Češi si půjčují nejvíce v historii

Podle Fincentra Hypoindex tentokrát poklesl o čtyři bazické body na 1,98 procenta. Tím prolomil hranici 2%, která byla nižší než naposledy v březnu 2017.

Rekordní částky, které si Češi letos půjčili na bydlení, jsou do značné míry způsobeny rychlým růstem cen nemovitostí, který se nezastavil ani během koronární krize. V listopadu poskytly banky hypoteční úvěry 26,9 miliardy korun, což je druhý nejúspěšnější měsíc v historii. První byl také v listopadu, před čtyřmi lety, kdy objem nabízených hypoték činil celkem 29,7 miliard korun.

Sníží se limit 250 miliard korun?

Od ledna do listopadu letošního roku činil objem sjednaných hypotečních úvěrů 224,507 miliardy Kč. K překonání rekordu z roku 2016, kdy banky poskytovaly na celý rok hypotéky v hodnotě 225,8 miliardy korun, zbývalo jen 1,3 miliardy korun. Podle analytiků je zcela jasné, že absolutní rekord klesne, podle některých bude překročena hranice 250 miliard.

Rekordní částky, které si Češi v letošním roce půjčili na bydlení, jsou z velké části způsobeny rychlým růstem cen nemovitostí

V listopadu přišlo do banky na hypotéku celkem 9 323 zákazníků, o 523 více než v říjnu. Pro srovnání, meziročně to bylo více než 2 000 dolarů. Naproti tomu rekord za listopad 2016 v počtu nabízených hypoték byl nepolapitelný, v té době mělo úvěry 14 386 zákazníků.

Průměrná půjčka je přibližně 3 miliony

Čísla tak potvrzují skutečnost, že ceny nemovitostí rostou. „Stále rostoucí ceny nemovitostí na českém trhu se odrážejí ve zvýšení průměrné výše hypotéky, která je již 2887 178 korun,“ uvedl Jerry Sokora ze společností Fincentrum & Swiss Life Select.

V letošním roce zaznamenávají stavební komunity také nárůst zájmu o půjčky na bydlení či rekonstrukce. Do konce listopadu poskytli půjčky v hodnotě 61,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 34%.

Drahé byty

Podle provozního manažera Century 21 Tomáše Jelínka například staré byty v dobrém stavu rostou v průměru celostátně zhruba desátý rok, ale ve velkých městech rostou. Podle České národní banky je výrazný růst sazeb u nově nabízených hypoték a bydlení překvapivý. Členové bankovní rady se však zároveň domnívají, že se oba ukazatele v nadcházejících čtvrtletích pravděpodobně zpomalí.

Podle ČNB pokračující silný růst cen nemovitostí zhoršil cenovou dostupnost bydlení a způsobil, že ceny nemovitostí byly stále více nadhodnocovány. Banka odhaduje, že ve vybraných regionech s vysokým podílem investičního bydlení je nadhodnocena v průměru o 17 procent a dosahuje 25 procent.

Na konci listopadu však národní centrální banka ponechala limity hypotečních nabídek beze změny. Poměr výše hypotéky k hodnotě zastavené nemovitosti tak zůstává 90 procent. Současně centrální banka nyní nepovažuje za nutné obnovit nebo zpřísnit další kritéria pro další dvě omezení hypotečních úvěrů. V červnu národní centrální banka (ČNB) při hodnocení žádostí o hypotéku zrušila maximální poměr mezi měsíčním splácením všech úvěrů a hrubým měsíčním čistým příjmem (DSTI). Dříve, v dubnu, zrušila poměr dluhu k půjčce k čisté (DTI).

Realitní odborníci se však shodují, že hypoteční banky se připravují na horší časy. Jedním z aspektů je, že hodnota nemovitostí výrazně poklesla pod současnou kupní cenu.

Written By
More from Arzu

Podle právníků platí zákaz prodeje nápojů v restauracích a nestačí opravit překlep v zákoně

Noviny ve čtvrtek ráno poukázaly na to, že skutečnost, že během změny...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *