16 října, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

Je české zlato pro budoucí generace? | Evropa | Kontinentální zprávy a aktuální záležitosti D.W.

Jilov Yu Prahi je krásné město s téměř 5 000 obyvateli a mnoha historickými památkami. Tato oblast je oblíbenou rekreační oblastí pro občany hlavního města České republiky, přes řeku Sasawa, přítok Voltavy poblíž Prahy.

Ve 14. století, po Praze a Gudné Hoře, byl Jilov Yu Brahi třetím nejdůležitějším městem v českém království a dnes jeho populace více než zdvojnásobila. V té době byl český král Karel IV. (1355-1378) císařem Svaté říše římské, nejdůležitějším zdrojem zlata pro Jilovskou říši za jeho vlády.

„Velká část města Prahy byla postavena z výnosů zlatého dolu a některé budovy Univerzity Karlovy existují dodnes,“ uvedla Šárka Zurinová, ředitelka Regionálního muzea v Jilově U Prahi. Výstava o těžbě zlata.

“Jsme jediné muzeum, kde máte právo vzít si lístek domů, zlato, ve kterém jste zůstali,” ukazuje na kaluž vody na dvoře. Návštěvníci mohou očekávat v písku níže a malé kousky zlata, které vidí, k nim patří.

Sarka Zurinova, bývalá ředitelka krásného Jilovského regionálního muzea

Sarka Zurinova, bývalá ředitelka krásného Jilovského regionálního muzea

„Pod Jilowem a kolem něj je asi 7 tun zlata,“ řekl geolog muzea John Wana D.W. Přestože byl důl dokončen v roce 1968, Wana říká, že byly doby, kdy některé pruty vynesly až 4 gramy zlata nebo 1/8 unce na metrickou tunu horniny. Díky tomu bude zlatý důl ziskovým podnikem, a to navzdory prudkému poklesu ceny zlata v roce 2013.

“Problém je v tom, že Jilov je v rekreační oblasti,” vysvětluje Wana. „Bez použití toxického kyanidu bude výtěžek nižší.“

Mnoho místních obyvatel se přesto chce vrátit do doby, kdy se v Jilo těžilo zlato. “Pak si můžeme koupit české zlato místo toho, abychom ho dováželi z Jižní Afriky,” říká starší místní žena.

Klouby velikosti házených

Těžařská tradice byla v Jilo udržována po celá desetiletí po uzavření dolů. „V roce 2018, kdy jsme oslavovali 50. výročí ukončení těžby, sem přišlo několik posledních bývalých horníků,“ říká Šárka Zurinová, která stojí před jedním z výstavních vozů v muzeu. Nápis nám říká, že ve kusech kamení ve voze bylo dost zlata, aby se vyrobil snubní prsten.

READ  Recenze prvního dne: Slovinsko šokuje Rusko, Chorvatsko Litva překvapení, Portugalsko rozrušení sexu - FIBA ​​U16 Women European Challengers 2021

V minulosti se však pod jilo nacházely zlaté nehty o hmotnosti několika kilogramů. Vzorek o velikosti házené je vystaven v Regionálním muzeu v Jilově.

Zlatý vzorek s kamenem v Jilovském regionálním muzeu

Zlatý hřebík s takovou čistotou a velikostí je opravdu vzácný vynález

Muzeum nabízí prohlídky mnoha bývalých kmenů – ačkoli se dnes nikdo v Jilo nepokouší oživit těžební průmysl. “Lidé se stále snaží a očekávají zlato v písku na přítokech řeky Sasawa,” zdůrazňuje Zurinova.

Zlaté zdroje České republiky

V mnoha částech České republiky jsou ložiska zlata, která lze získat zpět. Konzervativní odhad naznačuje, že by se tam mohlo těžit 400 tun zlata. V současných cenách poskytne zhruba 500 miliard českých korun – 20 miliard dolarů, tedy zhruba 24 milionů dolarů.

Od roku 1990 bylo učiněno několik pokusů o restart zlatého dolu, ale všechny selhaly kvůli nezájmu státu a odporu obyvatel v postižených oblastech.

V loňském roce zahájila státní těžební společnost Diamo průzkum uzavřených zlatých dolů v Slate Hori na severu České republiky. „Geologický průzkum bude trvat tři roky a na základě jeho výsledků bude stanoveno, za jakých okolností by bylo možné ložisko zlata poblíž Slate Hori využít,“ řekl Ludwig Caspar, ředitel společnosti Diamo, tiskové agentuře ČTK.

Je uvedena mapa České republiky s klíčovými místy

Těžba Ano, žádný kyanid

„Studie by měla vládě poskytnout aktuální informace o zlatých rezervách a potenciálu využít jejich kompatibilitu,“ uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Stefanka Filibová. I zde se říká, že bylo pohřbeno několik tun zlata pod zemí.

„Podám žádost, aby tento projekt obnovil těžbu,“ řekl český prezident Miloš Zeman CDK před několika lety.

Pokud v dole Slate Hori dojde k jeho opětovnému otevření, bude zlatonosná hornina přepravena do zámoří k dalšímu zpracování, což znamená, že v České republice nebude těženo vysoce toxické zlato související s kyanidem.

Těžba ještě není zisková

V České republice by těžba zlata s využitím kyanidu byla zisková, ale jeho ziskovost bez kyanidu je sporná.

Pro současného ministra životního prostředí Richarda Probeka je však zrušení kyanidu nezbytným požadavkem k obnovení těžby zlata v České republice.

„Pro nás je naprosto nemyslitelné a nepřijatelné, abychom to v budoucnu prováděli únikem zlatých dolů – tedy chemickým zpracováním,“ řekl Probek televizi Sebec. “Jedinou cestou je hluboký tunel,” pokračoval s odkazem na tunel zahrnující závrty 1,5 kilometru nebo téměř míli pod zemí.

“Ale věřím, že zlato bylo po celá desetiletí ukryto v podzemí jako bohatství naší země,” uzavřel Probek.

Český ekonom Lucas Govanda

Český ekonom Lucas Covanda věří, že za rozhodnutím odstoupit od těžby zlata stojí motiv zisku

Český ekonom Lucas Covanda, člen vládní Národní ekonomické rady v Praze, se však domnívá, že nedostatek naléhavosti při obnovení těžby zlata odráží hlavně ekonomické faktory.

„Zlatý důl není znovu ziskový, takže nikdo nespěchá s jeho opětovným založením,“ uvedla Govanda D.W. „Kdyby to bylo jiné, začali by v České republice těžit zlato už dávno.“

Česká republika: Lithium Super Power?

Příklad lithia, často označovaného jako „bílé zlato“, svítí. V posledních letech byla poblíž Sinovek ve stejných horách poblíž hranic se Saskem v Německu objevena velká ložiska lithia. Odhaduje se, že je to největší ložisko lithia v Evropě, asi 60% na české straně hranice a asi 40% na německé straně.

V březnu místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Hawlishek oznámil, že se mu podařilo získat kontrolu nad většinou vkladů České republiky pomocí částečně státní energetické společnosti ČEZ.

Mluvčí ČEZ Roman Caustic pro online portál deníku MF Dnes uvedl, že těžební průmysl by mohl začít v roce 2025, poté by mohl těžit 1,8 milionu tun lithiové rudy ročně.

READ  GoGlobal zavádí služby EOR v Rakousku, Belgii, České republice a Švýcarsku

4% světových zásob lithia se nacházejí v podzemí v České republice – 140 000 milionů metrických tun pouze u Sinovek. Lithium je strategická složka – je třeba mimo jiné vyrábět baterie.

Těžba lithia však také představuje rizika znečištění, takže zde mohou působit i ekologické aspekty.