Babish: Musíme být opatrní, třetí vlnu nezvládneme

Pane předsedo vlády, vláda v neděli rozhodne o zmírnění opatření. Zatímco ministr vnitra Hamáček upřednostňuje více, ministr průmyslu a obchodu Havlíček je spíše pro. Co kdybyste uvolněním třetí vlny uvolnili?

Poté, co jsem v srpnu zažil nesprávnou interpretaci médií a opozici, se k tomu nechci moc vyjadřovat. V té době jsem byl ohromen nelogickým rozhodnutím ministerstva zdravotnictví, které v průběhu tří dnů změnilo svůj názor.

Ale nikdy jsem nezměnil žádné činy, je to stokrát lež.
Pokud jde o pana Havlíčka, rozumím mu, že ve vládě musí vyvážit požadavky zdravotníků s ekonomickými argumenty. Není divu, že je pod tlakem, aby každý den přijímal tisíce zpráv a řešil existenční problémy stovek podnikatelů.

Čísla jsou stále vysoká a musíme být opatrní

Máme systém PES, se kterým všichni ministři souhlasili, plus skutečnost, že poslední slovo o dekonstrukci má ministr Blatný.

Vláda rozhoduje v církvi, nezasahujte do epidemiologických postupů. Mohu jen říci, že čísla jsou stále vysoká a musíme být opatrní.

Měli bychom se tedy rozloučit s myšlenkou, že Vánoce budou vždy stejné?

Pokud čísla nejsou dobrá, obchody se neotevřou. Nemůžeme si dovolit riskovat třetí vlnu. Máme jasný systém a ministra, kterého se to netýká.
Podle toho, co mi řekl pan Platney, se do Vánoc dostaneme na 3. úroveň, ale pravděpodobně to nebude o nic lepší. Proto budou obchody otevřeny za přísných postupů.

Kritici tvrdí, že nemá smysl, aby velké obchody zůstávaly spíše otevřené než malé. Proč fungují obchody s municí, ne boty? Proč ve veřejné dopravě může tlačit tolik lidí, kolik chce, ale v obchodě jsou čísla regulovaná?

Nejsem epidemiolog a o těchto věcech nerozhoduji, ale postupy jsou ve skutečnosti stejné jako v první vlně. Neuzavírali jsme obchody podle velikosti, ale podle sortimentu. Ano, supermarkety jsou nejzřetelnější, ale otevřené jsou také tisíce malých obchodů s potravinami, pekáren, obchodů s potravinami a uzenin nebo venkovských obchodů s potravinami.

Je to jen opozice, která všechno zneužívá k tomu, aby to zobrazila, a stále si klade otázku, proč se tyto obchody otevřely a co ne, a proč byly založeny tímto způsobem a ne jiným způsobem. Akce, které podnikáme, jsou stejné například v Rakousku.

Některé restaurace však již vzbouřily a jedna z nich se navzdory omezením otevřela v Praze a některé tak plánují. Co myslíš?

co říkám? Porušují zákon. Vláda se snaží chránit životy, a pokud zde máme chaos, máme třetí vlnu a nemůžeme si ji dovolit. Máme předvídatelný systém PES a v neděli ministerstvo zdravotnictví řekne, co se stane dál.

Předseda vlády André Babis

Foto: Milan Maliçic, bravo

Počty bohužel neklesají příliš rychle, což je dáno relativně vysokou mobilitou, ochotou dodržovat opatření a skutečností, že lidé nejsou ochotni být zaměstnavateli testováni nebo zakázáni.

Ale antigeny jsou méně spolehlivé. Místo toho to vypadá, že se někdo chce sbalit.

Celá Evropa se zaměřuje na testování antigenu a chce je centrálně koupit jako vakcínu. Test na antigeny stojí 150 korun a pro mnoho lidí je 1800 testů hodně na testování. Studie ukazují, že testy na antigen jsou spolehlivé. Státní ústav veřejného zdraví v Ostravě potvrdil spolehlivost testů na antigeny, které jsou vhodné zejména pro odchyty lidí s vysokou virovou zátěží nebo tzv. Supernosičů. Ale je pravda, že jsme možná měli příležitost otestovat dříve.

Po Senátu chcete zrušit pirátský návrh na zvýšení odpočtu pro zaměstnance a ponechat daň z příjmu pouze 15 procent a 23 procent. Demokratická strana ale ustupuje a hovoří o 16 a 23 procentech, předseda ČSSD Hamáček chce znovu 19 a 23 procent. Jak to děláte, aniž byste zničili státní pokladnu?

A státní pokladny byly zničeny zbytečným triviálním projevem pirátů a těch, kteří pro ně hlasovali, ne mé země. Nezáleží na tom, že byl přijat první návrh, protože členové Rady velmi dobře věděli, že můj návrh byl podpořen a bude schválen. Zdá se, že stále záměrně hlasují pro pirátský návrh. ztlumit. Možná snížit své úsilí o snížení daní na 15 procent a poškodit státní rozpočet.

Ze všech návrhů je můj návrh také nejpřínosnější, protože 4,5 milionu zaměstnanců v soukromém a veřejném sektoru, včetně samosprávy, zvýší čisté mzdy o 7 procent, nezvýší daně pro OSVČ a nezaťaží zaměstnavatele, protože stát zvýší Jejich platy. To ponechá více peněz v kapse všem zaměstnancům.

Ale spíše pro zámožné.

Koho myslíš koho? Učitelé, lékaři, zdravotní sestry, vojáci, policie a hasiči? V době, kdy ceny rostou a byt 2 + kk v Praze stojí čtyři nebo pět milionů? Všichni si přilepší o stejné procento, ale můj návrh by byl pro lidi s nižšími platy výhodnější než návrh pana Hamáčka, který by zvýšil slevu a přál si, aby sazba byla 19 procent.

Mezitím se pan Hamashak 28. srpna se mnou objevil před televizními kamerami a veřejně podepsal 15procentní daň z příjmu. Potřásli jsme si rukama a do měsíce se všechno znovu změnilo, možná kvůli konfliktu uvnitř strany. Proto jsem návrh předložil jako poslanec, když od něj ČSSD ustoupila. Navíc se jedná o dvouletý návrh.

Zákon nic takového neobsahuje. Bude použito, dokud jej členové znovu nezmění.

Více mě zajímalo, zda jste ochotni snížit daň z příjmu o 15 procent a poukázat na kompromis ve výši 16 procent, o čem mluví ODS.

Navrhli jsme, aby Senát, ministr financí Schiller, zrušil zvýšení pirátské daně, které nás letos bude stát 130 miliard korun, protože pokud tak neučiní, zatíží rozpočet o dalších 35 miliard korun.
A vzhledem k tomu, že můj návrh bude znamenat pokles finančních prostředků pro obce o 20 miliard a pro regiony o 7 miliard kvůli celkové ztrátě příjmů, navrhujeme náhradu 15 miliard pro obce a pět miliard pro regiony. Toto je náš konstruktivní návrh na odškodnění místních vlád.

Regiony a obce a jejich příspěvky navíc zahrnují 158 000 zaměstnanců, kteří ušetří na daních 1,6 miliardy Kč a na výplatní páske získají dalších 3,2 miliardy Kč. Uvidíme tedy, co Senát přinese.

Nebyla by domácí redukce lepší než půjčka?

Snižujeme však počet zaměstnanců, máme rezervu provozních nákladů, v podstatě jakýchkoli ministrů z ČSSD. Pokud si chtějí zapamatovat, mají příležitost ukázat, co v nich je.

Když Subotka jako ministr financí rostl o více než šest procent, snížil svůj dluh o 400 miliard, navíc utratil 135 miliard za prodej společnosti Transgas Corporation, jejímž cílem bylo vytvořit penzijní účet. Když krize udeřila v roce 2009, Kalosk to prohloubil a všechno dusil.

A když tu byl Babish, vrátil dluh tam, kde byl?

Ne Babiš, ale editor, covid. Koronavirové onemocnění. Jinak bychom pokračovali ve snižování našeho dluhu. Státní dluh pro rok 2020 ve vztahu k HDP však bude nižší než dluh vytvořený opozicí na konci roku 2013. Média o tom ale nechtějí psát.

Od roku 2014 jsme snížili daně celkem o 150 miliard. Nyní chceme snížit daně o více než 85 miliard dolarů, ale nebudou létat z okna. Ve skutečnosti je všichni zaměstnanci soukromých, státních a místních vlád uvidí na výplatní listině a stojí to za to. Protože lidé často hospodaří s vlastními penězi lépe než stát.

Německý ministr financí navrhuje schodek ve výši 160 miliard eur. To je více než 4 200 miliard korun. Nikdo se nesnaží dostat z této krize, spíše se snaží investovat a podporovat zaměstnance a občany.

Nikdo je z vlády nevykopne z vlády, tak ať se rozhodnou sami

Křesťanští demokraté již dokázali být nevěrní svému budoucímu spojenectví s Lidovou stranou a TOP 09 a oznámit s vámi daňovou změnu. Došlo k flirtování, které by mohlo vést k kooperativním volbám?

Zeptal jsem se, protože vztah se soc. ztlumit. Není jim teplo. Funguje koalice stále?

Dobrá otázka. To pravděpodobně přijde z hlasování o státním rozpočtu. Problém je v tom, že soc. ztlumit. Nejprve s něčím souhlasí a poté to změní. To je potom obtížné.

Nepreferujte soc. ztlumit. Nakonec opustila vládu?

Nikdo je z vlády nevyhodil, tak ať se rozhodnou sami. Nejprve soc. ztlumit. Vyhrožováno kvůli panu Smardovi, nedávno kvůli panu Primewallovi a nyní znovu kvůli daním. Pokud chtěli odejít, těžko jsem je zastavil.

Pokud by to bylo hotové, setkal bych se s pěti jmény, která byla pojmenována pro hrad, a vláda by pokračovala. V době, kdy jsme vystaveni pandemii koronavirů, potřebuje země fungující vládu.

Pokud tedy rezignujete, nebudete respektovat koaliční dohodu? V případě ČSSD je většina již pravděpodobně ve sněmovně, aby vyjádřila nedůvěru ve vládu.

Pokud nám rada nedůvěřuje, rezignuji a prezident je na cestě. Chce-li někdo ohrozit celou zemi, je to jeho odpovědnost. V každém případě to bude v nejtěžším období destabilizující.

Prezident může jmenovat prozatímní vládu pro volby. To vám může vyhovovat, protože budete osvobozeni od odpovědnosti za koronaviry, můžete se soustředit na kampaň a lidé zapomenou na vaše chyby. Nemyslíte si?

Proč by mi to mělo vyhovovat? Rozhodně neutíkám z boje, půjdu až do konce, bez ohledu na to, co to je. A za druhé, jedinou chybou, kterou jsem udělal, bylo to, že jsem v srpnu uvěřil odborníkům na zdraví, když řekli, že virus slabne, a považovali to za hotovou věc. Proto jsem teď tak opatrný.

Jak zobrazit vaše nedávno zrušené předvolby ANO?

Neměli jsme štěstí, že jsme měli Covida, ale toto je život. Jinak se naše preference nesníží, protože si myslím, že máme dobré výsledky. Snižujeme dluh, zvyšujeme mzdy a důchody, investujeme, pokračujeme v budování dálnic, dodržujeme vládní programové prohlášení a máme nejnižší míru nezaměstnanosti. Zlepšujeme životy lidí.

Chtějí ambice stále zvítězit ve volbách a vrátit se do premiérské funkce?

Ano to je. Možná je to cíl každého prezidenta.

Zůstali byste v politice, kdybyste se nestali předsedou vlády?

To je nyní předčasná otázka, kterou uvidíme po volbách.

Stali byste se například znovu ministrem financí za vlády premiéra Petera Fialy z jednoho demokratického státu, kdyby se z vás stala překážka ve vytváření koalice?

Moje představivost je skvělá, ale co se stane za deset měsíců, není známo.

Celý rozhovor s Andrejem Babišem si můžete přečíst v Sobotním právu.

Written By
More from Arzu

Indonéské letadlo Boeing zřejmě spadlo do moře a rybáři již na místě objevili první vrak.

„V tuto chvíli provádíme vyšetřování a koordinaci s Agenturou pro pátrání a...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *