16 října, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

Čeští vesničané trénují proti obrovskému polskému uhelnému dolu

Vloženo na: Upraveno:

Krastava (Česká republika) (AFP)

Za posledních 18 let český učitel fyziky Karel Rehok zjistil, že hladina vody v jeho studni je stabilní, což připisuje rozsáhlému polskému hnědouhelnému dolu poblíž.

Povrchový hnědouhelný důl Throw se rozkládá na ploše 28 kilometrů čtverečních (11 čtverečních mil) a poskytuje elektrárnu, která představuje sedm procent spotřeby elektřiny v Polsku.

Důl se nachází uprostřed Evropy, která hraničí s Polskem, Českou republikou a Německem, a nyní je uprostřed těžkého sporu mezi Prahou a Varšavou.

“Šel jsem sem v roce 2001 a měli jsme fantastickou vodu, ale o dva roky později byla hladina v mé studně o jeden metr nižší,” řekl Rehok.

“Samozřejmě jsem musel reagovat, takže jsme studnu prohloubili o 10 až 30 metrů (32 až 100 stop) a hladina klesala,” dodal.

Rehok žije ve vesnici Horny Widkov, hned za hranicí od dolu Turo, které musí odvádět velké množství vody, aby se ochránilo před povodněmi.

Stížnosti místních obyvatel vedly českou vládu k žalování Polska u Evropského soudního dvora (ESD).

V květnu ESD nařídil Polsku, aby tam zastavilo těžbu, ale polská vláda to odmítla, což vedlo k pokutě ve výši pěti milionů eur (6 milionů dolarů) pro Polsko, když byl důl otevřen každý den.

Vlády obou zemí zahájily oficiální rozhovory o situaci v červnu a slíbily dosažení dohody.

Německo i Česká republika si stěžovaly na důl a jeho plánované rozšíření, které rovněž zvýšilo hladinu hluku a prašnosti v regionu.

Ale PGE, největší polská energetická skupina, která vlastní jak důl, tak elektrárnu, plánuje těžbu uhlí v Tróji do roku 2044.

Důl, který je v provozu od roku 1904, zaměstnává asi 4 000 lidí.

Polsko spoléhá na uhlí až pro 80 procent svých energetických potřeb, ale je odhodláno rozvíjet zdroje zelené energie a uzavřít všechny své doly do roku 2049 v souladu s cíli EU pro snížení emisí.

READ  Britská dospívající Emma Radukanu pokračuje v hraní na US Open

– „Opravdu trpíme“ –

Pokud jde o dámu, zavírání Turo nemusí přijít dostatečně brzy.

Geologové zaznamenali mezi lety 1985 a 1999 pokles hladiny podzemní vody o 50 metrů v hlubokých sedimentech.

„Tento pokles víceméně stagnoval až do roku 2013, kdy hladina podzemní vody začala opět klesat, přičemž celkový pokles dosáhl 60–70 metrů,“ uvedl Ondřej Knol z České geologické služby.

# Foto1

“Tento pokles je zcela způsoben vlivem hodu Throw,” řekl.

Alena Tesligová, která pracuje ve škole Horny Widkov School, uvedla, že její dcera trpí vážným nedostatkem vody.

„Mají studnu, je prázdná, takže musí odvádět vodu ze studny na sousedním pozemku. Žil jsem tam, když jsem byl mladý, a voda nikdy nebyla problémem,“ řekl.

V nedalekém Krastavě starosta Michael Kanov nepředpokládal, že polský důl bude v budoucnu uzavřen, ale doufal, že to pomůže vybudovat veřejné vodovody na místě.

„Města ani místní vodárenská společnost nemají peníze na její vybudování, protože potrubí je složité a drahé,“ řekl agentuře AFP.

„Polská strana to vždy odmítla, nic o vodě nebylo prokázáno a myslím, že rozhodnutí ESD je přimělo k tomu, aby se připojili k jednáním,“ dodal Kanov.

Řekl, že již existují plány na připojení plynovodu v severočeském regionu.

„Bylo by skvělé, kdyby to mohli začít stavět příští rok, protože pracujeme tak tvrdě,“ řekl Karel Rehog.

„Je čas se jí zbavit a jít dál.“