Levnější hovory a internet? zapomeň na to. Aukce byla neúspěšná

Cestující odborníci a političtí představitelé dlouho poukazovali na skutečnost, že situace na malých českých píscích není úplně ideální. V loňském roce se dokonce premiér André Babis (ANO) dal přímo do operátorů – a uvedl, že pokud operátoři nezlevní, stojí za to více daní.

“V zásadě odmítám sektorovou daň, ale operátoři mobilních sítí si zaslouží zdanění, protože hrubě zkreslují své postavení na trhu a arogantní na vrcholu. Za pět let získali zisk 55 miliard a rozhodně se nestydí za to, že Češi vlastní některé z nejdražších.” Data jsou v Evropě. Je to jasná zpráva, takže doufejme, že si konečně zjistí nos a ceny zlevní, “řekl Babisch loni v dubnu Bravě.

Nebylo to poprvé, co se zákonodárci pod jeho vedením vyslovili proti provozovatelům. Už na začátku loňského roku zaplatili za snazší změnu mobilního operátora, aby lidé mohli do dvou dnů a bez pokuty využít konkurenční nabídky.

Jak se však ukázalo, požadované snížení nákladů na telekomunikační služby k tomu nevedlo. Problém je v tom, že jednotlivé nabídky místních operátorů jsou podobné bílým a bílým – většina lidí nemá vůbec žádný důvod ke změně.

Po více než roce, kdy vstoupil v platnost nejjednodušší přechod, se nic nezměnilo. Například v O2 lidé dostávají hovory, SMS zprávy a neomezený internet s kapacitou 4 GB za 649 Kč. Ve Vodafonu bude stejný tarif stát 599 Kč. T-Mobile si účtuje 625 Kč za neomezený tarif s datovým limitem 4 GB.

S velmi podobnými nabídkami se také setkáme, vezmeme-li v úvahu dražší tarify s větším množstvím dat nebo zcela neomezený internet.

Světlo na konci tunelu? Ne…

Aukce však byla velmi chaotická, v neposlední řadě proto, že provozovatelé mnohokrát protestovali proti zavedeným pravidlům. Ale hlavně proto, že se pravidla mnohokrát změnila. Kvůli změně aukčních podmínek vláda v lednu odvolala tehdejšího šéfa ČVUT Jaromíra Novaka. Na její místo nastoupila Hana Tovarková, současná členka představenstva. Byla jí přidělena zřejmá úloha – přivést na trh čtvrtého operátora.

Vedoucí Českého komunikačního úřadu (TÚ) Hana Tovarková

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Ukázalo se, že to nebude snadné ani před zahájením aukce, kdy se z ní SEZ vytáhla. Právě o této energetické skupině se mluvilo jako o jednom z nejvážnějších kandidátů. Nakonec však ČEZ ani neobjednal.

“Dlouhodobě jsme podrobně analyzovali a podrobně analyzovali možnost účasti v aukci pro operátora 5G. Nakonec jsme se rozhodli, že letos nebudeme objednávat aukce,” řekl ČTK na začátku října mluvčí skupiny Ladislav Ketsch.

Aktuální velitelé zůstávají ve vedení

Celkem sedm účastníků nabízelo bezplatné frekvence 5G mobilní sítě, ale nakonec v aukci uspělo pouze pět z nich. Z celkem čtyř vlajkových lodí ve třídě A, která zahrnuje požadované pásmo 700 MHz, dvě získaly Vodafone, jednu od T-Mobile a O2.

Toto pásmo bylo klíčem k rozvoji mobilní sítě 5G a umožnilo by také vytvoření nového operátora v České republice.

Výše uvedení tři operátoři se také úspěšně zúčastnili aukce v rozsahu 3 400–3600 MHz, ale Centro Net a Nordic Telecom se zde také podařilo získat volné jednotky. Naopak neúspěšnými účastníky aukce jsou Sev.en Innovations a PODA.

Jednotky 20MHz v rozsahu 3400-3600MHz, o které soutěžilo, jsou spojeny se závazkem pronájmu frekvencí na podporu Průmyslu 4.0.

Havlíček: Aukce byla úspěšná

“Jsem rád, že i během obtížného období pandemie koronavirů byla aukce dokončena a věřím, že nově zřízený národní roaming a další hráči na mobilním trhu výrazně pomohou snížit ceny mobilních dat pro všechny. Je také důležité, aby byla aukce úspěšně dokončena letos.” „S vyšší než očekávanou návratností rozpočtu,“ dodal Havlicek.

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlicek.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Zdá se tedy, že nejvyšší očekávání byla v boji o vyšší frekvenční pásma. „V rozsahu 3,4 – 3,8 GHz máme na mobilním trhu významného nového hráče a posílila se také role dalších dvou operátorů, jmenovitě PODA a Nordic Telecom.“ Peter Oko, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace, uvedl: „Ve srovnání s původní formou aukce došlo také k Možnost průmyslového využití části spektra, která je pro naši ekonomiku velmi důležitá, “dodává:„ To výrazně pomůže při modernizaci a digitalizaci. To vše díky inovativnímu konceptu aukce, který dobře reaguje na českou strategii rozvoje sítí 5G. “

Aukce již přinesla do státní pokladny více peněz, což je 5 596 miliard korun místo očekávaných 5,4 miliardy korun. Skutečnost, že právě vydané karty by mohly snížit ceny telekomunikačních služeb, je však spíše zbožným přáním …

Revoluce s názvem 5G

5G změní všechno – a bude to mnohem dramatičtější změna, než jakou si spojujeme s příchodem bezdrátové technologie. Standard 5G nebude sloužit pouze k připojení počítačů a mobilních telefonů k internetu. Využijí ho také inteligentní zařízení, která se v domácnosti postupně usazují.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě a sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak budou do sítí 5G připojeny pračky a inteligentní chladničky, ale například i samojízdné automobily – rychlé a stabilní připojení k internetu na silnici je pro jejich rozvoj zásadní.

READ  Coronavirus zabj tisc lid tdn, vznamn tak zashl do statistik

Zatímco 5G se může zdát jen jako další přenosný standard, ve skutečnosti budou jeho výhody mnohem větší. Podle studií Ericsson budou mobilní sítě 5G poskytovat vysokorychlostní internet až pro 1 miliardu lidí a zařízení. Navíc to umožní rozšíření moderní technologie.

Written By
More from Arzu

Macron i Merkelová chtějí reformovat Schengen kvůli terorismu

Aktualizace: 10.11.2020 19:17 Vydáno: 10.11.2020, 17:37 PAŘÍŽ – Francouzský prezident Emmanuel Macron...
Read More

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *