19 září, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

Český prezident se podepsal do zákonné legislativy, která má poskytovat odškodnění obětem nelegální antikoncepce

11. října 2020 v Ostravě demonstrovalo 10 rumunských žen, které požadovaly přijetí zákona, který by kompenzoval nucené vyhlazování v České republice a bývalém Československu. (Foto: Kumar Viswanathan)

Český senát 2221 podepsal v červenci 2021 návrh zákona o jednorázové platbě za nelegální antikoncepci v českém regionu podepsaný českým prezidentem Milošem Zemanem. Tato zpráva byla zveřejněna na webových stránkách prezidentské kanceláře.

Boj o odškodnění obětí nelegální antikoncepce skončil o mnoho let později. Evropské centrum pro práva Romů vzneslo v roce 2004 podezření, že primárně římské ženy byly v České republice vystaveny nucené antikoncepci.

Desítky romských žen požádaly ochránce občanských práv o pomoc, zatímco jiné se obrátily na soud.

„Je to historický a šťastný den. Ženy, které se staly obětí této nelegální antikoncepce, se scházely 18 let a nyní konečně našly spravedlnost a uspokojení. Ženy se během tohoto boje musely vyrovnat s velkým stigmatem. A šokem. vzpomeňte na ty, kteří se tohoto okamžiku nedožili, “řekl Kumar Viswanathan, ředitel Společného života (Vzájemné soužití) Organizace, řekl serveru Romea.cz.

“Tento den je velmi důležitý ve světle temné minulosti diktátorského režimu. Veřejná práva, mnoho dobrovolných organizací, evropské organizace, mezinárodní organizace a osobnosti, všichni ti, kteří s námi přišli na tuto dlouhou cestu,” řekl Viswanathan, v současné době český Komisařka pro lidská práva Helena Vulkov a zástupkyně komisaře pro lidská práva Obránkyně Monica Simankovi.

Možnost požádat o odškodné ve výši 300 000 Kč [EUR 11 775] Nyní je otevřen všem, kteří byli od 1. července 1966 do 31. března 2012 sterilizováni na českém území. Podle vysvětlující poznámky k zákonu se mnozí nerozhodli používat antikoncepci samostatně, ale byli k tomu donuceni třetími stranami, nebo pokud tak neučinili, vyhrožovali početím svých stávajících dětí. Opět nebo bude jejich sociální pomoc ukončena.

READ  Prezident Tchaj-wanu vyjádřil soustrast České republice v důsledku hurikánu

Muži a ženy, kteří byli potrateni nezákonně, budou mít tři roky na uplatnění od vstupu zákona v platnost. České ministerstvo zdravotnictví bude žádosti hodnotit.

„Na začátku září 2021 plánujeme setkání s ministerstvem zdravotnictví ohledně dalších kroků, včetně otázky účasti zaměstnanců v Komisi pro posuzování žádostí o kompenzace,“ řekl Viswanathan. V pátek se v Ostravě uskuteční oslavy přijetí zákona.

“Po mnoho let uděláme vše, co je v našich silách, abychom se online spojili s dalšími ženami a příznivci naší společné věci. Jsme solidární se všemi oběťmi antikoncepce,” řekl Viswanathan pro Romea.cz.

Podle těch, kteří návrh zákona zavedli na nejnižší úrovni, by mohlo být odškodněno 400 lidí. Stát proto může poskytnout 120 milionů Kč [EUR 4.7 million] V kompenzaci.

Český vládní výbor proti mučení nejprve v roce 2006 doporučil zavedení kompenzace za povinnou antikoncepci. V roce 2009 se česká vláda omluvila za nezákonné praktiky.

Podobný návrh zákona na kompenzaci nucené antikoncepce dříve vypracoval v roce 2015 tehdejší ministr lidských práv Zig Dynasty (Česká sociálně demokratická strana – ČSSD) za vlády Sopotky. Vláda se rozhodla nepředložit ji k posouzení sněmovně.