Kvůli pandemii nemají jednotlivci peníze na nákup vánočních dárků

Podle průzkumu Asociace neúplných rodin mezi členy podpůrného programu VašeVýživné.cz nemá 80% rodičů na vánoční dárky ušetřeno a 32% nemůže utratit více než 2 000 korun.

Sotva si mohu pronajmout a koupit potraviny. Nezbyla mi ani koruna a obávám se, že se situace zhorší. Děti pod stromečkem opravdu najdou jen maličkosti.

Polovina svobodných žen v České republice se kvůli koronavirové krizi zadlužila a pouze pětina z nich pravidelně splácí své dluhy. V květnu podle sdružení žila třetina nesezdaných lidí s dluhy. Pouze 12% bakalářů si však na Vánoce půjčuje peníze.

Žádné dárky pod stromečkem

Někteří rodiče však připouštějí, že utratí maximálně 1 000 Kč a někteří nemají peníze na Vánoce, takže letos se pod jejich stromem žádné dárky neobjeví.

„Neztratil jsem práci, hlavní práci. Ale dva generálové, kteří mě a moje dítě drželi na nohou, jsou pryč. Teď už sotva mohu platit nájem a kupovat jídlo. Nemám ani korunu a obávám se, že se situace ještě zhorší. Vánoce proto nebudou pro mé děti moc šťastné a opravdu je najdou.“ Malé detaily přímo pod stromem, “uvedla jedna z respondentek Jana.

Na otázku, o kolik se snížil příjem rodičů samoživitelů v koronské krizi, téměř 50% odpovědělo, že částka činila 3–5 000 Kč, což je pro většinu z nich velká částka rozpočtu. Příjem 20% rodičů se snížil o 5 – 10 000 Kč. Matky také souhlasí s tím, že otcové v tomto období přestali platit výživné. Nedostatek financování pramení také z „nepružných“ pracovních podmínek, které by měly osamělým rodičům umožnit větší flexibilitu.

Osamělí rodiče se snaží mluvit se svými dětmi o špatné finanční situaci a souhlasilo 64% respondentů. Až 26% nechce přetížit děti a snaží se z Vánoc vytěžit maximum.

Zbytek dotazovaných rodičů připustil, že jejich děti jsou si vědomy špatné finanční situace rodiny, takže neočekávají velké dárky na Vánoce.

Některé jsou bez večeře

Na otázku, co by měli osamělí rodiče odmítnout dát svým dětem během Vánoc, 50% z nich souhlasilo, že dětem odepře velké dary. Až 34% rodičů si nemůže dovolit výlet dítěte do hor nebo lyžařského vybavení. Mnoho rodičů také uznává, že jejich rodiny si nemohou dovolit klasickou štědrovečerní večeři a že 4% z nich nebudou na Štědrý den doma pracovat.

Svobodní lidé, kteří nemají na Vánoce žádné peníze a bývalý partner, který neposílá výživné, se mohou zdarma obrátit na krmný program.

“Kromě našich služeb doporučujeme rodičům samoživitelům využívat stávající státní podporu – výhody státní sociální pomoci nebo jiné neziskové organizace. Poskytují pomoc všeho druhu – od fyzické po psychologickou. Rodiče mohou získat hygienické potřeby nebo jídlo, oblečení a bezplatné konzultace s psychiatrem nebo Žijte v útulku, “řekla koordinátorka projektu Dagmar Vogtová.

Written By
More from Arzu

Írán se nám pomstí. Například politik byl zabit, říká izraelský expert, poté, co byl fyzik napaden

Fyzik Mohsen Fikrizadeh byl klíčovou postavou íránského jaderného programu. Vyhýbal se veřejnému...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *