Helena Třeštíková 30 let sledovala pohnutý osud dvou studentů medicíny – Žena.cz

Když Helena Testikova, studentka FAMU, v létě 1989 pomáhala jako zdravotnice v nemocnici, přemýšlela jsem o sledování, jak se bude v budoucnu vyvíjet život studentů středních škol.

Vybral jsem si pět dívek a během třicetiletého intervalu jsem konečně přestal sledovat dvě z nich – Karolínu Sikurovou-Trojanovou a Esther Genkovou. Dokument Karolína měl premiéru minulý týden v České televizi a diváci mohou v úterý večer sledovat posledních 30 let života současné moderátorky Ester Janečkové.

„Chtěl jsem zaznamenat, jak málo, důvěřivých dívek se dostalo do velmi obtížného povolání,“ řekl režisér nedávno v rozhovoru pro Events & Comments.

“Zpočátku mi bylo šestnáct let a zdálo se mi zábavné něco fotografovat,” říká protagonistka Karolína Skorová-Trojanová. „Pokračoval jsem, protože se Helena stala kamarádkou mimo kameru a také proto, že si ji tolik vážím, tolik ji miluji. A kdy se ti v životě stane, že úžasný člověk natočí dokument o tvém vlastním životě?“ Současný realitní agent dodává.

To bylo od dětství doprovázeno obtížnými životními zkušenostmi. Jako teenagerka zůstávala v nemocnici, aby zneužívala drogy. Brzy se však ze své závislosti vzpamatovala a po absolvování střední školy strávila několik příštích let úspěšnou kariérou realitní kanceláře.

Obrovská vlna pozitivní energie

Helena Třeštíková sledovala své úspěchy i neúspěchy v profesionální i osobní sféře. Navzdory často náročným momentům, které diváci zažívají, se v celém dokumentu šíří obrovská vlna pozitivní energie.

„Možná žádný film nezaznamenal tolik odporu jako nyní po Carolině, což je úleva. Její optimistický příběh muže, ať se stane cokoli, nevstoupil do této pochmurné doby včas,“ zdá se, komentovala Třeštíková. Na prvním vysílání dokumentu.

Diváci se stávají svědky přeměny nenucené dívky na sebevědomou obchodnici, pak svobodnou ženu se zříceninou v krku a pak matkou velké rodiny, která před několika lety věřila, že kvůli endometrióze nebude schopná přirozeně počat dítě.

READ  Real Madrid-Monchengladbach 2: 0, Liga mistrů Inter Milán končí! Real zachránil operaci výhrou a Atlético, Gladbach a Bergamo pokračují

Matka tří dětí, manželka, majitelka zrekonstruované farmy a několik domácích mazlíčků řekla manažerovi v záznamu z loňského roku: „Když teď žiji, jsem šťastná a spokojená. To je pravda.“

„Caroline byla vždy velmi energická bytost a od začátku ji to bavilo. Tato energie byla pro dokumentaristku lákavá. Všechny ty zvraty, které měla – mě vždycky ohromilo, když jsme se s ní znovu setkali a zeptali se jí, co řekla Helena Testiková.

Dokumentace jako psychoterapie

Známá česká režisérka Ester Křížková-Janečková však třicet let sledovala s kamerou. “Natáčení s Helenou bylo vždy zábavné a velmi spontánní. Je zajímavé mít možnost mít takový život ve zpětném pohledu, rekapitulaci. Dá se to nějakým způsobem přirovnat k psychoterapii. Dnes známá tvář české televize.”

Její životní příběh je mimo jiné propojen se ztrátou a oživením rodinných vazeb a vazeb. Dcera kartografky Mary Rett Kishkové a Uty Ornestové, staršího bratra Jerryho Ortona, se nerozhodla studovat středoškolskou lékařskou školu a po maturitě studovala v Damu.

Po mateřské dovolené se dvěma chlapci se z toho postupně stala moderátorka. Ačkoli se její život na první pohled jeví jako hladký, diváci se postupně dozvědí, čím si prošla za posledních deset let. Například se často opakuje její ztracený vztah s otcem, který ji k sobě nikdy nepřiznal.

Dokument s názvem Esther je například také způsoben sebevraždou jejího synovce, který v dopisu na rozloučenou prohlásil, že je gay, a obával se reakce společnosti. Po této události se Esther Genková více zapojila do boje za práva homosexuálů a pomoc s psychoterapií.

Tšeštíková: „Časosběrné dokumenty jsou sázkou na nejistotu.“

Oba dokumenty, jejichž část měla premiéru v roce 2001 pod názvem Sestry v České televizi v rámci projektu Ženy na přelomu tisíciletí, jsou jedinečné svou otevřeností často vysoce osobním tématům, jako je ztráta sousedů a narušené a nefunkční vztahy. Nebo neschopnost pracovat.

READ  Jako prezident sjednotím Američany, jak slíbil Biden ve svém projevu o vítězství

“Časosběrné filmy jsou sázkou na nejistotu. Když začínáte, nemáte tušení, jak se bude příběh vyvíjet, když budete sledovat, co se stane,” dodala Testiková.

Řekla, že časosběrná fotografie, kterou také proslavila, je jako struktura deníku. „Děje se to, o co se neustále snažím, a doufám, že konfrontace mezi minulostí a přítomností bude mít částečně za následek vidění celé postavy. Snažím se nemanipulovat s hrdiny mého románu – dívat se na minulost, ze které by mohli pocházet, a na jejich potřeby, jak o tom nějak přemýšlet.“

Helena Testikova by ráda pokračovala ve sledování osudu Ester a Karoliny i v budoucnu. „Oba zatím s tímto záměrem souhlasí, takže doufám, že bude dohodnut a uplatněn v české televizi,“ dodala.

Helena Třeštíková je známá především díky dokumentárnímu cyklu Svatební etudy, který natáčí od roku 1980. V té době náhodně vybrala několik párů, které viděla od okamžiku, kdy se šest let vzali. Seriál byl poprvé vysílán v televizi v roce 1987.

Tato série se spolu s časosběrnou metodou stala jejím celoživotním zaměřením. Na přelomu století byla manželská studia zavedena po 20 letech a poté se také po 35 letech vdávala, což určovalo původní manželské páry. Je však také autorkou dalších nesouvislých dokumentů, jako jsou Marcella, Renee a Katca.

Written By
More from Arzu

Havlíček v neděli navrhne vládě zrušit zákaz prodeje

Aktualizace: 18.11.2020 18:23 Vydáno: 18.11.2020, 15:57 PRAHA – Místopředseda vlády a ministr...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *