Macron i Merkelová chtějí reformovat Schengen kvůli terorismu

Aktualizace: 10.11.2020 19:17
Vydáno:

PAŘÍŽ – Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová hovořili ve světle nedávných teroristických útoků v několika evropských zemích s cílem reformovat schengenský prostor v Evropské unii bez hraničních kontrol. Oba vůdci se na tom shodli během dnešního virtuálního setkání, kterého se zúčastnili také rakouský premiér Sebastian Kurz, klíčoví představitelé Evropské unie a nizozemský premiér Mark Rutte.

„Je nutné vědět, kdo přijde a opustí schengenský prostor,“ řekla Merkelová. Macron zdůraznil, že vnitřní hranice regionu musí zůstat otevřené, chce však posílit jeho vnější hranice. Zmínil se o nedávném teroristickém atentátu v Nice, při kterém mladý muž z Tuniska zabil v katolickém kostele tři lidi. Šéf nizozemské vlády Rutte připustil, že je znepokojen schengenským prostorem. Podle něj lze Evropu bez hraničních kontrol zachovat, pouze pokud budou lépe chráněny její vnější hranice.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla, že Evropská komise představí svoji strategii schengenské reformy příští rok v květnu.

Tzv. Schengenská dohoda z roku 1985 vytváří zónu bez kontrol na vnitřních hranicích, kde se mohou obyvatelé 26 členských států volně pohybovat. Česká republika je součástí schengenského prostoru od prosince 2007.

Kromě Francie zažila Vídeň v poslední době také teroristický útok. Minulý týden tam byli zabiti čtyři lidé. Byl napaden Rakušanem a jeho rodiči z albánské menšiny v severní Makedonii. Říjnový útok na turisty v Drážďanech je rovněž vyšetřován jako teroristický útok. 20letý Syřan byl zabit a druhý byl vážně zraněn. Merkelová popsala tyto atentáty jako „útoky na naši svobodnou společnost, na náš způsob života“. Řekla však, že nejde o střet mezi islámem a křesťanstvím, ale že demokratický model společnosti se musí vypořádat s teroristickým a antidemokratickým chováním. Podle Von der Leyena je bezpodmínečně nutné být aktivní před radikalizací potenciálních viníků.

READ  Medveděv porazil Tima a slaví nejcennější vítězství v Lize mistrů

Rakouský kancléř Curtis vyzval k tvrdým zásahům proti radikálním islamistům, kteří si po návratu z války v zahraničí odpykávali tresty. „Připravují tikající bomby a pokud chceme chránit naši svobodu, musíme omezit svobodu těchto lidí,“ řekl. Útočník byl předčasně propuštěn z Vídně loni v prosinci s tím, že se musí pustit do programu radikalizace. Rakouské bezpečnostní orgány připouštějí, že nesprávně odhadly svá rizika, uvádí ministerstvo politických záležitostí.

A podle dnešních účastníků „mini summitu“ je rovněž nutné zintenzivnit boj proti šíření nenávisti na internetu. Jednání mezi členskými státy EU a Evropským parlamentem o rychlém odstranění nezákonného nebo škodlivého obsahu z různých internetových platforem má být ukončena letos. Evropská komise mezitím plánuje na začátku prosince představit legislativní balíček, který ukládá internetovým platformám více povinností v boji proti nelegálnímu obsahu.

Evropská unie Francie Německo Rakousko terorismus diplomacie

Written By
More from Arzu

Očkování Vakcína 19 – Bude zdarma pro všechny občany. Blatn požaduje širokou účast – T24 – Česká televize

Ministr Platney říká: „Záměrem je, aby všichni, kteří budou očkováni touto vakcínou,...
Read More

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *