19 září, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

České občanské průkazy obsahují údaje o pohlaví po hlasování v parlamentu

Český parlament, česká Poslanecká sněmovna, po středečním hlasování odmítl návrh Pirátů na odstranění sloupce pohlaví na průkazu totožnosti.

Parlament zároveň rozhodl, že českým ženám bude povoleno uvádět jejich jména v oficiálních dokumentech bez tradiční přípony „-ová“. Doposud tak mohly činit pouze ženy, které ospravedlňují potřebu autorit pro verzi bez přípony.

MP A státní komisařka pro lidská práva Helena Valková (ANO), poslankyně Pirates. Ve spolupráci s profesorem Ondezem navrhli, aby se ženy mohly samy rozhodnout, zda by chtěly používat příponu „-ová“, která se automaticky přidává k příjmením.

V současné době, pokud chce žena příponu opustit, musí být českým občanem, který je cizincem, českým občanem, který má nebo má trvalý pobyt v zahraničí, nebo jejím manželem je cizinec.

Novela nyní půjde do Senátu a pokud bude schválena, půjde na prezidenta Miloše Zemana.

Tyto změny byly delegáty schváleny v rámci novely zákona o průkazech totožnosti. Díky novému zákonu dostanou Češi identifikační karty s čipy s otisky prstů.

Tento pozměňovací návrh reaguje na nařízení Evropského parlamentu. Podle objednávky musí občanský průkaz obsahovat strojově čitelnou zónu, aby dokumenty splňovaly minimální bezpečnostní standardy stanovené Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO).

Během jednání o této novele Piráti nesplnili svůj návrh, který by zničil informace o pohlaví z průkazu totožnosti. Ačkoli několik zástupců Pirátské strany a hnutí ANO hlasovalo pro vymazání údajů, ostatní parlamentní výbory byly proti.

Rovněž nebyl proveden plán dobrovolného vyplňování údajů o pohlaví. Kromě mnoha členů hnutí Piráti a ANO návrh podpořili i někteří sociální demokraté (ČSSD), včetně šéfa strany Johna Hamzka.

“Oslabuje nás prosperita, najdeme nesmysly. Ale dlaně veřejnosti. Daňoví poplatníci mají jiné obavy, jiné obavy,” uvedl poslanec za SPD (svoboda a přímá demokracie) Jaroslav Foldina.

READ  bne IntelliNews - Brusel schvaluje národní plán obnovy šachu, ale varuje před střetem zájmů

„Na průkazech totožnosti jsou údaje potřebné k identifikaci osoby a údaje o pohlaví jsou jejich součástí,“ uvedl poslanec ANO Jaroslav Kitter.

Pirates MP říká, že informace o pohlaví nejsou vždy na průkazech totožnosti. Mikule Bergenak namítla. Tvrdil proto, že poslanci musí doplnění údajů schválit dobrovolně.

Ranní reklama v Praze.