Írán jadernou dohodu oficiálně zrušil. Uran se obohacuje výrazně nad přípustnou hranici

Před několika dny oznámil Teherán Mezinárodní agentuře pro atomovou energii svůj záměr obohatit uran o 20 procent. Jedná se o další krok, kterým země porušuje mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015. Teherán ji přestal sledovat poté, co z ní USA v roce 2018 odstoupily.

Íránská média citovala vládního mluvčího: „Před několika minutami jsme zahájili proces obohacování uranu na 20 procent v komplexu Fordow.“ Irán zatím obohatil uran na 4,5 procenta, ale přesto porušil dohodu z roku 2015, která pro ni stanoví strop 3,67 procenta.

U jaderných elektráren je uran obohacován v jednotkách procent, k výrobě jaderných zbraní je nutné obohacování na více než 85 procent. Teherán však vždy tvrdil, že jeho jaderný výzkum je mírový a že nesleduje jadernou zbraň.

V rámci dohody uzavřené v roce 2015 s Teheránem, Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem se zavázaly omezit své jaderné aktivity výměnou za zrušení sankcí. USA, které dohodu podepsaly za prezidenta Baracka Obamy, od ní v roce 2018 odstoupily pod vedením Donalda Trumpa a obnovily sankce vůči Íránu. Poté začal Írán dohodu porušovat. Zbývající signatáři se snaží dohodu zachovat a minulý měsíc vyzvali Teherán, aby obnovil plné dodržování dohody.

READ  Prymula: Mělo by se to zpřísnit od úterý, ale rozhodují politici
Written By
More from Arzu

Projev voleb USA, protesty a reptání Grety. Co je nového ve Spojených státech?

Trumpova řeč byla přerušena televizí Po půlnoci našeho dne přednesl současný prezident...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *