Jak funguje očkování proti COVID-19

„Pacienti registrovaní v tomto pořadí jsou pozváni lékařem.“ Řekla Yaroslav Kulhanková, vedoucí oddělení primární péče ve Fakultní nemocnici v Motulu, „Nejprve se jich zeptá na jejich anamnézu, tj. Vážná onemocnění, chronická onemocnění, léky, které užívají, a jaké alergie mají.“

Zdůraznila, že lékaři přirozeně znají kontraindikace vakcíny. “Kdybychom měli všechny informace, zeptali bychom se pacienta, zda za posledních 14 dní neměl žádné infekční nemoci. Zkontrolovali bychom teplotu, tlak a puls a pak bychom mohli aplikovat vakcínu,” uvedla Kulhanková.

Po podání vakcíny pacient čeká 30 minut v čekárně. Ředitel dodal: „Pokud je vše v pořádku, obdrží od nás krátkou zprávu, že tato vakcína byla podána, a kartu s datem první dávky.“

Lékař v nemocnici Motul v Praze dostane dávku vakcíny 27. prosince 2020, v den, kdy začíná očkování COVID-19.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Druhá dávka za 21 dní

Pacienti podle ní půjdou na druhou dávku do 21 dnů. První pacienti očkovaní v neděli neměli žádné vedlejší účinky.

Lidé s těžkým infekčním horečnatým onemocněním nemohou být očkováni. Vakcína dosud nebyla podána dětem mladším 16 let a těhotným nebo kojícím ženám.

Nejprve budou očkováni zdravotničtí pracovníci, starší osoby a rizikové populace. Podle premiéra Andreje Babiše (ano) se obyčejní lidé pravděpodobně dočkají konce března.

Premiér Andrej Babiš a válečná veteránka Emily Cibikova byli první, kteří byli očkováni v nemocnici VVN

Video: ČTK

Jak jsou vakcíny skladovány?

Připustil, že nemocnice v Motulu měla zatím pouze jeden mrazicí box s objemem 500 litrů. „Ale další je na cestě,“ řekl Horak. Zdůraznil, že láhev je malá, takže v krabičce nezabere mnoho místa.

“Krabice je také pojištěná – má dva motory. Proto v případě, že jeden z motorů selže, hodnota vakcíny nebude snížena,” uvedl vedoucí lékárny ve Fakultní nemocnici Motul.

Uchovávejte vakcíny v mrazících boxech

Video: Novinky

Dosahují stovky tisíc dávek

V současné době je od společností Pfizer a BioNTech k dispozici 9 750 dávek vakcíny. Dalších 355 000 dávek dorazí do České republiky v průběhu prosince a ledna.

V České republice bylo očkování oficiálně zahájeno v neděli ráno na šesti místech – materiál je k dispozici v pražských nemocnicích Mutol, Všeobecné fakultní nemocnici, Ústřední vojenské nemocnici a nemocnici Bulovka. V Brně to jsou Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice sv. Anny.

Každá nemocnice by měla být schopna očkovat stovky lidí denně. Podává se ve dvou dávkách, obvykle do svalu horní části paže, s odstupem nejméně 21 dnů.

Written By
More from Arzu

Platney řekl, že je nám to líto. Česká republika v pátek přejde do čtvrté etapy PES

„Vláda souhlasila s přesunem České republiky na čtvrtou úroveň rizika od pátku...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *