19 září, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

Ministerstvo financí předpovídá růst české ekonomiky na rok 2021 o 3,2% – Brněnský deník

Ministerstvo financí tento týden zvýšilo prognózu ekonomického růstu v České republice na 3,2% v letošním roce a 4,2% v roce 2022, taženo návratem poptávky po recesi epidemie koronaviru. Fotografický kredit: Vlada.cz.

Česká republika, 26. srpna (BD) – Ministerstvo financí tento týden zveřejnilo aktualizovanou makroekonomickou prognózu pro Českou republiku na roky 2021 a 2022. S ohledem na ekonomické oživení z koronaviru byly prognózy růstu na dva roky revidovány směrem nahoru. Trauma, poháněné hlavně potřebou návratu.

Česká ekonomika byla epidemií silně zasažena a s hlubokým hospodářským útlumem byla přijata opatření, která měla zabránit jejímu šíření. Do roku 2020 dosáhl 5,8% HDP. Podle mluvčího ministerstva financí Michaela Urovka však zlepšení epidemiologických podmínek a uvolnění protiepidemických kontrol nyní tlačí k hospodářskému oživení, a to nejen v České republice. Ale také v zahraničí. Ministerstvo financí tedy nyní předpovídalo 3,2% růstu HDP v roce 2021 taženém všemi složkami domácí poptávky, většinou investicemi a spotřebou domácností. Očekává se, že růst 2022 se zvýší na 4,2% v důsledku pokračujícího oživení soukromé spotřeby.

„Na druhou stranu jsou v ekonomice značné inflační tlaky,“ řekl Eurovec. „Vyšší ceny energií a dalších komodit se postupně promítají i do dalších cenových oblastí, včetně spotřebitelských cen.

Mezitím trh práce stále zaznamenává pozitivní trendy. Přestože většina opatření na podporu financí souvisejících s epidemií skončila, bylo to kompenzováno pozitivním účinkem uvolnění protiepidemických kontrol a nedostatkem silné poptávky po pracovní síle v některých odvětvích, zejména v průmyslu a nezaměstnanosti. Podle průzkumu pracovních sil se však očekává, že průměrná míra nezaměstnanosti vzroste v roce 2021 v důsledku opožděných účinků recese na 3,0% a v roce 2022 se s pokračujícím hospodářským oživením vrátí na 2,7%.

Vládní výdaje v roce 2021 budou výrazně zatíženy nejen epidemií koronaviru, ale také jeho ekonomickými důsledky, jakož i opatřeními v oblasti veřejného zdraví a politikami fiskálních stimulů. Ministerstvo letos předpovídá schodek HDP 7,7% a nárůst veřejného dluhu k HDP o 43,5%. Podle Eurovce nebude do roku 2022 ekonomika ani celková finanční bilance ovlivněna dopady epidemie. Odhadujeme, že jakmile začne ekonomická integrace, deficit dosáhne 5,0% HDP a dluh se zvýší na 46,2% HDP.

READ  Přátelské zaokrouhlování: Španělsko a Portugalsko se zastavily, protože Alvarovi Moratovi bylo odepřeno pozdní vítězství | Fotbalové novinky

Ve srovnání s prognózami však existuje několik faktorů, které ovlivňují ekonomickou výkonnost České republiky v tomto období. Hlavním negativním rizikovým faktorem je vývoj infekční situace, zejména účinnost vakcín proti potenciálním novým mutacím koronaviru. V kontextu možných strukturálních změn v ekonomice je také nutné vyvážit poptávku a nabídku na trhu práce. Mezi další interní rizika patří nejistota v automobilovém průmyslu a nadhodnocení cen rezidenčních nemovitostí.

Na druhou stranu pokles používání domácností během epidemií lze označit za „pozitivní riziko“, protože když rodiny začnou znovu utrácet, může to dále urychlit hospodářský růst, což má pozitivní vliv na trh práce, zvýšení produktivity a zlepšení mezd růst.


https://brnodaily.com/2021/08/26/news/finance-ministry- Forecasts-growth-of-3-2-in-czech-economy-for-2021/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2020/10/Deputy-Prime-Minister-and-Minister-of-Finance-A.-Schiller-at-a-press-conference-14-October 2020- Kredit-vlada.cz_-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2020/10/Deputy-Prime-Minister-and-Minister-of-Finance-A.-Schiller-at-a-press-conference-14-October 2020- Kredit-vlada.cz_-150×100.jpgPasak dvacet pesocluČeská republikaČeská republika, NovinkyMinisterstvo financí tento týden zvýšilo prognózu ekonomického růstu v České republice na 3,2% v letošním roce a 4,2% v roce 2022, taženo návratem poptávky po recesi epidemie koronaviru. Fotografický kredit: Vlada.cz. Česká republika, 26. srpna (PT) – Ministerstvo financí …