Doshk: Omezení budou trvat nejméně další dva týdny

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se postupy začnou rozpadat až po dvou až třech týdnech. Řekl Dooch Výboru pro zdraví domu. „Počet pacientů v nemocnici nijak neklesá,“ varoval. „Ovlivnili jsme velkou skupinu starších lidí, což zaručuje stále více hospitalizací.“

Rovněž se zvýšil podíl lidí na celkovém počtu testů na 34,85 procenta ze 45 000 testů ve středu. To je nejvyšší podíl od jara.

Ve čtvrtek večer bylo 6 588 lidí nově pozitivních, o sedm set méně než v předcházející den ve stejnou dobu a asi o 2 000 méně než minulý týden.

Do čtvrtka zemřelo na virus 4 301 lidí, což je v úterý rekordních 235 obětí. V nemocnicích je 8 236 lidí, z toho 1196 v obtížném stavu a jejich počet se ve srovnání se středou snížil o 48.

Odborníci předpovídají, že největší útok na nemocnice bude v polovině listopadu. Někteří již směřují pacienty do jiných nemocnic. V úterý bylo s Covidem 14 181 zdravotníků, mezi nimi 2 468 lékařů a 6 670 zdravotních sester. Před měsícem jich byla pětina.

Odborníci nesouhlasí

Pokud bude vývoj příznivější, odhaduje Dusic v polovině listopadu 6 000 až 9 000 nových pozitiv denně. Za celý měsíc by to bylo 100 000 případů. Pokud se epidemie zpomalí pomaleji, bude to přinejmenším slabost.

Podle ministra zdravotnictví Jana Platneyho (za ANO) budou jednou z prvních prázdnin malé děti vracející se do školy. A ve středu bylo oznámeno, že se to určitě nestane za týden až deset dní. Odborníci z Centra pro výzkum pedagogiky Univerzity Karlovy ve čtvrtek doporučili 21, aby se děti do školy ve dvou fázích vrátily, jakmile to epidemiologická situace dovolí.

Na druhé straně Centrum pro modelování sociálních a biologických procesů (BISOP) ve čtvrtek doporučilo vládě zpřísnit opatření nebo zavést komplexní testování jako na Slovensku.

“Výhled na epidemiologickou situaci v České republice je pochmurný. Přestože počet hospitalizací a závažných případů pravděpodobně vyvrcholí kolem 10. listopadu, neočekáváme závratný pokles, situace se bude zlepšovat velmi pomalu a počet úmrtí se sníží jen mírně.” Podle zprávy BISOP.

Žádné pokuty

Podle zprávy by vláda měla dále omezit rodinné kontakty. Pokud to není politicky možné, měla by být testována celá populace. Mezitím testy cirkulující na Slovensku ukázaly, že míra penetrace je tam nízká, a laboratoře odhalily pouze procento pozitiv z 3,6 milionu testovaných. Předchozí zkouška Romana Prymulu byla v České republice považována za univerzální test, ale vláda se vzdala.

Ve čtvrtek začaly testy v domovech a sociálních službách starších lidí používat testy na antigeny. Ministr Blatn zdůraznil, že klienti nebudou pokutováni za to, že odmítli testovat, jak se očekávalo. „Testováním naopak pomáháme,“ napsal na Twitteru.

Written By
More from Arzu

Nejbohatší Číňané neskrývali své názory na předpisy, stát blokoval přístup na akciový trh

Ant Group je divize čínského online prodejce Alibaba. Připomínky jejího zakladatele Jacka...
Read More

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *