Írán se nám pomstí. Například politik byl zabit, říká izraelský expert, poté, co byl fyzik napaden

Fyzik Mohsen Fikrizadeh byl klíčovou postavou íránského jaderného programu. Vyhýbal se veřejnému vystoupení, při některých událostech používal pseudonymy a jeho přesné datum narození není známo: bylo mu na počátku 60. let.

Atentátníkům se však podařilo Fikrizadeh zabít. Stalo se to minulý pátek ve 12:00 místního času na silnici poblíž města Absard, sedmdesát kilometrů východně od Teheránu. Na jakém autě íránský Fyzik kopl, vystřelil dávku dálkově ovládaného samopalu založeného na vozidle Nissan.

Kulky zasáhly čelní sklo Fikryzadehova auta. Když viděl a slyšel, co se děje, zastavil a vystoupil z auta. Vypadá to, že chtěl utéct. O chvíli později však zaparkovaný Nissan explodoval a výbuch byl fatální. Vědec stále vzal vrtulník do nemocnice, ale tam zemřel.

Fikrizadeh byl nejen prominentním fyzikem, ale také důstojníkem elitní Revoluční gardy, která je základem íránského režimu. Byl před 20 lety při zrodu íránského jaderného programu Izraelci Byl považován za muže odpovědného za stavbu jaderné hlavice. Když se izraelský premiér ve svém projevu před dvěma lety zabýval částmi údajného skrytého íránského výzkumu, řekl: „Pamatujte si to jméno. Fikri Zadeh.“

I když Írán v roce 2015 uzavřel dohodu o mezinárodní inspekci svých jaderných zařízení, nikdy nedovolil zástupcům Mezinárodní agentury pro atomovou energii naslouchat Fikrizadeh.

Jedná se o šestou vraždu jaderného fyzika v Íránu za posledních deset let. Teherán je všechny připisuje Izraeli, i když neexistují vůbec žádné důkazy. Tentokrát íránští představitelé slibují odpověď. Například ministr zpravodajských služeb Mahmoud Alawi řekl: „Pomstíme smrt našeho mučedníka.“ Vlivný deník Kejhán vyzval k bombardování Haify v severním Izraeli.

V pondělí se na íránském ministerstvu obrany konal smuteční obřad. Setkání se zúčastnili zástupci ministerstva a Revoluční gardy.

Izrael musí vypočítat útok

Smrt významného učence vystavuje íránskou vládu nebezpečí ztráty prestiže. Zejména poté, co byl minulý rok zabit americký bombový velitel Kas Soleimani při bombovém útoku na USA. Byl však zlikvidován americkým prezidentem Donaldem Trumpem a souhlasil s tím.

READ  Video: Moment hrůzy. Valtr zachránil životy „goonů“ před kočárem na Dakaru

Aktuálně.cz Profesor Bar-Ilanské univerzity v Tel Avivu Hillel Fresh se zeptal, zda nyní hrozí velká íránská reakce a možnost války mezi Izraelem a Íránem.

Izrael samozřejmě musí počítat s útokem, který nejen pomstí zabití Fakhrizadeha, ale také odradí Izrael od účasti v dalších podobných akcích. To znamená, že Írán se musí pomstít významnému izraelskému politikovi, bezpečnostnímu úředníkovi, průmyslovému komplexu nebo diplomatovi Jedno z izraelských velvyslanectví ve světě, “říká expert na politiku na Středním východě.

Írán popírá, že hledá atomovou bombu. Izrael si však myslí něco jiného a Írán, vyzbrojený jadernou hlavicí, to považuje za největší hrozbu své existence.

Možná jednání s Američany

Zatímco dosavadní americký prezident Donald Trump ke spokojenosti Izraelců rezignoval na dohodu o izraelském jaderném programu z roku 2015 a uvalil přísné sankce na Islámskou republiku, jeho nástupce Joe Biden se chce vrátit k jednacímu stolu. Íránci také chtějí jednat, protože Trumpovy sankce vedly k prudkému poklesu vývozu ropy a způsobily inflaci.

Dodal: “Nemyslím si, že Írán zahájí rozsáhlý teroristický útok na civilisty, protože to ohrozí budoucí jednání s Bidenem a Evropany o jaderné dohodě a zrušení ekonomických sankcí. Teherán by svým způsobem měl reagovat, protože riskuje ztrátu své tváře a postavení v důsledku atentátů na Qassema Soleimaniho před rokem a nyní Vakrizada.” Jak říká Hillel Fresh.

Video: Zantovský říká, že Spojené státy budují frontu proti Íránu

Dohoda mezi Izraelem a SAE je důležitá, SAE mohou být pro Saúdy pouze zkušebním balónem, říká bývalý velvyslanec Zantova v Izraeli. | Video: Martin Vesilovsky

Written By
More from Arzu

Projev voleb USA, protesty a reptání Grety. Co je nového ve Spojených státech?

Trumpova řeč byla přerušena televizí Po půlnoci našeho dne přednesl současný prezident...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *