Od té doby Pietro vyřezal 450 figurek a původně Malý betlém se stal rozsáhlým dílem.
Celý vzorec, poháněný osmi malými motory, nebylo možné snadno složit, přepravit a přestavět, takže sedmdesátiletý tvůrce dnes ukazuje svou scénu narození na jednom místě. V suterénu bytového domu, ve kterém žije a pronajímá bytové družstvo. Kdokoli sem přijde, nevěří svým očím.
450 znaků
“Původně jsem vytvořil jen malou scénu narození, aniž bych měl v úmyslu něco většího. Ale pak jsem si myslel, že si pro to něco vybojuji. A protože jsem pocházel z Telče, přidal jsem scénu z Telčského náměstí. A tak to začalo. Pak jsem postupně přidával postavy s mnoha postavami.” Jak říká Jerry Pietro, jak se obchod rozrostl o několik metrů.
Pohyblivá scéna generátoru v suterénu libereckého bytového domu
Foto: Michael Pollack, bravo
Ze 450 postav betlémů je téměř polovina animovaných. Tesaři v betlémě opravdu vykreslují dřevo, tkaní tkají, kovář bije kovadlinu, vinař lisuje víno, umělec vyřezává sochu, řezník řezá maso a představuje si další formu, jak mlátí máslo v podmáslí, a do Tella dorazí vozík zesměšňovaných koní. Součástí betléma jsou samozřejmě jesličky s malým Ježíšem a scény jako příchod tří moudrých nebo poslední večeře Páně.
Betlém bude i nadále růst, což jeho tvůrce nazval Telčský betlém. Letos přidal Jiří Petrů do věku oblečení nové postavy a předměty, jako je bubeník nebo kolovrat. A chce pokračovat. Rovněž chce v Novém roce rekonstruovat část betlémů, aby jeho jednotlivé části více vynikly. „Na shromáždění budou figurky. Tady chci vyřezat stěny,“ říká sochař. „Ale nejdřív to musím nakreslit a pak zveřejnit,“ říká.
Jako dítě se začal „motat“
Jiří Petrů zmiňuje malou dílnu sklepní místnosti v bytovém domě v ulici Na Jezírku v Liberci jako dílnu, kde pracuje na svých sochách. „Ale nemám stroj, všechno zvládnu ručně. Používám lipové dřevo a tmavé věci jsou z mahagonu.“
Lásku k řezbářství objevil už jako malé dítě, když ve Staré říši poblíž Telče uviděl v akci sochaře ze slavné florianské rodiny umělců. “Když jsem byl dítě, viděl jsem, jak tam něco dělají, a nechali mě sledovat, a viděl jsem, jak se jednotlivé postavy vyrábějí. Pamatoval jsem si to. Pak jsem se začal takhle motat,” vzpomíná.
Kromě liberecké sklepní místnosti Jiří Petrů nikde jinde neukazuje svou rodnou scénu. Bude velmi obtížné jej rozebrat a přemístit na jiná místa. Zájemci si jej mohou přijít prohlédnout do libereckého činžovního domu, ale jen místní obyvatelé, kamarádi z Carveru a další zasvěcenci znají nedostatek betlémů.
Profesoři Technické univerzity v Liberci jsou také ohromeni scénou narození Krista, zejména nástroji, které ji pohybují. Tillyho rodná scéna byla tak dojatá, že v loňském roce vzali Libericovu dřevěnou peletu na třítýdenní univerzitní turné po Indii a vyprávění o stavbě betlémů a jeho videa ukončily všechny přednášky českých akademiků.
Práce Indy, která byla vytvořena více než 47 let, je naprosto ohromená a stala se senzací. Sochař s radostí vzpomíná: „Vzbudilo to zájem po každé prezentaci, protože jsem obklíčil velké množství lidí a nebylo snadné čelit takovému zájmu.“
Lidé mohou přijít a být svědky jedinečného betléma během vánočních svátků, vždy od 14:00 do 17:00, současně od středy 30. ledna do neděle 3. ledna.