Havlíček v neděli navrhne vládě zrušit zákaz prodeje

Aktualizace: 18.11.2020 18:23
Vydáno:

PRAHA – Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chce na páteční mimořádné schůzi navrhnout vládě návrh na zrušení zákazu prodeje v neděli, více zákazníků na provozování prostor v obchodech nebo jednodušší systém pro matky s kočárky nebo zdravotně postižené osoby, tvrdí Pro ČTK. Někteří obchodníci dnes museli řešit problémy částečně kvůli omezenému počtu klientů v jednotlivých regionech. Od čtvrtka změní některé sítě svůj systém sledování lidí.

Podle Havlíčka bude vláda v pandemickém kontrolním systému (PES) na páteční schůzi diskutovat o přechodu z fialové vysoké pohotovosti na čtvrtý stupeň. V případě maloobchodních a nákupních center jsou pravidla na páté a čtvrté úrovni stejná. Jediným rozdílem je, že otevírací doba je stejná jako doba zákazu vycházení. Platí nyní od 21:00, ale v případě čtvrtého stupně začne ve 23:00.

Havlíček tedy očekává opětovné prodloužení prodejní doby a lepší distribuci počtu návštěvníků po celý den. Prodejny musely být zavřeny nejpozději 28. října v 19:59 hodin a od dnešního dne bylo toto období prodlouženo o jednu hodinu.

Ve čtvrté a páté fázi je aplikován jeden zákaznický limit na 15 metrů čtverečních. Havlíček chce pro tuto oblast navrhnout zvýšení maximálně dvou osob. PES spoléhá pouze na takový krok pro svou druhou úroveň rizika.

Dnes se většina řetězců rozhodla sledovat počet zákazníků podle počtu nákupních vozíků. Například lidem je povoleno vstupovat do obchodů Kaufland, Penny, Billa nebo Albert výhradně s invalidním vozíkem. Například matky s kočárky nebo lidé s berlemi hodnotily opatření negativně. Podle Havlíčka by se na tyto skupiny lidí měly vztahovat výjimky. Řekl, že toto opatření zkusí také v pátek.

Podle Havlíčka se dnes v obchodech nestala apokalypsa předpovězená některými kritiky postupu. Uznal však, že když se dnes lidé vrátí z práce, může být v obchodech najednou více lidí a mohou se vytvářet fronty.

READ  Soudce Sofak skončil ve vazbě pro korupci a tam také šel podnikatel

I podle výsledků ČTK je zatím situace v obchodech klidná. Krátké fronty se objevily například v některých obchodech s penny, když ochranka vysvětlila lidem nové postupy. Podle mluvčího Penny Market Tomaše Kubíka se řady uvolnily během několika minut.

Obchody někde řešily problémy a požadovaly nákupy mimo špičku

Někteří obchodníci se dnes museli vypořádat s dílčími obtížemi, pokud jde o omezení počtu klientů v jednotlivých regionech. Přestože se dnes dlouhé fronty netvoří, prodejci stále vyzývají lidi, aby si naplánovali návštěvu mimo dopravní špičku. Od čtvrtka změní některé sítě svůj systém sledování zákazníků. Vyplývá to z průzkumu ČTK mezi prodejci.

Od dnešního dne platí pro každého zákazníka v maloobchodních a nákupních centrech regulace 15 metrů čtverečních. Ochranka dohlížela na řízení postupů od rána. Pro usnadnění práce poskytly řetězy pouze omezený počet nákladních vozidel. Poté byli všichni přijati pouze na invalidní vozík. V Bell podle mluvčí společnosti Dany Pratankové lidé, kteří si například přišli koupit jen svačinu, ji ráno odmítli sníst. Řekla: „Máme větší problém s lidmi, kteří jdou nakupovat s nezletilými nebo s dítětem v kočárku. Nařízení nestanoví, že tito lidé mají pro tento postup výjimku. Také lidé se zvláštními potřebami a společníkem.“ Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlílek (ANO) uvedl, že chce v pátek pro tyto skupiny lidí navrhnout výjimku pro tyto vlády, řekl dnes TK.

Podle mluvčího společnosti Václava Koukolíčka lidé, kteří dnes mířili do obchodů Tesco, nemuseli na většině míst čekat ve frontách. Zákazníci ani nemuseli vstupovat pomocí invalidního vozíku. Tesco sleduje kapacitu pomocí kamer nebo čítačů v tabletech. Podle Koukolíčka je účast obvykle mezi 06:00 a 09:00, poté od 12:00 do 14:00 a večer po přibližně 18:30. Zákazníkům se proto doporučuje tyto časy využít k nákupu.

READ  Prymula dostal od premiéra Babiša smlouvu na 80 000 měsíčně

Podle mluvčího Tomáše Mylera dnes Lidl pomocí invalidních vozíků reguluje počet zákazníků pouze v některých obchodech. Od čtvrtka představí tuto akci plošně. Dodal, že „koordinaci mezi klienty a správu potenciálních front před vstupem do obchodu provede náš zaměstnanec nebo člen hlídací agentury.“

Supermarkety Globus dnes mají omezený počet nákupních vozíků a společnost v některých provozech testovala elektronický systém, který se od čtvrtka rozšíří na všech 15 supermarketů. Počet zákazníků zaznamenají zaměstnanci, kteří mají u vstupů mobilní pulty. Aktuální obsazenost bude vysílána na obrazovkách před obchody.

Od dnešního dne se obchody mohou zavřít namísto aktuálních 19:59 o hodinu později. V pátek se vláda bude zabývat přechodem z páté nejvyšší úrovně výstrahy v rámci systému pandemické kontroly (PES) na čtvrtou úroveň. V souladu s tím bude zavírací doba zahrnuta do zákazu vycházení, který začne ve 23:00.

Vládní trh s viry Corona

Written By
More from Arzu

Slevy až 50 procent. Samsung se stáhl a nakonec si zajistil smlouvu na Černý pátek

Původní událost společnosti Samsung měla proběhnout 30. listopadu a měla název Color...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *