16 října, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

Dopis srovnává smrt římského muže v České republice se smrtí George Floyda

Eurodiaconia se sídlem v Bruselu, síť 47 církví a křesťanských organizací, vyzvala k „nezávislému, úplnému a objektivnímu“ vyšetřování smrti mladého Římana Stanislava Tomea minulý měsíc v policejní vazbě v České republice. .

Otevřený dopis podepsaný minulý týden Eurodiaconií a více než 350 romskými a lidskoprávními skupinami si připomíná smrt pana Dome 19. června v západočeské Tbilisi. Signatáři říkají, že jsou „velmi znepokojeni“ videozáznamy, které ukazují, že „množství konstantního tlaku vyvíjeného na Stanislawovu horní část těla, krk a krk je zcela neadekvátní a nevhodné pro čin imobilizace a pouta člověka“.

Dopis pokračuje: „Neustálý tlak na něj [Mr Tomáš’s] Horní část těla byla zcela nedostatečná a nevyvážená – i po poutech to pokračovalo, dokud nepřestal křičet a hýbat se. . .

„Naléhavě žádáme agentury EU, aby vyzvaly k nezávislému, účinnému a nestrannému vyšetřování tohoto případu a aby policisté byli plně a systematicky vyšetřováni a bylo jim umožněno vyhovět Evropskému soudu pro lidská práva. Je důležité, aby toto vyšetřování zohlednilo také rasová motivace účtu. “

Tento dopis srovnává videozáznam z léčby pana Domeho se smrtí George Floyda v loňském roce (novinky, 5. června 2020). Úmrtí Floyda podle něj „dosud nevedlo k zákazu použití kolébkové policie ve všech evropských zemích po rozhořčení v evropských zemích a usnesení Evropského parlamentu“.

V dopise se uvádí, že český premiér Andrzej Babik i jeho ministr vnitra „podporovali policii“, místo aby byli nestranní, dokud nebude zahájeno soudní vyšetřování.

„Policie je bez ohledu na okolnosti povinna vykonávat své povinnosti v souladu s všeobecně přijímanými standardy lidských, občanských a politických práv, zejména v demokratických společnostech a Evropské unii.“ Bezpečnost a ochrana života musí být jejich nejvyšší prioritou. “

Dopis byl zaslán vedoucí evropské komise Dr. Ursule van der Leyen a dalším politickým vůdcům.

Deset až 12 milionů Romů v Evropě tvoří třetinu světové populace a jsou nejméně organizovanou a zastoupenou menšinou na kontinentu: jedna čtvrtina až pětina žije v chudobě a střední délka života je o deset let kratší než Evropský průměr.

READ  Česká republika zaznamenává sedmý nejrychlejší růst cen nemovitostí v EU - Brno Daily

V říjnu představila Evropská komise desetiletý strategický rámec pro Romy zaměřený na boj proti diskriminaci, chudobě a sociálnímu vyloučení mezi Romy.

Zpráva z dubna však zdůraznila, že protikoronové aktivity v České republice i jinde jsou pro Romy „kritické“, a vyzvaly vlády, aby přijaly „pevné závazky“ ke zlepšení přístupu ke vzdělání a sociálnímu zabezpečení.

V pondělním prohlášení Evropské středisko pro práva Romů v Budapešti uvedlo, že jmenovalo právníka zastupujícího rodinu pana Tomáše, avšak varoval, že dokončení případu může trvat roky.

Smrt pana Tomase, který vyvolal protesty Romů a skupin pro lidská práva v Rakousku, Francii, Německu, Irsku, Rumunsku a Španělsku, upozornil, protože zachytila ​​kamera, že centrum vyšetřuje „na rozdíl od většiny případů policejní brutality nebo vraždy. “

Rada Evropy označila policejní akci proti panu Radovi za „nebezpečnou“ a vyzvala k „naléhavému, důkladnému a nezávislému vyšetřování“.