Miliardářovi Sehnalovi vyprší smlouva o pronájmu a výstavní centrum je potvrzeno pouze po dobu COVID

Co se stane s výstavištěm, je nejasné. Sehnal se státem nedosáhl dohody o dalším prodloužení nájmu. Miliardář to vysvětluje zpomalením vyjednávání kvůli pandemii koronavirů.

Země od konce října využívá výstaviště v pražských Lecanech jako záložní polní nemocnici. Doposud zde nebyl ani jeden pacient, protože se vyhnul černému scénáři zhroucení českého systému zdravotní péče, kterého se kabinet v listopadu obával kvůli rychlému nárůstu pacientů Covid-19 v nemocnicích.

Stát dosud platil desítky milionů dolarů za pronájem nevyužívané nemocnice.

Budovy a haly jsou přidruženy k společnostem Sehnal Company a na jejich území je stát a Ústav pro letový výzkum a testování. Pronajímá si je už roky.

Nájemní smlouva měla vypršet na konci roku, ale byla prodloužena do konce února příštího roku kvůli polní nemocnici, kvůli provozování zdravotnického zařízení „k poskytování služeb pacientům Covid-19“.

Nová nájemní smlouva je nejistá

V polovině prosince nabídl ministr zdravotnictví Jean Platney (ANO) další potenciální využití výstaviště – údajně by tam mohlo fungovat záložní očkovací středisko, pokud by velké nemocnice nedohonily.

Dostal tak příležitost na nějakou dobu výstaviště zachovat a vyjednat prodloužení nájmu na další roky. Jakmile tato potřeba zmizí, výstaviště přestane být o několik desetiletí později.

Řekl: „Nájemní smlouva vyprší dnem ukončení provozní smlouvy za účelem provozování polního zdravotnického zařízení zřízeného k poskytování zdravotních služeb pacientům s COVID-19 uzavřeným mezi ABF a Nemocnicí na Bulovce, nejpozději však do 31. března 2021.“ Zdeněk Vojtěch novinky z tiskové služby Ministerstva financí.

Dodal: „Společnost s ministerstvem vyjednává o dalším prodloužení nájemního vztahu, nebylo však o tom dosaženo dohody.“

Podobná úprava byla uzavřena v prosinci se Sehnal PVA EXPO Ústavem pro letový výzkum a testování. Ve zprávách to potvrdil generál Joseph Caspar.

Sehnal: S novým desetiletí čekáme na zlepšení situace

Říká se, že již v určité podobě existuje, ale ještě neskončila, takže není jasné, jaký osud Fairgrounds čeká.

“Pokud by nešlo o třetí vlnu termínů, předpokládali jsme, že v lednu sedíme u stolu a dokončíme novou smlouvu. Je to již v představeních, ale stále existují věci, které musíme upravit,” dodal podnikatel a dodal, že předpokládaná doba platnosti smlouvy je nejméně tři roky. A maximálně osm let. Zákon o správě státního majetku neumožňuje delší dobu pronájmu.

Pomoc s nákupem půdy?

V případě, že nebude dosaženo dvoustranné dohody, je Sehnal připraven navrhnout státu nákup pozemků v rámci výstaviště, na které má údajně nárok.

„V té době jsme to jednoduše věděli. Pokud stát hledal peníze na zaplacení obrovských ztrát, které nyní utrpěl, jsme připraveni pozemky koupit,“ načrtl plány Sehnal. Řekl, že stát bude stát stovky milionů.

I kdyby k tomuto scénáři nedošlo, říká se, že je položena pouze soudní cesta. Podle Sehnala musí soud vztah nějakým způsobem napravit, například vydáním zástavního práva.

Vybavování nemocnice v litevštině (video z konce října)

Video: Novinky

Written By
More from Arzu

Groszmannová, těpán a Stárková získaly ocenění Thálie

Sdružení organizovaných aktérů již dříve oznámilo, že Hanna Bauerová a Joseph Abram,...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *