Mubasher: Babiš a další politici dorazili do Národní Tedy. Lidé pískají na domovské stránce Hamáčka a Maléové

Praha Předseda vlády Andrej Babis (ANO) přijel na Národní třídu v Praze těsně před 8. hodinou v doprovodu ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). U příležitosti 31. výročí událostí v listopadu 1989 položili květiny a zapálili svíčky pod pamětní deskou na fasádě paláce Cauca. Ministři ČSSD Jan Hamachik a Jana Malaková se také poklonili 17. listopadu. Zatímco pískali a skandovali hesla několika lidí, položili květinu a zapálili svíčku.


Starosta a nezávislí Vet Rakušan a nový hejtman Středočeského kraje ...

Babishova přítomnost tentokrát nevyvolala tak velké protesty jako loni, když mu lidé pískali do tváře. Letošní oslavy kvůli koronaviru se liší od předchozích let, protože se přesunuly do vesmíru na internetu.

Podle Pins se vše změnilo za 31 let od listopadové revoluce. Podle jeho názoru je nejdůležitější věcí svoboda.

„Ti, kdo to nezkusili, si to možná nebudou moci představit jako dříve,“ řekl přítomným novinářům. Podle něj by lidé měli respektovat svou svobodu, a v této souvislosti poukázal na situaci v Bělorusku. Babička stráví den se svou rodinou. Doporučil lidem, aby si vzpomněli na listopad 1989 a večer si poslechli koncert České filharmonie.

Pietní akt a následná prohlášení novinářů Hamashik a Malashova naopak narušil dav odpůrců vlády Babis. Ozývaly se píšťalky a slogany jako „Jdi domů, spolupracovníci“ nebo „Hanba se“. Lidé jim vyčítali, že udrželi u moci Babiša a komunisty.

Hamáček zdůraznil svobodu projevu. Řekl: „Všechno, co dnes máme, a považujeme to za samozřejmost, včetně skutečnosti, že zde můžeme všichni svobodně vyjádřit své názory, je součástí demokracie, a to nebylo možné před 17. listopadem.“ Hamáček rovněž vyzval lidi, aby dodržovali bezpečnostní opatření, pokud si chtějí uctit památku Národní třídy. Ale kvůli epidemii je tichá paměť doma lepší.

READ  Trump zaplatil za přepočet ve dvou hrabstvích Wisconsinu. Gruzie se chystá dokončit kontrolu nad Aeroslas

Sekretářka Schillerová připomněla velké pocity a extázi z listopadu 1989. Její rok je také spojen s narozením syna. Před 31 lety chtěla, aby její děti žily lépe než generace jejích současníků. Podle Schillera má každý velkou povinnost a obrovskou odpovědnost chránit svobodu, což samozřejmě není.

Po sedmé ráno tam dorazil předseda Sněmovny reprezentantů Radek Vondrarch. Sdělil přítomným novinářům, že listopad 1989 byl největší historickou událostí, jakou kdy zažil. Události podle něj položily základ českému státu.

Od rána pod pamětní deskou hořely desítky svíček. Věnec tam umístil například Česká advokátní komora a je na něm nápis „Děkujeme, že můžeme“. Někdo také přinesl plakát adresovaný premiérovi Babisovi se zprávou „Nechceme tu květiny Estebac a normalizovaný komunismus.“ Jsou zde také fotografie exprezidenta Václava Havla s dalajlámou.


Written By
More from Arzu

Jako prezident sjednotím Američany, jak slíbil Biden ve svém projevu o vítězství

Biden začal svůj projev živě a běžel na připravené pódium. „Národ a...
Read More

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *