Přidej se k nám

KORONAVIRUS INFO: on-line přehled

#BOJUJSNÁMI

V ČR nakaženo: 18,984 Úmrtí v ČR: 391 Uzdraveno v ČR: 13,407 Ve světě nakaženo: 20,423,897 Úmrtí ve světě: 744,649 Uzdraveno ve světě: 12,631,185

Co je COVID-19?

Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

Jaký je průběh nemoci COVID-19?

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), nasbíraných pouze na základě případů z Evropy, zažívá 80 % nakažených mírný průběh nemoci.

Těžkými příznaky trpí 14 % lidí a 6 % kritickými. Tito lidé, zejména staří a jinak nemocní, mohou trpět zánětem plic a velmi špatně se jim dýchá, proto často potřebují plicní ventilaci. Množství lidí, kteří mohou na onemocnění zemřít, se často liší podle toho, jak je daná populace stará.

Zatímco riziko úmrtí pro nakaženého člověka mladšího 40 let je asi 0,2 %, nad 60 let už je to 3,6 % a nad 80 let bezmála 15 %.

Příznaky

COVID-19 je vysoce nakažlivé onemocnění, které se pozná hlavně podle horečky, dýchacích potíží – kašle a dušnosti, bolestí svalů a únavy. Většina nemocných má naštěstí lehčí průběh nemoci, ale hlavně senioři a chronicky nemocní jsou ohroženi i na životě.

Inkubační doba se pohybuje mezi 6 a 14 dny. K přenosu nemoci dochází kontaktem s infikovanou osobou prostřednictvím kapének šířených při mluvení, kýchání či kašlání, ale můžete se nakazit i přenosem z předmětů, kterých se nakažený dotýkal.

 

Informační linka ke koronaviru: 1212

Webové stránky Ministerstva zdravotnictví ČR: koronavirus.mzcr.cz

Shrnutí – hlavním symptomy:

horečka kašel bolest hlavy bolest v krku

Jak se mohu chránit? Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla:

časté mytí rukou omezení kontaktu kýchat do kapesníku nosit roušku

 

MIXXERMUSIC.com bojuje s Vámi! Buďte na všechny kolem sebe ohleduplní a dodržujte všechna nařízení vlády, ať můžeme třeba zase společně vyrazit na koncerty. Tým webu přeje pevné zdraví!

#BOJUJSNÁMI

© 2019-2020 MIXXERMUSIC.com

You cannot copy content of this page