku pirátů, zatímco starostové už měsíc dali jasně najevo, že s piráty vyjednají spojenectví.

Předseda Ivan Bartuch podpořil hlasování před hlasováním o zahájení jednání o koalici. „Žádám vás, abyste souhlasili s mandátem k vyjednávání spolupráce s koalicí před volbami a s příslušnými podmínkami s hnutím Stana pro postup do voleb do roku 2021,“ řekl Bartosz.

Bartosz komentoval rozhodnutí fóra strany během večera na Twitteru: „Pokud se nám podaří vyjednat kritéria pro spolupráci, můžeme společně bojovat o vítězství v nadcházejících parlamentních volbách a získat příležitost propagovat náš program v čele této země.“

Národní fórum mělo také k dispozici komplexní analýzu výhod a nevýhod společného kandidáta a také opozici vyvinutou po nespokojených reakcích.

Analýza ukazuje, že se společným podnikem a ziskem 26 procent by aliance mohla mít 59 křesel. Odhady však také slibují volební zisk 30% nebo vyšší. Podle analýzy nedochází k zásadním neshodám na platformách obou stran a dokonce i ve volebních táborech je pouze minimální počet odpůrců společné kandidatury. Předpokládá se, že hackeři budou mít 11 kandidátů a 3 starosty.

Ačkoli vedení strany bylo ohledně této spolupráce optimistické, vznesli členové Národního fóra několik námitek. Účastníci diskuse se obávali oslabení programových priorit, přidělení křesel kandidátům, možného nesouhlasu mezi postavami nebo dokonce rezonance ve prospěch aliančního partnera. Bylo však řešeno také financování kampaní atd.

STAN čelí tvrdým jednáním o těchto dvou kandidátech

Podle něj by bylo obzvláště obtížné vyjednat pořadí kandidátů. „Pokud souhlasí, stejně jako my, se zahájením jednání, je nám všem jasné, že úsměvy končí a začínají obtížná jednání,“ řekl Bravě.

Dodal, že je pro ně zásadní, aby piráti nechtěli jmenovat kandidáty podle národního klíče, ale podle jejich síly v jednotlivých regionech. „Myslím, že jejich představa o rozdělení z 11 na 3 je ideál, který mají. Máme také nápady a myslím, že je nám všem jasné, že o nich musíme vyjednávat.“
Podle Bartosze by všechny podmínky spolupráce měly být stanoveny do Vánoc, aby byla dohoda k dispozici národnímu fóru na Štědrý den a 8. ledna by o ní mohlo být rozhodnuto v referendu.

Mezitím předvolební druhá skupina pro ODS, KDU-SL a TOP 09 prochází zátěžovým testem poté, co ODS s ANO zavedly v nejisté době snížení rozpočtu státu snížení daní. Proti návrhu se postavily další strany v navrhované koalici.

Pokud jde o správné spektrum, debata o společném postupu je stále v raných fázích, ačkoli příslib spolupráce vznikl bezprostředně po regionálních volbách, kdy strany testovaly společnou kandidaturu na nižší úrovni a 28. října podepsali představitelé strany memorandum o spolupráci.

Podle analýzy pirátství tvorba navrhovaných koalic ještě nepovede k jasné výhodě ve Sněmovně reprezentantů. Odhady však vycházejí z alokace křesel v roce 2017 a průzkumů veřejného mínění z konce září. Podle nich získá pravicový blok celkem 49 křesel a koalici pirátů se STAN 44. Ano, bude mít 69 poslanců, 15 ČSSD, 13 komunistů a 8 SPD.

Written By
More from Arzu

Czech Press Photo vyhrál fotografii muže procházejícího očistným portálem

Podle mezinárodní poroty evokuje jasný umělecký obraz pocity izolace, únavy, odevzdanosti a...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *