Co to všechno znamená a jak se liší od izolace

Co je karanténa a jak dlouho trvá?

Karanténa se používá k oddělení osob podezřelých z infekce po riskantním kontaktu (zjištěném například sledováním nebo použitím aplikace eRouška), ale dosud nebyla prokázána ani vyvrácena. Karanténa je v tomto případě povinná a obvykle se koná doma nebo na jiném vhodném místě (například ve venkovském domě).

Karanténa obvykle trvá 10 dní po kontaktu s infikovanou osobou, pokud byl test covid-19 proveden s negativním výsledkem, optimálně pátý až sedmý den po kontaktu (nejpozději však desátý den po kontaktu). Pokud tento test selže do 10 dnů, bude karanténa pokračovat po dobu 14 dnů.

Izolace vs. Karanténa: jaký je rozdíl

V izolaci existují lidé, kteří měli pozitivní test na koronavirus, zatímco vy jste v karanténě v době, kdy existuje podezření na infekci, ale ještě nebylo potvrzeno nebo vyvráceno. Pokud během celého období karantény nejsou žádné příznaky covid-19 a váš RT-PCR test je negativní, pak jste v dobrém zdravotním stavu a můžete karanténu opustit 11. den. Pokud je výsledek testu pozitivní, onemocněli jste a musíte izolovat.

Domácí izolace je nutná, pokud máte potvrzeno, že máte covid-19 s RT-PCR testem a nemusíte být hospitalizováni. Izolace obvykle trvá několik minut. 10 dní po pozitivním výsledku testu. Po této době vás lékař může po izolaci zbavit izolace, ale podmínkou je, že se za poslední tři dny neobjevily žádné příznaky covid-19.

Jak se chovat v karanténě

  • Zůstaňte doma a striktně se vyhýbejte kontaktu s ostatními.
  • Oznamte jakékoli příznaky viru Covid-19 (vysoká teplota, kašel a potíže s dýcháním) svému lékaři a určí, co dělat dál.
  • Používejte obličejové masky: Chráníte tak před možnou infekcí pro osobu ve vašem okolí.
  • Dohodněte se se svým zaměstnavatelem na práci z domova (je-li k dispozici).
  • Věnujte pozornost zvýšené dezinfekci postelí, zejména toalet a často používaných míst či věcí.
  • Nechte nákup nebo sbírání léků pro jiného člena rodiny nebo požádejte přátele, sousedy nebo sociální pracovníky.
  • Zůstaňte co nejvíce duševní: zůstaňte v kontaktu s rodinou a přáteli, ale omezte svůj kontakt na telefon, e-mail nebo sociální sítě.
Written By
More from Arzu

Tren Kotal: Byla to zkouška a někteří hráči také hráli ligu

Ve svých kroutících se výkonech v Evropské lize ukázala Sparta spoustu mladých...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *