Jedna dávka vakcíny může chránit před virem Corona. Tak proč jsou dva?

Minulý týden Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil nouzové použití vakcíny covid-19 od americké biotechnologické společnosti Moderna. Minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil očkování látkou od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé společnosti BioNTech.

Obě dvoudávkové vakcíny jsou podle úřadu vysoce účinné. Existují však také důkazy naznačující, že například jen jedna dávka přípravku Moderna může zastavit šíření viru, píše NBC News s odkazem na informace od Food and Drug Administration. Dokument zveřejněný na webových stránkách amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ukazuje, že asymptomatická infekce se po první injekci snížila o 63 procent.

Další dokument FDA z minulého týdne zaznamenává analýzu účastníků, kteří dostali pouze jednu dávku přípravku Moderna nebo placeba – účinnost jediné dávky vakcíny (poloviční, jak bylo plánováno) v tomto omezeném vzorku byla až 80-90 procent. Počet účastníků výsledné klinické studie byl však omezený a budou zapotřebí další studie.

Vzhledem k omezené nabídce vakcín a stovkám milionů lidí čekajících na očkování mají epidemiologové a další odborníci nad čím přemýšlet.

„Tato otázka je opravdu těžká – eticky i vědecky,“ uvedl podle amerického rozhlasu WBUR-FM epidemiolog Harvardské univerzity Barry Bloom.

Řekl zcela jasně: „Je-li druhá dávka vakcíny nadbytečná a víme, že neprodlouží dobu ochrany, pak musí skutečně platit zásada chránit co největší počet lidí a zachránit co největší počet životů.“

Imunolog Hořejší: Dává to smysl

Lidé si dokonce vypočítají rozdíl v pokrytí opylováním a jeho účinnost. Dávat společnosti Pfizer a Modern pouze jednu dávku, pokud jsou zdroje tak omezené, že by mohlo být lepší chránit dva lidi na 90 procent, než jen na jednu dávku, dokonce 95-99 procent?

  • Příklad (100 dávek vakcíny, 100 subjektů, 1 dávka = 90% imunita, 2 dávky = 95% imunita)
  • Odpověď: Dvě dávky jsou podány 50 lidem = průměrná imunita populace 47,5%
  • B: Jedna dávka podaná 100 lidem = průměrná populační imunita 90%

A co expert, kdyby jedna dávka prokázala 90% účinnost? “Ano, má to smysl. Navíc tento -80 stupňů není pro skladování nutný,” uvedl Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Novinky Akademie věd ČR.

Správná odpověď každopádně závisí na vědeckých poznatcích, které v této oblasti ještě zdaleka nejsou úplné a vyžadují další ověření.

Lepší šance v Moderně?

Za prvé, adekvátní ochrana jednou dávkou vakcíny nebyla s Pfizerem definitivně prokázána. Vědci mohou z údajů studií vyvodit, že vakcína Pfizer poskytne ochranné protilátky přibližně polovině lidí, kteří dostanou pouze jednu dávku.

Christopher Gill, který se specializuje na infekční nemoci a vývoj vakcín na Bostonské univerzitě, tvrdí, že jediná injekce přípravku Pfizer může být účinnější. Při pohledu na data z kratší doby mezi dobou, kdy měla fungovat první dávka, a před druhou, tvrdí Gill for WBUR-FM, že Pfizer / BioNTech může být stejně účinný jako 80 nebo 90 procent – pouze s jednou dávkou.

Téměř 2 000 účastníků klinické studie fáze 3 s přípravkem Moderna dostalo pouze jednu injekci placeba nebo vakcíny. U této populace byla účinnost jedné dávky vakcíny kolem 80 až 90 procent, jak již bylo zmíněno dříve. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvedl: „Účinnost pozorovaná po první dávce a před druhou dávkou však nemůže podpořit závěr, že jediná dávka vakcíny je účinná, protože počet účastníků a délka sledovaného období jsou omezené,“ dodává, že je zapotřebí více srovnávacích studií.

První dávky některých vakcín tedy mohou být teoreticky stejně účinné jako 90% po 14 dnech. Podle některých odborníků by to mohlo fungovat alespoň v budoucnu, takže u vysoce rizikových případů by měla být podána alespoň první dávka co nejdříve. Druhá dávka může být podána později, pokud se sníží účinnost první dávky nebo se příznaky zlepší. Zatím netušíme, jak dlouho bude jednotlivá dávka fungovat – a zda nebude hrát roli věk nebo zdravotní stav očkování. Z hlediska budoucnosti je to však zajímavé.

Většina vakcín však stále vyžaduje dvě dávky – plus jednorázovou dávku Johnson & Johnson.

Written By
More from Arzu

Lydice se na sjezdovkách daří dobře. Závod byl poznamenán děsivým pádem

Ester Ledecká na výstupní cestě z Val d’Isere Christian HartmannA Reuters 25letému...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *