Banky snižují odhadované ceny nemovitostí

V případě nižších cen nemovitostí banky nyní oceňují žadatele v mnohem nižších částkách, uvedla finanční specialistka Veronica Hegrova z portálu Hyponamiru.cz. Dodala také, že by to mohlo zkomplikovat cestu k úspěšnému schválení hypotéky pro zájemce o vlastnictví domu.

Banky reagují na skutečnost, že ekonomická nejistota a prodlužování doby splatnosti zvýšily riziko zvýšení počtu nesplacených hypoték. Řada finančních a realitních odborníků navíc již dlouho varuje, že ceny nemovitostí jsou v naší zemi příliš nadhodnocené. Česká národní banka (ČNB) nyní odhaduje toto zvýšení ocenění v průměru na 17 procent, ale ve vybraných regionech s vysokým podílem investičního bydlení až 25 procent.

Podle analytiků tedy lze v budoucnu očekávat nižší ceny nemovitostí.

“První vlna koronavirů by měla ve skutečnosti zvrátit trend a začít klesat ceny nemovitostí. Podle indexu cen nemovitostí Hypoteční banky však nedošlo k žádnému narušení. Ceny nemovitostí pokračovaly v růstu ve druhém čtvrtletí letošního roku i přes zpomalující tempo růstu.” Česká republika nyní zápasí s druhou vlnou epidemie koronavirů a ceny bytů, domů a pozemků stále rostou. “

Podle provozního ředitele Century 21 Tomáša Jelínka staré byty v dobrém stavu zdražují v průměru o jednu desetinu v celostátním průměru, ale ve velkých městech jsou dražší.

Podle Hygrové by však obavy bank mohly v nadcházejících měsících zhoršit dostupnost jejich bydlení. Češi si budou muset na nákup požadované nemovitosti připravit více vlastních peněz. V případě, že odhadovaná cena nemovitosti poklesne, je možné, aby banka nabídla zástavu spolu s další vhodnou nemovitostí.

„V takovém případě je realistické pokrýt celou kupní cenu nemovitosti hypotékou,“ dodal odborník.

Banky se připravují na horší časy

Odborníci na nemovitosti se shodují, že banky nabízející hypotéky se připravují na horší časy.

Nezáleží na kupní ceně, ale na hodnotě

Založená nemovitost slouží bance jako záloha v případě, že úvěr není splacen. Pokud je zastavená nemovitost prodána veřejnou dražbou, banka zaplatí své dluhy částkou z prodeje.

Při výpočtu maximální možné výše nabízené hypotéky je pro banku rozhodující hodnota nemovitosti, nikoli skutečná kupní cena. Začátkem letošního roku se podle Hegrové v 90 až 95 procentech případů obě uváděné částky shodovaly.

Banky dnes nabízejí hypotéky až do výše 90% hodnoty zastavené nemovitosti. Často se však sjednává 80 procent hypoték, což znamená, že kupující musí přidat zbývajících 20 procent hodnoty nemovitosti ze svých vlastních úspor.

“Například nemovitost v hodnotě čtyř milionů korun bude stát 800 tisíc. To však platí pouze v případě, že odhad banky je stejný jako kupní cena nemovitosti. Pokud by banka odhadovala hodnotu nemovitosti například pouze na 3,6 milionu korun, musela by připravit 320 Dalších tisíc korun, “říká Higrova.

Nespěchejte s podpisem rezervační smlouvy

V dnešní době by podle ní měli lidé věnovat pozornost i rychlému podpisu rezervační smlouvy. Může se stát, že se rozhodnete pro nákup a banka vám později půjčí méně, než potřebujete. Hegrová doporučila: „Je lepší nejprve schválit hypotéku, až potom podepsat rezervační smlouvu.“

Na konci listopadu ponechala národní centrální banka limity pro poskytování hypoték beze změny. Poměr výše hypotéky k hodnotě zastavené nemovitosti tak zůstává 90 procent. Současně centrální banka nyní nepovažuje za nutné obnovit nebo zpřísnit další kritéria pro další dvě omezení hypotečních úvěrů.

Průměrná sazba hypotéky klesla v říjnu na 2,02% z 2,07% v září. Sazba klesla sedmý měsíc v řadě, podle údajů Fincentra Hypoindex naposledy velmi nízká v březnu 2017.

Jak však zdůraznil ekonom Lukac Kovanda, nemá smysl, aby banky zlevňovaly hypotéky: na jedné straně zdražují jejich vlastní zdroje a na druhé straně je pro ně atraktivnější zhodnocovat peníze investováním do bezpečných státních dluhopisů.

“Je velmi pravděpodobné, že hypotéky v České republice nebudou velmi levné a že jejich ceny začnou v první polovině příštího roku opět růst. Ti, kdo čekají na to, že hypotéky mohou zlevnit, je již pravděpodobně neuvidí,” dodal Kovanda.

hlasování

Dostali jste letos hypotéku?

Ne, ale plánuji to v blízké budoucnosti.

Hlas celkem 716 čtenářů.

Written By
More from Arzu

Klenba v Liberci skrývá klenot mezi betlémy. Řezbář na tom pracuje již 47 let

Od té doby Pietro vyřezal 450 figurek a původně Malý betlém se...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *