19 září, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

Česká centrální bankéř Penta říká, že sazby by mohly letos růst rychleji, než si banka myslí

* Český centrální bankéř Penta se dívá na strmý vývoj kurzu

* Penta může opět navrhnout zvýšení rychlosti 50 bps

* Hlavní sazba je nyní 0,50% po červnovém zvýšení o 25 bps

* Česká centrální banka bude hlasovat o sazbách 5. srpna

PRAHA 23. července (Reuters) – Česká národní banka letos pravděpodobně zvýší úrokové sazby rychleji, než předpovídala jarní prognóza, a politická schůzka z 5. srpna by mohla být považována za větší než stabilní 25bodový nárůst, člen představenstva Voztek Penta to řekla v pátek.

Centrální banka na svém posledním politickém zasedání 23. června zvýšila svou klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na 0,50%, čímž se stala první v Evropě, která zpřísnila politiku v době, kdy se ekonomiky zotavují z epidemie COVID-19.

Banka předpovídá tři příznaky vzestupu mezi červnem a prosincem, jak se domácí ekonomika zotaví a současná a předpokládaná inflace překročí cíl centrální banky ve výši 2%.

Penta uvedla, že příští prognóza srpnového zasedání může zaznamenat rychlý růst sazeb.

„Lze očekávat, že přidání nových informací odráží prognózu potřeby rychlejšího zvyšování úrokových sazeb,“ řekl agentuře Reuters v rozhovoru.

To dále vylučuje sex z Evropské centrální banky, která slíbila udržovat sazby na velmi nízké úrovni, dokud inflace nenajde svůj 2% cíl „dříve, než dosáhne svého předpokládaného limitu“.

Penta uvedl, že se neobává rozdílu v míře expanze s ECP, protože trhy si zvykly na samostatnou činnost české centrální banky.

České země nejsou samy, kdo zvolily přísnější kurz ve střední Evropě, přičemž Maďarsko pravděpodobně příští úterý opět vzroste poté, co EU v červnu poprvé zvýší úrokové sazby EU.

Vzhledem k tomu, že guvernér české centrální banky Jiří Rusnok předpovídá stabilní zvýšení sazeb na každém ze zbývajících čtyř politických jednání do roku 2021, Penta očekává odvážné kroky.

READ  4. český sportovec na kole s pozitivním testem

„Jelikož se ekonomický růst výrazně posouvá směrem k proinflačnímu riziku, dokážu si na příštím zasedání představit silné zvýšení sazeb, ale vyjde z debaty,“ uvedla Penta.

„Znovu navrhuji silný nárůst nad 25 bazických bodů (sám).“

Na svém posledním červnovém zasedání Penta jako jediný ze sedmi členů bankovní rady hlasoval pro zvýšení o 50 bodů.

I když se celková inflace v červnu zmírnila na 2,8%, zůstala v horní polovině toleranční skupiny centrální banky a kolem 2% cíle si stanovila 1 bod.

Celosvětové ceny pohonných hmot a komodit byly taženy inflací, ale tlaky z konce blokád epidemií a opětovného výskytu nedostatku pracovních sil, když se průmysl zrychlil.

Penta uvedla, že ochota některých centrálních bank tolerovat dočasně nafouknutou inflaci je nebezpečná.

„Z předchozích důkazů cítím riziko komplikování inflačních očekávání, takže náš přístup zabrání a nebudeme čekat, až k tomu dojde,“ uvedla Penta. (Úpravy zprávy Roberta Muellera od Marka Heinricha)